cenove-nenarocne-repro-2-1-od-logitechu-x-230
Hardware Článek Cenově nenáročné repro 2.1 od Logitechu: X-230

Cenově nenáročné repro 2.1 od Logitechu: X-230 | Kapitola 2

Habala Michal

Habala Michal

5. 4. 2005 00:00 37

Seznam kapitol

1. X-230 se představují, Pohled na satelity 2. Subwoofer, Zvuk, Závěr

Po delší době jsme se opět rozhodli přinést Vám článek z oblasti audio vybavení k počítačovým sestavám. Bohužel (pro některé možná bohudík) se ani tentokrát nebude jednat o bytelně nadupanou sestavu s 15-palcovými kotouči, která cenou pomalu dohání nový Nissan Z350. Připravili jsme recenzi reprosoustavy k počítači za "pár korun", tedy na stůl, rozumně hrající a hodící se barvou k plyšovým medvědům, obléhajícím počítačový prostor. V dnešním článku se blíže podíváme na další z řady low-endů od firmy Logitech, a to na model X-230.

Reklama
Reklama
Cenově nenáročné repro 2.1 od Logitechu: X-230

Subwoofer je proveden velice efektně. Barevně je vyveden pochopitelně stejně jako satelity, snad jen plechová mřížka, která kryje hlubokotónový měnič, se svoji stříbrnou barvou vymyká z celočerné kompozice zbývajících dílů reprosestavy.

Cenově nenáročné repro 2.1 od Logitechu: X-230

Na čelní stěně je umístěn bassreflexový nátrubek o průměru 45mm. Měnič je umístěn na pravém boku ozvučnice. Napájení je řešeno přímým přívodem ze síťové zásuvky do transformátoru, umístěném v ozvučnici. Napájecí kabel nelze od subwooferu odpojit. Ovládání hlasitosti je řešeno stejně jako například u již dříve testovaných Z-3jek, tedy na zadním panelu ozvučnice. Satelity se připojují ne zrovna obvyklým způsobem, Logitech pro tento model reprosestavy zvolil konektor stejného provedení jako se používá u RS-232, tedy CANON 9pin.

Cenově nenáročné repro 2.1 od Logitechu: X-230

Na zadním panelu je tedy již zmíněný CANON konektor, ovládání hlasitosti subwooferu, vyvedený napájecí kabel a pochopitelně nezbytně nutné, neopomenutelné logo Logitech, které je opět pochopitelně i na přední straně.

Cenově nenáročné repro 2.1 od Logitechu: X-230

Zvuk

Po zvukové stránce jsou tyhle low-endovky přinejmenším zajímavé. První věc, která mě víceméně udivila, byla vysoká směrovost satelitní soustavy. Stačí natočit jeden ze satelitů trochu na stranu a hned je po věrném stereu. Vinu nese zřejmě použitá technologie FDD2. Ovšem v případě, že jsou bedýnky pěkně nasměrované na posluchačovo ouško, dochází k nezkreslenému, velice pěknému přednesu. Satelity pojmou velice dobře středy i detaily na vyšších kmitočtech. Subwoofer také mile překvapil mé ucho neb ať jsem měl regulátor výkonu na minimum či na maximum, nedocházelo k rušivým tónům, které by mohl produkovat např. špatně spočítaný bassreflexový nátrubek či nedostatek prostoru v ozvučnici. Basy jsou tuhé a rázné a rozhodně by neměly nikoho urazit. Celkový poslechový dojem je tedy vzhledem k ceně a kategorii, do které X-230 spadají rozhodně velice uspokojivý.

Test byl prováděn se zvukovou kartou SB Audigy 2 ZS. Poslechové testy zpříjemňovala hudba Rammsteinů (Los), Red Hot Chilli Peppers (Under the bridge), Evanescence (Hello - Trifactor vs Gabriel and Dresden mix), Lou Reed (Perfect day), Fun lovin criminals (Friday night), Skazi (Animal), Moby (Porcelain), Vanessa Mae (Widescreen), Color factory (Gauguin), další již rozepisovat není nutné, jen zmíním hudební žánry, které pomohly "vykreslit" zvukový dojem - ve zmíněných interpretech se jednalo o rock, chillout, trance, dále jazz 50. let, hip-hopové klasiky, jako například A tribe called quest, De la soul a jiné.

Závěr

Co se týče vybavenosti, tak v tomhle X-230ky trochu pokulhávají, absence dálkového ovládání a linkového vstupu může potenciální zájemce odradit. Ovšem za cenu cca 1200,- si člověk moc vymýšlet nemůže. Co mě opravdu mrzelo, byla již zmíněná neregulovatelnost hlasitosti s připojenými sluchátky. Ovšem tyto mouchy jistě kompenzuje kvalita zvukového přednesu, kterou opravdu výrobce neodfláknul.

Pro porovnání přikládám srovnávací tabulku se soupeřem o třídu výše, dříve testovanými reproduktory Logitech Z-3.

Typ

X-230 Z-3
Design

Cenově nenáročné repro 2.1 od Logitechu: X-230

Cenově nenáročné repro 2.1 od Logitechu: X-230

Příslušenství

Cenově nenáročné repro 2.1 od Logitechu: X-230

Cenově nenáročné repro 2.1 od Logitechu: X-230

Přednes satelitů

Cenově nenáročné repro 2.1 od Logitechu: X-230

Přednes subwooferu

Logitech X-230 bych určitě doporučil i lehce náročným uživatelům, včetně hráčů, kterým postačí 2.1 konfigurace. Myslím, že tuto sestavu můžeme s přimhouřeným okem Logitechu pochválit.

A teď hurá do křesílka, přejeme Vám příjemný poslech...

První
Poslední
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning