Autentifikujte se: Proč toho chce stát o nás vědět tolik?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Autentifikujte se: Proč toho chce stát o nás vědět tolik?

Autentifikujte se: Proč toho chce stát o nás vědět tolik? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 9. 2019 10:00 136

Seznam kapitol

1. Pro vaši ochranu 2. Potvrďte 3. Zločinci! 4. Když se reformuje měna 5. Pod kontrolou 6. Buďte dobří!

Poté, co byla zavedena směrnice GDPR, aneb jak já ji nazývám „ode dneška budete do nekonečna potvrzovat nastavení cookies“, se blíží implementace další směrnice – PSD2. Ta má zabezpečit naše platby tak, že je budete muset potvrzovat biometricky. Příjemným bonusem bude to, že se bude vědět, kdo a za co platil.

Reklama

Není pak divu, že se mocní tak nelibě dívají na kryptoměny, zvláště ty distribuované, protože ty kontrolovat nemohou – některé nedokážou kontrolovat částečně, jiné nedokážou kontrolovat vůbec. A najednou pochopíte, proč se vůči nim vyslovují finanční mozkové, politici upozorňují na to, jak napomáhají terorismu a praní špinavých peněz, zelení mozkové s pláčem křičí, jak energetické nároky kryptoměn trhají plíce Matky Gaii a obecně na nás valí doom and gloom. Tohle je totiž něco, co se snadno zabavit nedá – to není jako hotovost anebo důl! (Zde věnuji upomínku na genialitu Jaroslava Weigela, jehož performance vizionáře ve Vizionáři je nezapomenutelná.)

Snaha státu dohlížet na to, aby jeho ovečky byly pod finanční kontrolou, je něco, co stát vlastně definuje. Historicky nejstarší písemné záznamy se týkají dluhů a daní. Základní prací egyptských písařů po celou dobu existence Egypta bylo dohlížení na vyprodukované bohatství a jeho evidence pro daňové účely. Tahanice mezi Židy a faraonem započala ve chvíli, kdy faraon žádal po Židech vyšší daně ve formě cihel.

S daněmi se museli popasovat i náboženští vůdci. Klasická je scéna, kdy farizejové přicházejí za Ježíšem s dotazem, zda mají anebo nemají platit císaři daně. Matouš 22,19-21: (Ježíš praví) „Ukažte mi peníz, kterým se platí daň!“ Podali mu denár. Zeptal se jich: „Čí je to obraz a nápis?“ Odpověděli: „Císařův.“ Tu jim řekl: „Dávejte tedy, co je císařovo, císaři, a co je Boží, Bohu.“ Je to tak, daňové povinnosti neunikl ani ten, kdo unikl smrti samotné.

Autentifikujte se: Proč toho chce stát o nás vědět tolik?
i Zdroj: PCTuning.cz


By Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC BY-SA 3.0, Link

Řada regulací, které pozorujeme dnes, jsou plíživé formy daní – zvláště nově zaváděné „ekologické“ poplatky, ať už jde o recyklační poplatky anebo uhlíkovou daň. Moderní kupředoleváci jsou přesvědčeni, že neexistuje problém, který by se nedal vyřešit nějakou formou zdanění: Když lidi moc kouří, zvýšíme daně. Když jsou moc tlustí, napaříme poplatky na cukr a tuky. Když moc jezdí, napálíme jim benzín. A když jezdit nepřestanou, vyřešíme to mýtným a parkovným. Vidíte – neexistuje problém, který by se dostatečně tvrdým zdaněním nevyřešil.

Na to, aby to fungovalo, musíte přesně evidovat, kudy vám peníze tečou. V okamžiku, kdy se začnou problémy řešit daněmi a restrikcemi, se vždy najde někdo, kdo se nacpe do pásma mezi skutečnou cenou produktu či služby a penězi, které za to chce stát – a tak vzniká šedá ekonomika. Často tím vznikají velké a mocné mafie, protože tam jde o opravdu velké peníze. Takhle ale státní pedagogické působení daněmi nefunguje, takže se začíná evidovat, kolkovat – a sledovat vše, co se sledovat dá.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama