Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu
Článek Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

9. 10. 2015 10:00 39

Seznam kapitol

1. Nejlevnější Skylake na trhu (zatím) 2. Intel Core i5-6400 3. Testovací sestava a specifikace CPU 4. Syntetické testy - Paměti 5. Syntetické testy - Výpočetní operace 6. Praktické testy I. - Komprese, multimédia 7. Praktické testy II. - Photoshop, Excel, šifrování disku, JavaScript
8. Praktické testy III. - 3D rendering + Multitask 9. Herní testy - Hry, Dos Box, PhysX 10. Spotřeba a teploty 11. Shrnutí výkonu a ceny 12. Přetaktování Core i5-6400 13. Herní testy 14. Hodnocení a závěr

Uvažujete o nové platformě Skylake, a za nejvyšší odemčené „káčkové“modely nechcete připlácet? Můžete sáhnout po běžném čtyřjádru. Ale o kolik bude pomalejší? A jak je na tom s přetaktováním, když se před časem mluvilo o možnosti přetaktovat zamčené Skylake alespoň přes Bclk? Na obě otázky najdete odpověď v dnešním testu.

Reklama
Reklama

Přetaktování Core i5-6400

Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Jak už víme, procesor Core i5-6400 ke zamčený, tedy nelze hýbat násobičem nahoru nad maximální stupeň. Intel ale u Skylake sliboval taktování skrze BCLK jako ve starých dobách, a to doslova. Bohužel se to netýká zamčených čipů, ale jen "Káčkových" verzí. Zamčené procesory taktovat nejdou, jen ty odemčené - které to nepotřebují. Intel by se tím připravil o miliardy, pokud by umožnil taktování i na levných procesorech = nikdo by nechtěl ty drahé. Tím bychom mohli skončit a konstatovat, Intel nás tahal za fusekli a sliboval něco, o čemž už ze začátku věděl, že to není pravda. Proč v materiálech k Skylake nebylo napsáno: Taktovat jdou pouze dva modely, ostatní nikoliv? - Marketing je mocná věc. My se ale podíváme, proč tomu tak je, a kde je problém.

Na levém obrázku vidíte odemčený procesor (Core i7-6700K, Core i5-6600K). V něm je přítomna "Domain Isolation", tedy oddělená část od základní BCLK frekvence. Na obrázku je tato část označená žlutě. Zdroj BCLK frekvence je v PCH čipu (k němu je připojen externí ClockGen). Z něj jde jeden zdroj BCLK taktu přímo do procesoru - část s jádry, integrovaným GPU a paměťovým řadičem. Druhá větev BCLK taktu jde do PCIe slotů připojených k PCH čipu a také do oddělené části CPU (ta žlutá) tedy k DMI rozhraní a PCIe řadiči v procesoru. Tento stav znamená, že pokud jakkoliv změníte základní BCLK takt na první větví, s druhou větví to ani nehne a takt zůstane stále na 100 MHz. Taktování je tedy povoleno, PCIe a DMI v procesoru není změnou BCLK nijak ovlivněná. To ale neplatí pro zamčené čipy.

Zamčený procesor vidíte napravo. Změna je podstatná, chybí zde zcela oddělená část pro DMI a PCIe rozhraní v procesoru. Jak ukazuje obrázek, zamčené procesory jsou na tom zcela stejně jako Haswell a předchozí generace. BCLK vycházející z PCH čipu jde do procesoru, kde na ní navazují děličky jader CPU, grafického jádra a paměťového řadiče. Dělička na DMI a PCIe ale chybí. V tom je ten problém, už nepatrným zvýšením základního taktu BCLK totiž "rozbijete" PCIe rozhraní a je konec - procesor se nespojí s PCH čipem a PCIe rozhraním. PCH čip a CPU jsou spojeny skrze DMI rozhraní a pokud není spojení funkční, deska nenajede. To potvrzuje i praxe, kdy při každém pokusu o vyšší takt BCLK skončila chybová hláška na displeji s kódem pro chybu inicializace PCH čipu. Je otázka, zdali tuto změnu Intel v procesorech provedl fyzicky, tudíž je křemík pro "K" čipy a zamčené mírně odlišný, nebo jen tuto funkci nějak mikrokódem vypnul. Dle mého je každý procesor schopen taktování, a umožňuje pracovat s odděleným taktem DMI/PCIe, stejně jako s jedním BCLK. Závěr je ale jasný, zamčené čipy taktovat nelze.

Update: Zeptal jsem se výrobce desky, kde je s taktováním přes BCLK problém a kupodivu mi přišla odpověď. Asus tvrdí, že problém není v hardwaru ale softwaru - BIOSu desky. Intel softwarově taktování zakázal, tedy je problém jenom v tomto, deska i CPU by měly vše umět.

POZOR! Pokud jde o zamčené procesory, tam je vše jasné - taktovat nejdou, maximálně skrze mírné navýšení BCLK. Zamčený ale u Intelu znamená skutečně zamčený. Tedy nepřetaktujete ani paměti! Prostě to nejde a hotovo. Vaše paměti budou pracovat jen tak rychle, jaký je jejich XMP profil. Jakýkoliv pokus o navýšení frekvence skončil už v BIOSu - deska nenajela. Přitom mám moduly vyzkoušené na vyšších taktech bez problémů.

Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Taktoval jsem na Asus Maximus VIII Gene. U zamčených čipů to bude složitější, zkusíme tedy maximální funkční takt BCLK. Pro test jsem použil BIOS 0402, jenž vidíte na horním obrázku.

Přetaktování BCLK

Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Zde není co řešit, je to tragédie jakou známe ze zamčených čipů Sandy Bridge-Ivy Bridge a Haswell. Maximum je někde kolem 103 MHz, u tohoto procesoru a desky to bylo finálních 102,7 GHz. Vyšší takty už nastavit nešlo, deska nepostovala. V podstatě o žádném taktování hovořit nelze, oněch pár MHz navíc nestojí za řeč. Pokud by alespoň šel čip nechat na pevném násobiči 33x102, tak by nějaký malý přínos byl, to ale nejde zamčený procesor je zamčený a stále snižoval násobič směrem dolů ať jsem dělal cokoliv. Upřímně jsem se těšil, že alespoň nějaké taktování zamčených čipů bude, bohužel není. Pokud chcete taktovat, nezbývá než si připlatit za "K" čip.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning