PCTuning Článek

Bez internetu: Můžeme ještě žít odpojení?

michal-rybka
Michal Rybka
1. 9. 2017 01:00 23 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Pracovat online 2. anebo offline? 3. Záložní plán 4. Nefunguje? 5. Na pořád... 6. Musí to fungovat

Za sebe úvahu zkrátím: Já už nemůžu. Pracuji s webem a YouTube každý den a vybírám místa svého pobytu podle konektivity. Jsem na internetu závislý, i když u mě je to spíš workoholismus. Nedovedu si představit ani psaní bez internetu, který by mi potvrdil či vyvrátil moje domněnky. Problém je, že podobně závislé začínají být i naše přístroje.

Reklama
Reklama

Pracovat s YouTube znamená, že sledujete Analytics, Socialblade, kontrolujete trendy, díváte se na to, co zrovna frčí a podobně. Pak máte komunikátory, mail(y), kolaborativní nástroje a klasický web s jeho vlastními nástroji. Wikipedii a Google používáte tak často a tak přirozeně, že chápete, kde se vzala idea chromebooku – pokud děláte cokoliv, je v tom vlastně web vždy přimíchaný.

Smart technologie, jako jsou moderní mobily a smartwatch, vás s internetem a službami svazují ještě víc. V podstatě neustále na vás proudí data – a s nástupem streamovacích technologií v podstatě nepřetržitě. Dokud všechno funguje tak, jak má, vidíme rizika jenom u hackerů a u informačního přehlcení, o kterém jsem psal dříve – a které Manfred Spitzer velmi zcestně popsal jako „digitální demenci“, i když jde spíš o „digitální závislost“, neschopnost fungovat bez trvalého připojení a se změněnou komunikační mapou, kde jsou vaši přátelé na Facebooku vždy blíž, než partner, vedle kterého ležíte v posteli.

Správnou otázkou je, co se stane, když internet vypadne. Pokud jste na něm opravdu závislí, obvykle přejdete na mobil a začnete se u poskytovatele domáhat obnovení proudění dat. Moderní mobilní připojení dokáže váš datový absťák alespoň dočasně slušně pokrýt.

Ale co datový absťák pro vaše zařízení? Když v minulosti vypadl internet, šli jste obvykle něco hrát. Dnes ale stále roste počet her, které vyžadují autorizaci či synchronizaci se serverem, takže když nejde síť, nejdou ani hry. Musíte přejít k těm, které podporují offline režim anebo k jednodušším či starším titulům, které se bez internetu obejdou. Nutno podotknout, že i konzole dnes vyžadují internetovou konektivitu, nejsou schopné jet trvale odpojené od sítě.

V minulosti, když nešel net, šli jste si třeba pustit video. Film na VHS / DVD / BluRay fungoval, pokud šla alespoň elektřina. Pokud jste přešli na streamovací služby, zase máte smůlu, protože když nejde net, nejde streaming. Nejde pochopitelně ani YouTube, takže se nezabavíte ani u něj. Jestli jste mysleli na nejhorší, máte nějaký NAS či filmy na disku, takže se můžete dívat alespoň na ně. V případě, že jste ale přešli na chytré televize, které si přímo streamují obsah ze sítě, máte smůlu a můžete začít zkoumat krásy klasického lineárního televizního vysílání vzduchem aka „v telce zase nic není“.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning