Cooler Master MasterCase H500 ARGB – nejnižší HAF
Článek Cooler Master MasterCase H500 ARGB – nejnižší HAF

Cooler Master MasterCase H500 ARGB – nejnižší HAF

Petr Kupský

Petr Kupský

9. 9. 2020 05:00 24

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér 4. Interiér – levá strana
5. Interiér – pravá strana 6. Příklad montáže – deska, zdroj, chladič 7. Příklad montáže – disky, grafika 8. Hodnocení a závěr

Základní model legendární řady HAF byl letos vylepšen standardním osazením mohutnými 200mm ventilátory s atraktivním osvětlením ARGB. Současně nově přináší dvojici alternativních variant výplně čelního panelu s kovovou lehce prodyšnou mřížkou, nebo s čirým plastovým oknem. Zachována přitom zůstala relativně příznivá pořizovací cena.

Reklama
Reklama

Hodnocení a závěr

Jak již jsme si pověděli v úvodu této recenze, skříň Cooler Master MasterCase H500 ARGB je aktuálně nejnižším modelem řady HAF, která se vyznačuje produkty konstruovanými pro maximální průtok chladicího vzduchu interiérem s agresivním stylem a robustní konstrukcí. V tomto ohledu dnes testovaný model všechny požadavky bezezbytku naplňuje.

Cooler Master MasterCase H500 ARGB – nejnižší HAF

Robustností své konstrukce se může směle porovnávat s výrazně dražšími zástupci řady HAF, modely H500P a H500M. Agresivní styl čiší zejména z jednoznačně identifikovatelné konstrukce čelního panelu a použití mohutných 200mm ventilátorů s ARGB podsvícením, které se velkou měrou podílí také na vysokém průtoku vzduchu interiérem. Tyto ventilátory se mohou decentně ukrývat za prodyšnou ocelovou mřížkou, nebo je lze zviditelnit výměnou mřížky za alternativní výplň čelního panelu z čirého plastu. Dobře vyniknou také z bočního pohledu skrze bočnici z temperovaného skla.

Cooler Master MasterCase H500 ARGB – nejnižší HAF

Testovanou skříň MasterCase H500 ARGB lze aktuálně v tuzemských obchodech snadno sehnat za částku cca 2900 Kč. To je docela velký rozdíl oproti vyšším modelům řady HAF, kdy H500P se aktuálně nabízí za cca 4300 Kč a nejvyšší model H500M za cca 5400 Kč.

Ten rozdíl v ceně se ale musel zákonitě někde projevit, nicméně těch oblastí, v nichž se šetřilo, není mnoho. Asi nikomu nebude vadit lacinější transportní obal. Domnívám se, že i zkrácený plastový kryt tunelu napájecího zdroje a absence dvojice držáků 2,5" disků na jeho stropě nebude pro většinu zákazníků problém. Subjektivně však nejsem nijak nadšen z konstrukčního řešení stropu skříně, kde mně chybí pokračování plastového krytu s designem podobným čelnímu panelu tak, jak je tomu u vyšších modelů HAF. Skříň na mě opticky působí jako násilně uřezaná. Na druhou stranu je nutno uznat, že bez krycího stropního panelu s bočními průduchy bylo u H500 ARGB možné dosáhnout lepší přirozené ventilace skříně.

Cooler Master MasterCase H500 ARGB – nejnižší HAF

S vyššími modely řady HAF je prakticky shodné použití kvalitních materiálů na konstrukci skříně a bezchybné dílenské zpracování. Za nedostatek konstrukčního návrhu modelu H500 ARGB považuji nešťastně zvolené zmenšení rozměrů skříně. Přestože se nejedná o nijak výrazné zmenšení (40 mm na výšku a 20 mm v ostatních směrech), chybí doslova jednotky milimetrů k tomu, aby skříň mohla oficiálně podporovat 280mm radiátor vodního chlazení ve stropní pozici. Já jsem tam sice 280mm radiátor nakonec namontoval, ale musel jsem použít patřičně nízké moduly RAM. S většinou pamětí s pasivním chladičem bude tento radiátor kolidovat.

Pochvalu uděluji za možnost snadného „vyklizení“ interiéru skříně před montáží sestavy, která je pak velmi pohodlná. Zejména oceňuji snadno demontovatelný kryt napájecího zdroje a prostor pro připojení a vedení veškeré kabeláže. Bohatě dimenzovaný je také prostor pod přepážkou základní desky. Velmi jednoduché a přitom funkční je upevnění disků obou velikostí, včetně opatření pro eliminaci přenosu případných vibrací do konstrukce skříně.

Cooler Master MasterCase H500 ARGB – nejnižší HAF

Do testované skříně lze snadno osadit základní desky všech běžných formátů až do velikosti E-ATX, přičemž nebude nutné řešit obvyklý problém, kudy protáhnout všechny potřebné kabely. Pro největší formát základních desek jsou zde totiž k dispozici alternativní otvory elegantně schované za plechovým krytem.

Cooler Master MasterCase H500 ARGB
KLADY +ZÁPORY -
Kvalitní dílenské zpracování a lakování Kolize RAM s 280mm radiátorem na stropě
Nejlevnější model řady HAF Chybí pozice pro 5,25" optickou mechaniku
Bočnice ze 4mm temperovaného skla Podivný design "uřezaného" stropu
Alternativní čelo – mřížka / okno Chybí moderní konektor USB 3.1 Type-C
Dobře větraný interiér. Špatně viditelné popisky čelního I/O panelu
Prachové filtry na stropě, dně a čele skříně  
Možnost osazení E-ATX základní desky  
Možnost osazení až 360mm radiátoru  
Pohodlná montáž sestavy  
Prostor pro ukrytí kabeláže  
Dvojice 200mm ARGB ventilátorů  
Řídicí jednotka ARGB osvětlení  
Přiložené rozbočovače 1-do-3 u kabelů FAN a ARGB  
Upevnění disků pomocí silentbloků  
Orientační cena vč. DPH 2900 Kč

Skříň Cooler Master MasterCase H500 ARGB je vhodná pro vestavbu velmi výkonných počítačových sestav s požadavkem na účinné chlazení pomocí vyššího průtoku vzduchu interiérem, přičemž nám současně nezruinuje celkový finanční rozpočet. Zaujme zejména zákazníky obdivující prvky osvětlení pomocí adresovatelných RGB LED. Bude také vhodná pro méně zkušené stavitele sestav, neboť jim montáž v maximální míře usnadní. Na druhou stranu je nutné počítat s určitým omezením při volbě rozměrů komponent vodního chlazení.

Cooler Master MasterCase H500 ARGB – nejnižší HAF

Přestože jsem u testované skříně nenašel žádnou zásadní konstrukční vadu, za (z mého pohledu) zbytečné omezení podmínek montáže většího radiátoru (nad 240 mm) na strop skříně, snižuji o jeden stupeň ocenění na stále výbornou stříbrnou medaili. Pokud neuvažujete o montáži stropního radiátoru velikosti nad 240 mm, klidně si hodnocení zvyšte na zlatou.

PCTuning Silver Award, září 2020
PCTuning Silver Award, září 2020

Cooler Master MasterCase H500 ARGB

za kvalitní počítačovou skříň s výkonným chlazením a ARGB osvětlením

Za zapůjčení skříně a napájecího zdroje do testu děkujeme společnosti Cooler Master.

Cooler Master MasterCase H500 ARGB – nejnižší HAF

Za zapůjčení AIO chladiče procesoru do testu děkujeme společnosti Fractal Design.

Cooler Master MasterCase H500 ARGB – nejnižší HAF

Za zapůjčení základní desky do testovací sestavy děkujeme společnosti ASUS.

Cooler Master MasterCase H500 ARGB – nejnižší HAF

Za zapůjčení SSD disku a RAM modulů do testovací sestavy děkujeme společnosti ADATA.

Cooler Master MasterCase H500 ARGB – nejnižší HAF

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning