Autentifikujte se: Proč toho chce stát o nás vědět tolik?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Autentifikujte se: Proč toho chce stát o nás vědět tolik?

Autentifikujte se: Proč toho chce stát o nás vědět tolik? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 9. 2019 10:00 136

Seznam kapitol

1. Pro vaši ochranu 2. Potvrďte 3. Zločinci! 4. Když se reformuje měna 5. Pod kontrolou 6. Buďte dobří!

Poté, co byla zavedena směrnice GDPR, aneb jak já ji nazývám „ode dneška budete do nekonečna potvrzovat nastavení cookies“, se blíží implementace další směrnice – PSD2. Ta má zabezpečit naše platby tak, že je budete muset potvrzovat biometricky. Příjemným bonusem bude to, že se bude vědět, kdo a za co platil.

Reklama

To, co je na úpravě PSD2 zajímavé, je, že se v důvodové zprávě k jejímu zavedení mluví o 1) boji proti praní špinavých peněz, 2) boji proti terorismu. To jsou motivace, které nemají nic přínosného pro konzumenta, ale zajímají stát. K tomu si přidejme snahu odstavit hotovost úplně, což se objevuje například ve Švédsku. Což o to, být kompletně cash less má svoje výhody, například pro lupiče nedává smysl přepadnout obchod, který nebere hotovost.

Autentifikujte se: Proč toho chce stát o nás vědět tolik?
i Zdroj: PCTuning.cz

Stát obecně nemá rád hotovost, omezuje například objem transakce, kterou s ní lze provést. Tento objem se neustále snižuje, v letech 2011–2014 šlo o nanejvýš 350 000 Kč, od roku 2014 pak o 270 000 Kč. Neustále se ohání pojmy jako racionalizace, optimalizace, kontrola – nemá to nic společného s komfortem zákazníka. Zajímavé je, že tyto limity se nevztahují například na placení daní a poplatků, platby exekutorům anebo když si od ČNB kupujete pamětní mince – jinými slovy co je dovoleno státu, není dovoleno kmánu.

S tím, samozřejmě, přichází otázka, zda nevidíme čirou náhodou něco úplně jiného, například snahu státu totálně kontrolovat pohyby majetku. Každý rozumný člověk přece ví, že stát to s námi myslí dobře a rozhodně se nemůže stát, že by někdy někomu sáhl na majetek. Pak tu jsou ale nerozumní, paranoidní lidé, kteří si vzpomenou například na rok 1953 a „měnovou reformu“, tedy nejplošnější okradení národa, které kdy komunisté provedli. Při ní byli okradeni úplně všichni – a to značně rafinovaně.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama