BenQ GL2030M – Dvacet palců s LED za skvělou cenu | Kapitola 8
Seznam kapitol
Monitory s velkou úhlopříčkou se stávají u domácích počítačů standardem. Z čeho však vybírat, pokud máte omezený rozpočet jenom tři tisíce? Jedním z aspirantů ke koupi by mohl být stylový 20" BenQ s LED podsvícením, integrovanými reproduktory a širokoúhlým rozlišením 1 600 × 900 pixelů. Je GL2030M stejně dobrý jako rozměrnější modely?
Spotřebu v závislosti na jasu měřím s černým / bílým (TN / IPS, PVA) pozadím, simuluji tedy situaci, kdy jsou všechny subpixely plně otevřeny a tím pádem by měl panel mít teoreticky nejvyšší spotřebu. Zkusmo jsem měřil hodnoty několikrát, pro zjištění chyby měření. Naměřené výsledky se od sebe liší maximálně o 5 %. Z toho důvodu měřím postupným zvyšováním jasu od 0 % do 100 % s 10% krokem. Poté, umožňuje-li to monitor, zvýším kontrast na maximum a změřím svítivost. Nakonec vrátím nastavení na 100% jas a původní kontrast a snižuji po 10% krocích až na nulovou hodnotu. Zobrazené hodnoty jsou tedy kromě maximální (v praxi nepoužitelná hodnota) průměr.
Maximální hodnota jasu všech současných TN panelů se dnes příliš neliší, to ostatně dokazuje srovnání dvou různých výrobců LG-Philips v GL2030M a AU Optronics ve V2420H. Mnohem zajímavější jsou však údaje týkající se spotřeby. Vzhledem k tomu, že v monitoru nenajdete CCFL podsvícení, nýbrž LEDky po obvodu (tzv. LED Edge), je největší část spotřeby způsobena ztrátami spínaného zdroje, který zajišťuje napájení jednotlivých čipů (čipset Tsunami pro zpracování signálu a zesilovač ANPEC pro reproduktory).
Regulace jasu je doslova ukázková a mnozí výrobci by si z BenQ měli vzít příklad. Průběh jasu je, jak si později ukážeme, lineární a probíhá změnou délky střídy při frekvenci přes 300 Hz.