Bus Simulator 2018 – brzda, plyn a hlavně neusnout
PCTuning Článek

Bus Simulator 2018 – brzda, plyn a hlavně neusnout

fucida

fucida

5. 7. 2018 03:00 10

Seznam kapitol

1. Obsese simulací 2. A jedem! 3. Simulátor nesimulátor 4. Je to zábavné?

Během minulého víkendu jsem měl možnost ověřit si jednu zásadní otázku, která trápí lidstvo již od počátku 20. století. Je skutečně profese řidiče autobusu MHD nejnudnější ze všech profesí? A víte co? Já pro vás, čtenáře PC Tuningu tuto odpověď nalezl. A bolelo to.

Reklama
Reklama

Simulátor nesimulátor

Fyzika je jen jedna. Aby byly hry se simulačními ambicemi hratelné jak na volantu, tak na šipkách, tak obvykle umožňují aktivaci nějakých asistentů, nebo případně zjednodušení fyzikálního modelu. No a žádné takové nastavení v Bus Simulatoru 2018 bohužel nenajdete. Takže i když připojíte volant, tak vždy cítíte, že je to takové nějaké jalové. Necítíte vibrace, necítíte pružení a tlumení podvozku, akcelerace a přeřazování působí nějak… divně. Jako byste řídili prkno na dokonale hladké ploše. Prkno bez dynamiky a setrvačnosti.

Bus Simulator 2018 – brzda, plyn a hlavně neusnout

Jasně, jsou zde díry v silnici, za jejíž vyjetí vám hra odebere nějaké „body“, ale když svůj vůz rozhulákáte na 80 km/h, tak byste možná krom zoufalého nadávání cestujících (to tam vážně je) čekali, že jeden z těch blbějších nápadů je do plna zatočit předními koly. Jenže dvanáctitunová bestie místo brutálního smyku na některé z náprav předvede dokonalé vykroužení zatáčky. Vzpomínal jsem na podobný test s tahačem v Euro Truck Simulatoru (ETS), kdy jsem si mohl pomalu vybrat, jestli se mi utrhne adheze na návěsu, nebo na přední nápravě, nebo jestli celý ten krám pošlu s velkou pompou na bok.

Grafické zpracování a hudba

No nebudeme to dále příliš rozmazávat. Jízdní model v Bus Simulatoru je jednoduše tak mizerný, že se jej skoro zdráhám označit oním v tomto případě tak velkohubým názvem jízdní model. Ach jo.

Bus Simulator 2018 – brzda, plyn a hlavně neusnout
Bus Simulator 2018 – brzda, plyn a hlavně neusnout
Bus Simulator 2018 – brzda, plyn a hlavně neusnout

Grafiku vidíte z přiložených screenshotů sami. Je velmi jednoduchá, vyloženě budgetová, bez nějakých technologických výstřelků a nápadů. Na druhou stranu úplně hrozná také není a dívat se na hru dá. Animace lidí jsou na nějaké RPG mizerné, ale na ježdění autobusem také solidní. Jen krajina jako taková i město působí naprosto sterilně. Jednotlivé ulice nemají nějaké své kouzlo. Nepodíváte se se zalíbením do zálivu jako do norského fjordu v ETS. Střídání dne a noci také nenadchne a celkem hezky zpracované deštivé silnice už dojem nezachrání. Ano, je to budgetovka, jenže ne tak levná, aby opodstatnila svou všestranně odfláknutou formu.

Damage model? K čemu?

Ne, neočekával bych likvidaci plechu na úrovni Wreckfestu, ale bylo by fajn, kdybyste v 80 km/h narazili do zdi, tak aby vám to pak třeba… já nevím, jelo pomaleji? Tady přijde nápis: „Nabourali jste, bude vás to stát 500€.“ Jiná situace nastane ve chvíli, kdy třeba jedete úplně pomalinku těsně kolem dopravní značky. No a když jste třeba půl metru od ní, tak se ozve: Chrrrrrrr, vpravo dole se zobrazí 1013€ a vy jste si právě vydělali srážkou se vzduchem. A vaše dvanáctitunka se o tento vzduch, nebo 30kg značku, zasekne hezky na místě. Setrvačnost kolosu nula. A zase je atmosféra v háji.

AD – umělá demence

Co je ale úplně nejhorší, to jsou ostatní účastníci provozu. Sebevražední chodci by mi ještě tolik nevadili, byť i u nich by bylo fajn, kdyby se pokoušeli alespoň trošku chovat jako lidé (občas přeběhnout mimo přechod, hovořit spolu na chodníku, prohlížet si výlohu). Mnohem horší je to ale s auty, protože nikdo nedodržuje ani ty elementární předpisy. Auta na hlavní silnici čekají na Godota, zatímco jiná auta z vedlejší směle a bez uzardění pokračují po svých kolejích. Jindy jedete za někým, kdo na místě bez jakékoliv důvodu a samozřejmě také bez jakékoliv brzdné dráhy zastaví. Měl jsem si snad před sebou nechat ještě více místa? Snad ano, ale tak jako tak je atmosféra v řiti. Pokud je jízdní model vašeho autobusu špatný, tak chování i jízdní modely AI jednoduše chybí. Bus simulator v mých očích bez nadsázky nastavil nový etalon nezvládnutí AI. Ono tolik nevadí, když hrajete nějakou závodní hru a AI okolního provozu nestojí za moc. Ale pokud de facto vytváříte právě simulaci dopravního provozu a prezentujete svému publiku toto, pak je něco hodně špatně.

Bus Simulator 2018 – brzda, plyn a hlavně neusnout
Bus Simulator 2018 – brzda, plyn a hlavně neusnout
Bus Simulator 2018 – brzda, plyn a hlavně neusnout

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning