blizi-se-soumrak-samostatnych-zvukovych-karet
PCTuning Článek

Blíží se soumrak samostatných zvukových karet?

pavel-vychodil
Pavel Vychodil
25. 1. 2008 00:00 117 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod do problematiky 2. Mechanismus sluchu 3. Digitální vstupy a výstupy 4. Testovací metodika 5. Testovací sestava 6. M-Audio Revolution 5.1 7. Trust 5.1 8. Hercules Muse 9. Hercules Fortissimo 4
10. CreativeLabs X-Fi 11. 1. X-Fi Elite Pro 12. Xtreme Music, Fatality a Platinum 13. Xtreme Gamer a Xtreme Audio 14. Terratec 15. Integrované kodeky 16. Co je ASIO 17. Karty Creative si hlídají svůj ASIO ovladač :-) 18. RMAA a poslechové testy

Podle dění na scéně zvukových karet to vypadá na soumrak zvukovek. Kvalita integrovaných zvukových karet většině uživatelů stačí a přicházejí on-board karty, které uspokojí i náročnější posluchače. Pro ty ostatní tu zůstane HighEnd s odpovídajícími cenami v malých sériích. P.S. v tomto testu jsou zastoupené zvukové karty od 600 do 6000Kč.

Reklama
Reklama


Stejný obsah jako u předchozí karty, jen chybí optické a digitální vstupy/výstupy
- jediná "hodnotná věc" v balení jsou laciná sluchátka

Tuto kartu jsem kvůli výrobci považoval za velmi slušný mainstream. Po vybalení z obstojně veliké krabice najdete vícejazyčný návod, instalační CD, samotnou kartu v antistatickém balení a jako bonus sluchátka. Ta jsou dle mého soudu tou nejhodnotnější částí balení.


Karta identická s kartou Trust - není osazený Header na PCB a chybí digitální-optické I/O

Instalace karty je snadná, ale jako jediná mi tato karta při instalaci ukázala, že "BSOD is not dead" (na svém stroji jsem chybovou hlášku BSOD viděl po hodně dlouhé době). Po restartu bylo ale vše v pořádku, karta se doinstalovala a vše fungovalo jak má.


Výrobce věnuje malou péči ovladačům a CD - PowerDVD 4 a Acrobat 4 již nejsou UpToDate

Vystavěná je stejně jako Trust 5.1 na kodeku od Taiwanské firmy C-media CMI 8768 ve verzi bez +. Jedná se o SoundChip s integrovaným kodekem (takové all-in-one) . Už z principu je jasné, že kvalita zvuku bude nižší, než u řešení se samostatnými operačními zesilovači, kvalitní filtrací a dostatečným prostorem zabraňujícím rušení signálů. Ideální je takovéto řešení pro výrobce motherboardů, protože prostorově je to nenáročné řešení (na desce nezabere místo). Při srovnání s testovanou kartou Trust 5.1 byl layout karty identický a identický je i layout referenčních karet samotné C-Media. Hlavním rozdílem proti kartě Trust byla absence digitálních a optických vstupů a výstupů na přídavné kartě.

Karta měla jako bundle dnes již starší verze sw. PowerDVD verze 4 a Acid express 2.0d pro samplování hudby. Ovladače neprošly testováním kompatibility u MS a verze instalovaná u karty poměrně zlobila. Na webu je verze s číselným označení 6.39 s datem 2003, které nemůže odpovídat skutečnosti, ale může napovědět o serióznosti výrobce. Přiznám se, že v těchto situacích ztrácím důvěru. Na webu se dají najít i OpenDrivers z 16.11.2005 , které jsem nezkoušel.

Určením se jedná o kartu do počítače, která nemá na základní desce kodek, nebo ten instalovaný je ještě horší (to je pravděpodobné u většiny 4 a více let starých desek). Pokud by u karty trust nebyl přídavný bracket a popis, nebyl by mezi kartami rozdíl


Software nemá certifikaci od MS - karta je na trhu ale dlouho

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning