BenQ GL2030M – Dvacet palců s LED za skvělou cenu | Kapitola 3
Seznam kapitol
Monitory s velkou úhlopříčkou se stávají u domácích počítačů standardem. Z čeho však vybírat, pokud máte omezený rozpočet jenom tři tisíce? Jedním z aspirantů ke koupi by mohl být stylový 20" BenQ s LED podsvícením, integrovanými reproduktory a širokoúhlým rozlišením 1 600 × 900 pixelů. Je GL2030M stejně dobrý jako rozměrnější modely?
Předem upozorňuji, že nikdo z redakce našeho serveru demontáž monitorů nedoporučuje a nenese za případné poškození nebo ztrátu záruky jakoukoliv odpovědnost! Jakékoliv poškození neodborným zásahem může být nevratné! Panely rozebírám z důvodu doplnění specifikací.
A jak vypadá malý lehký panel pod plastovým krunýřem? Lépe než byste čekali. Vše je uvnitř příkladně urovnáno a důležité komponenty uloženy uvnitř ocelového rámu s perforací pro lepší cirkulaci vzduchu. Jeho umístění určuje dvojice výlisků v plastovém rámu a dále je přichycen pomocí vodivé hliníkové pásky k zadní části panelu. Toto vodivé spojení zlepšuje stínění monitoru od EMC záření v okolí a obráceně (panel neruší EMC zářením své okolí, ale to je dnes podmínka k prodeji spotřební elektroniky v EU).
Propojovací kabeláž, vedoucí k jednotlivým komponentům, není zbytečně dlouhá a její pozice je zafixována pomocí černé izolační pasky. V levé a pravé části se pak nachází dvojice 1,5W reproduktorů o jmenovité impedanci 8 Ω (fotografie se mi bohužel ztratila). Jejich zvukové vlastnosti se sice nedají srovnávat se samostatnými reproduktory od Creative nebo Logitech, nicméně pro ozvučení Windows a poslech zpráv stačí více než bohatě. Řekl bych, že hrají možná lépe, než kdejaká chrastítka za 150 Kč.
V ocelovém rámu je uložena základní deska a zdroj, TN displej dodal koncern LG-Philips a napravo je deska pro ovládání OSD
Při demontáži mě čekalo jedno překvapení. Dalo by se očekávat, že v LCD panelu bude osazená TN matrice vyrobená továrnou ze skupinou BenQ Group, jako je AU Optronics nebo Qisida. AU Optronic má ve své nabídce panel se shodnými parametry, nicméně při výrobě tohoto kusu byl zvolen produkt společného koncernu LG-Philips. Konkrétně se jedná o panel LM200WD3 TLA1 vyráběný od září loňského roku s udanou odezvou GtG 5 ms, jasem 250 cd/m2 a kontrastem 1 000:1.
Kolem všech komponent je dostatek prostoru pro přirozenou cirkulaci vzduchu. Vstupní kondenzátor Rubycon s kapacitou 100 μF by měl být dostatečnou zárukou tvrdého zdroje stejnosměrného napětí pro spínaný zdroj, který vytváří napájecí napětí pro základní desku, zesilovač pro reproduktory a samostatný zdroj pro LED podsvícení. Zbývající kondenzátory jsou bohužel od levnějších výrobců Lelon, Teapo a Elite.
Řídící deska pro LED podsvícení, zesilovač reproduktorů a nakonec základní deska (Flat-Panel Display Controller)
Napájení LED podsvícení je energeticky nenáročné, a tak se skládá z jednoho MOSFETu, tlumivky, řídícího čipu a dvojice kondenzátorů. Ani zapojení sluchátkového zesilovače, který zajišťuje zesílení zvuku jdoucího do reproduktorů, ANPEC APA2071 není nijak náročné. Jediným tajemstvím pro mě zůstávají parametry řídícího čipu Tsunami.