Kauza nestabilních procesorů Intel: Core i9-13900K a výkon s různým nastavením BIOSU
i Zdroj: Intel
Procesory, Paměti, Desky Článek Kauza nestabilních procesorů Intel: Core i9-13900K a výkon s různým nastavením BIOSU

Kauza nestabilních procesorů Intel: Core i9-13900K a výkon s různým nastavením BIOSU

Z. Obermaier

Z. Obermaier

13. 5. 2024 17:00 134

Seznam kapitol

1. Padla kosa na kámen? 2. Historie zvyšování TDP 3. Intel má problém ... 4. Režim Auto (default desky Asus) 5. Všechny limity odemčené
6. Limity dle datasheetu Intelu (Extreme) 7. Limity dle datasheetu Intel (Performance) 8. Intel Default Profile (BIOS 1656 z 19.4.2024) 9. Test výkonu na různém nastavení 10. Závěr

Na veřejnosti nyní rezonuje kauza nestabilních procesorů Intel, jehož nejvýkonnější procesory po čase degradují kvůli obcházení limitů TDP v BIOSu desek. Změřili jsme, jak s novými BIOSy klesá výkon.

Reklama

Pomůže prý méně agresivní nastavení Turba. Podíváme se, o kolik výkonu přijdete s různým nastavením BIOSu. A jak ho nastavit nejlépe, aby se problém s nestabilními procesory Intel minimalizoval.

Jelikož testuji procesory už od pravěku, tak si pamatuji, že hlasy hovořící o degradaci procesorů Intel po dlouhodobém přetaktování na hraně i za ní, se sporadicky ozývaly i na našem fóru. Několik menších kauz tohoto typu jsem zaznamenal. Zde to bylo logické, dlouhodobé taktování na vyšším napětí může mít tyto důsledky.

Kauza nestabilních procesorů Intel: Core i9-13900K a výkon s různým nastavením BIOSU
i Zdroj: Intel

To bylo v časech, kdy měl Intel nad AMD znatelně navrch, což se začalo ale pomalu měnit. Tím se měnila i strategie Intelu v navyšování výkonu. Jak ho AMD dohánělo, každá generace Intelu „ždímala" křemík víc a víc až na hranu. Možnosti dalšího zvedání výkonu přetaktováním se zmenšovaly, samotný Intel už specifikoval takty a spotřebu vysoko za efektivní hodnoty. V praxi to znamenalo, že Intel v podstatě procesor přetaktoval za vás, takže už v základních specifikacích měl vyšší takty, napětí a samozřejmě i spotřebu.

Do určitého limitu se to ještě dalo nějak skousnout, Core i7-8700K soupeřilo před sedmi lety s Ryzenem 7 1800X a jejich spotřeba byla vyrovnaná (Intel byl dokonce o pár wattů lepší). První varování přišlo ale s Core i9-9900K. Tam začal Intel poprvé čarovat s TDP a výkonem. Ostatně i já jsem to v šest let starém testu řešil. Tehdy poprvé jste totiž mohli mít nepřetaktovaný procesor s příkonem maximálně 200 W, nebo i 300 W – vše záleželo na nastavení BIOSu.

Je otázkou, zdali uvolnění limitů Intel výrobcům desek nařídil, nebo to jen povolil a nechal na nich. Tehdy jsme se spíše přikláněli k druhé možnosti, že to Intel tiše toleruje a výrobci desek si tím nahánějí body pro sebe. Zřejmě to ale bylo jinak, respektive časem se to pravděpodobně otočilo. Pochybuji ale, že by se nějaká strana přiznala, tedy se to asi nikdy nedozvíme. To nám ale nevadí. Možná totiž konečně padla kosa na kámen.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama