blizi-se-soumrak-samostatnych-zvukovych-karet
PCTuning Článek

Blíží se soumrak samostatných zvukových karet?

pavel-vychodil
Pavel Vychodil
25. 1. 2008 00:00 117 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod do problematiky 2. Mechanismus sluchu 3. Digitální vstupy a výstupy 4. Testovací metodika 5. Testovací sestava 6. M-Audio Revolution 5.1 7. Trust 5.1 8. Hercules Muse 9. Hercules Fortissimo 4
10. CreativeLabs X-Fi 11. 1. X-Fi Elite Pro 12. Xtreme Music, Fatality a Platinum 13. Xtreme Gamer a Xtreme Audio 14. Terratec 15. Integrované kodeky 16. Co je ASIO 17. Karty Creative si hlídají svůj ASIO ovladač :-) 18. RMAA a poslechové testy

Podle dění na scéně zvukových karet to vypadá na soumrak zvukovek. Kvalita integrovaných zvukových karet většině uživatelů stačí a přicházejí on-board karty, které uspokojí i náročnější posluchače. Pro ty ostatní tu zůstane HighEnd s odpovídajícími cenami v malých sériích. P.S. v tomto testu jsou zastoupené zvukové karty od 600 do 6000Kč.

Reklama
Reklama

Nejvýše postavená karta X-Fi Elite Pro má proti ostatním navíc řídící obvod Xilinx XC9536XL pro komunikaci s ovládacím SW a řadou relé, která přepínají signálové cesty. Osazena je špičkovým DA převodníkem AsahiKasei AK5394. DA převod zajišťují převodníky od CirrusLogic CS4398, které najdete také ve všech kartách E-MU (ty vyrábí též Creative). Kvalita těchto převodníků je prověřená a i proto je tato karta kvalitativně o třídu výš, než ostatní karty v testu a pokud by ji bylo možné zakoupit bez externího boxu a výrobce by ji uměle neprodražoval, byl by poměr cena výkon přijatelný a adekvátní kvalitě (Auzen X-Fi je podle všeho zvukově lepší kartou a úspěch se asi dostaví ).


Tohle není krabička, ale bedna velikosti menšího Case. Až si pro ni půjdete, ve,te si auto nebo obří tašku z IKEY

Karta s příslušenstvím je balena ve větší krabici velikosti Case, kde najdete celkem 3malé boxy. V jednom je v elektrostatické fólii samotná karta. Další větší box skrývá redukci napájení (karta je napájena Molexem a dodává energii i externímu boxu s předzesilovači prostřednictvím propojovacího kabelu), propojovací kabel, dálkové ovládání a samolepící nožičky k boxu. Samostatně jsou zde CD s demy a ovladači (DemoCD, Drivers CD) a CD s light verzemi Steinberg Cubase LE a IK Multimedia Amplitube LE s Wavelab Lite pro editaci a práci se zvukem.


Obrázek z firemního webu - externí BOX vypadá pěkně a je i slušně osazený
- box s ovládáním se dá koupit i samostatně za 177 Eur

V největší krabičce je externí box, který vám poskytne předzesilovač s filtrem pro magnetodynamickou přenosku / Line In dle nastavení přepínače na boxu (přenosku nelze připojit přímo do normálního Line-in bez použití gramofonního předzesilovače). Creative počítá s digitalizací desek a součástí SW v bundlu je i plugin filtr odstraňující šum a lupance. Pro nenáročnou domácí digitalizaci desek nedostupných v CD verzi postačí, ale nečekejte studiovou kvalitu záznamu. Na boxu jsou dále dva volitelné vstupy LineIn/Mic. v še 6,3mm jack. Na kartě samotné chybí MIDI a S/PDIF konektory, které se přesunuly na box.. S/PIDF vstup i výstup je zde přítomen rovnou v optické i koaxiální podobě. Jak jsem napsal výše, je veliká škoda, že karta i box nejsou prodejné samostatně. Box je samozřejmě spřažen s ovladači a tak se otáčení knoflíkem hlasitosti promítne i na ploše OS a vyzdvihl bych jemnost a citlivost regulace hlasitosti přes box s přehlednými hláškami na obrazovce včetně číselného ukazatele.


Nejvyšší karta od Creative - na trhu více než 2 roky, dnes má konkurenci od Auzentech,
kterým Creative licencovali X-Fi i s ovladači


Takhle vypadá vyfocená "boudička" (na kartě nahoře vpravo)
absolutní "královny" řady X-Fi pokud máte zapnutý počítač...


Při změně na boxu se vše dozví i řídící SW karty a na ploše se vám ukáže tento "bar"
– vše na ploše a přehledné – komunikaci obstarává Xilinx - CMSS a Crystalizer fungují stejně

V největším boxu v balení najdeme elegantní Externí box pro ovládání zvukové karty a rozšiřující počet vstupů a výstupů samotné karty. Také obsahuje vstup pro magnetodynamickou přenosku

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning