Autentifikujte se: Proč toho chce stát o nás vědět tolik?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Autentifikujte se: Proč toho chce stát o nás vědět tolik?

Autentifikujte se: Proč toho chce stát o nás vědět tolik? | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 9. 2019 10:00 136

Seznam kapitol

1. Pro vaši ochranu 2. Potvrďte 3. Zločinci! 4. Když se reformuje měna 5. Pod kontrolou 6. Buďte dobří!

Poté, co byla zavedena směrnice GDPR, aneb jak já ji nazývám „ode dneška budete do nekonečna potvrzovat nastavení cookies“, se blíží implementace další směrnice – PSD2. Ta má zabezpečit naše platby tak, že je budete muset potvrzovat biometricky. Příjemným bonusem bude to, že se bude vědět, kdo a za co platil.

Reklama

Jak praví česká Wikipedie: „Mzdy a ceny se přepočítaly v poměru 5:1. Hotovost do 300 Kčs na osobu se přepočítávala v poměru 5:1 (pouze však u osob, které nepoužívají námezdní práci), u všech ostatních forem (včetně hotovosti právnických osob) šlo již o poměr 50 Kčs starých peněz za 1 Kčs nových peněz. Vklady fyzických osob u peněžních ústavů do 5 000 Kčs včetně byly přepočítávány v poměru 5 Kčs starých peněz za 1 Kčs nových peněz, vyšší vklady do 10 000 Kčs už v poměru 6,25:1, vklady do 20 000 Kčs v poměru 10:1, ty do 50 000 Kčs 25:1 a vyšší v poměru 30:1, vklady složené na nové vkladní knížky po 16. květnu 1953 se přepočítávaly v poměru 50:

Autentifikujte se: Proč toho chce stát o nás vědět tolik?
i Zdroj: PCTuning.cz


By Mojmir Churavy - Own work, CC BY-SA 4.0, Link

Vklady na knížky dělníků a úředníků z pravidelného podnikového spoření se přepočítávaly v poměru 5:1. Prémie životního pojištění se přepočítaly v poměru 20:1. Zůstatky na účtech státních organizací a některých JZD (III. a IV. typu) se přepočítávaly v poměru 5:1. Zůstatky na účtech soukromých podniků se přepočítávaly v poměru 50:1, s výjimkou částky nepřevyšující částku vyplacených mezd za předchozí měsíc, když tato část se přepočítávala v poměru 5:1. Zcela zrušeny bez náhrady byly vázané vklady vzniklé při měnové reformě v roce 1945, závazky z tuzemských cenných papírů vydaných před rokem 1945 i závazky státních dluhopisů a dluhopisů jiných finančních institucí vydané po roce 1945.“

Jinými slovy – pokud jste byli blbí jako štoudev a pracovali a šetřili a hromadili si vlastní majetek, tak vás bolševici okradli progresivně vůči vaším úsporám, pokud jste nepatřili k dělnické třídě. Okradeni byli všichni a to rafinovaně: Ještě 29. května prezident Zápotocký tvrdil, že kdo mluví o možné měnové reformě, je jenom prozápadní imperialistický troll, šíří paniku a fake news. Reforma ovšem byla vyhlášena hned o den později - 30. května v pět večer s tím, že staré bankovky budou akceptovány jenom do konce května.

Komunisti si sami pro sebe určili výjimky, jak to už tak mezi vrchností chodí – to jenom kmáni dopadli špatně. Moje rodina byla okradena také – a protože opravdu nebylo kde udat znehodnocené peníze, děda šel nakoupit to, co babička označovala jako „nejdražší párky v historii“.

Autentifikujte se: Proč toho chce stát o nás vědět tolik?
i Zdroj: PCTuning.cz

Jakmile na vás stát zřítí reformu, můžete zapomenout na to, že byste našetřené peníze proměnili v něco, co si hodnotu zachová – jakmile se to stane, už si nic nekoupíte. Přesto přece jenom existence hotovosti otevírala určité možnosti – mohli jste s prosíkem zajít za soudruhem, který vám ty párky prodá, protože v jeho rukou nebyla stará měna ještě zcela bezcenná. Jinak řečeno – někteří soudruzi si tehdy nakradli více než jiní soudruzi.

Nyní si představte stav, kdy 1) neexistuje vůbec hotovost, 2) stát plně kontroluje to, co s digitální měnou dělá a 3) je schopen zcela kontrolovat a evidovat všechny vaše transakce. Nikdo nemusí zkoumat, zda náhodou nedržíte hotovost či nesyslíte doma zlato či hodinky, prostě se přistoupí ke všem účtům a algoritmicky se během pár okamžiků přepočítá to číslo, které na účtu je. Tohle je podstatně horší případ v situaci, kdyby se k moci dostali další kupředuleváci a přišli s nějakým kreativním způsobem, jak lid odrbat ku prospěchu státu. A to v situaci, kdy politická scéna na Západě začíná zelenat a červenat, není až tak nereálný scénář.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama