blizi-se-soumrak-samostatnych-zvukovych-karet
PCTuning Článek

Blíží se soumrak samostatných zvukových karet?

pavel-vychodil
Pavel Vychodil
25. 1. 2008 00:00 117 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod do problematiky 2. Mechanismus sluchu 3. Digitální vstupy a výstupy 4. Testovací metodika 5. Testovací sestava 6. M-Audio Revolution 5.1 7. Trust 5.1 8. Hercules Muse 9. Hercules Fortissimo 4
10. CreativeLabs X-Fi 11. 1. X-Fi Elite Pro 12. Xtreme Music, Fatality a Platinum 13. Xtreme Gamer a Xtreme Audio 14. Terratec 15. Integrované kodeky 16. Co je ASIO 17. Karty Creative si hlídají svůj ASIO ovladač :-) 18. RMAA a poslechové testy

Podle dění na scéně zvukových karet to vypadá na soumrak zvukovek. Kvalita integrovaných zvukových karet většině uživatelů stačí a přicházejí on-board karty, které uspokojí i náročnější posluchače. Pro ty ostatní tu zůstane HighEnd s odpovídajícími cenami v malých sériích. P.S. v tomto testu jsou zastoupené zvukové karty od 600 do 6000Kč.

Reklama
Reklama


Dnes mají i levné MoBo integrovaný zvuk s kvalitním průvodcem


Slušný integrovaný kodek (controller) podporuje zapojení 7.1 reproduktorů
- náklady na 1 kanál jsou v desítkách centů při použití lepších OPAMP's


Lepší karty HD Audio (Azalia) podporují i dekódování DTS a různé odrůdy Dolby

Každý se snaží nahradit nevzhledný kotrolní panel (CPL) z Windows- pokud máte problémy, stejně se k CPL ve Windows vrátíte
Každý se snaží nahradit nevzhledný kotrolní panel (CPL) z Windows- pokud máte problémy, stejně se k CPL ve Windows vrátíte

Součástí dodávky jsou i různé "výstřelky" vylepšování a filtrování zvuku
- zde je to pár mikrofonů a sw schopný odfiltrovat rušení z okolí a echa

V testu byly tři a rozptyl jejich kvality je veliký. Částečně je dán i stářím a cenou desky. Na deskách prodávaných dnes jsou srovnatelné kvalitou zvuku s levnými kartami kolem tisíce korun. Nepodporují samozřejmě EAX3 a vyšší, ale ty lepší kodeky mají funkční HW EAX2. Bohužel, např. na desce, na které jsem testoval (ASUS A8R32MVP) není implementace HW EAX funkční (záležitost ovladačů). V testu vstupu audiokaret integrovaný kodek Realtek porazil s přehledem i HighEndový kodek Asahi Kasei na X-Fi Elite Pro. Důvodem bylo jistě i metodika (nahrávání signálu z CD) a asi i to, že signál nebylo třeba zesilovat (zkreslení se tím sníží) a asi i kvůli jednoduchosti návrhu integrované karty na základní desce. Nahraný zvuk byl při prvním poslechu a zvlášť při některých skladbách obtížně rozeznatelný od originálu.

Po prvním poslechu jsem šel znovu nahrát testovací CD do počítače, protože vypálené CD a označené CD jsem považoval za mylně přepálený originál a já nevěřil, že jsem neudělal chybu. Po hodině grabování a úprav jsem dostal opět stejnou kopii. Je to spíše náhoda, ale je zde vidět, že kvalita zvuku není jen v ceně komponent. Při výstupu (přehrávání) ale vítězný kodek zcela zklamal. Největším problémem zvuku integrovaného na základních deskách je častá blízkost aktivních a rušících prvků s mnoha interferencemi. Kodeky jsou obvykle blízko zadního panelu v místech, kde je v PCI-E slotu grafika a jejich řadič je většinou integrovaný v čipsetu.

Novější kodek z desky P5B měl výrazně lepší zvuk a nižší šum a předstihl zvukovou kvalitou výstupu i X-Fi gamer. Vstup integrované zvukovky byl ale o řád horší, než u slušných karet.

Na starší desce integrovaný zvuk využívající řadič čipsetu od NVidie A7N Premium ukázal, proč jsou integrované kodeky tak zatracované. Postupně ale kvalita integrovaného zvuku roste a v současnosti stojí za stagnujícím trhem se zvukovými kartami. Výrobcům se vyplatí jen dražší karty a ty levné (do 1000-1500Kč) hledají kupce jen obtížně.

Pro náročnější uživatele už byly na základí desky integrované i elektronky (ruská elektronka na základní desce A-Open AX4GE TUBE-G), Asus "externalizoval" zvuk do přídané kartičky (není na boardu a dokonce je "kapotovaná" - nejvyšší série základovek pro hráče) a brzy si zvukovou kartu bude kupovat jen hudebník, nebo opravdový audiofil. Protože i lowendové motherboardy mají zvuk s digitálním a často i optickým výstupem, pak není problémem zapojit si integrovanou kartu do svého zesilovače /AV receiveru, nebo reproduktorů a poslouchat zvuk limitovaný jen kvalitou nahrávky a externího zesilovače /repro.

Průvodce nastavením je u gigantu jako NVidia samozřejmě i v češtině
Průvodce nastavením je u gigantu jako NVidia samozřejmě i v češtině

NVidia má graficky velmi hezké ztvárnění ovladačů - implementace zvuku ale byla na dané desce druhořadá

Funkce poskytované HD kodeky jsou pro domácí použití plně dostatečné a pokud nevyžadujete při hraní her EAX5 nebo nemáte špičkové reproduktory, nemáte důvod pro koupi externí zvukovky. Jinak bude přemýšlet uživatel, který chce poslouchat hudbu na lepší soustavě, nebo digitalizovat svoje nahrávky a hrát si se zvukem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning