Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu
Článek Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

9. 10. 2015 10:00 39

Seznam kapitol

1. Nejlevnější Skylake na trhu (zatím) 2. Intel Core i5-6400 3. Testovací sestava a specifikace CPU 4. Syntetické testy - Paměti 5. Syntetické testy - Výpočetní operace 6. Praktické testy I. - Komprese, multimédia 7. Praktické testy II. - Photoshop, Excel, šifrování disku, JavaScript
8. Praktické testy III. - 3D rendering + Multitask 9. Herní testy - Hry, Dos Box, PhysX 10. Spotřeba a teploty 11. Shrnutí výkonu a ceny 12. Přetaktování Core i5-6400 13. Herní testy 14. Hodnocení a závěr

Uvažujete o nové platformě Skylake, a za nejvyšší odemčené „káčkové“modely nechcete připlácet? Můžete sáhnout po běžném čtyřjádru. Ale o kolik bude pomalejší? A jak je na tom s přetaktováním, když se před časem mluvilo o možnosti přetaktovat zamčené Skylake alespoň přes Bclk? Na obě otázky najdete odpověď v dnešním testu.

Reklama
Reklama

Spotřeba a teploty

Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Měření spotřeby je stěžejním momentem recenze procesorů. K měření používám zásuvkový Wattmetr s přesností na několik procent, pro naše účely však dostatečné. Klidový odběr naší sestavy měřím po několik minutách ustálení počítače, v BIOSu nastavuji všechny úsporné funkce na Auto nebo Enabled. Zátěž pak měřím v programu Cinebench R11.5, kdy zaznamenávám nejvyšší odběr během celého testu. Zpravidla se to týká několika úvodních vteřin, kdy je spotřeba nejvyšší a postupně s menší zátěží CPU klesá a ustálí se.

Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Jelikož Core i5-6400 je čip s TDP 65W proti 91W u "K" modelů, dala se nižší spotřeba očekávat. V klidu to má Intel zvládnuté všude, spotřeba je stejně nízká jak u Core i7-6700K, tak u Core i5-6400. V zátěži je rozdíl obrovský, tedy vzhledem k celkové spotřebě. Core i7-6700K si řekne o 180W, Core i5-6600K o 163W a Core i5-6400 jen o 138W. Když přihlédneme k výkonu, je spotřeba skvělá - na úrovni Core i7-5775C. Ten je ale výrazně výkonnější, tedy to pro Core i5-6400 nevyznívá nijak dobře. Nechápu proč mu Intel nastavil tak nízké frekvence.

Teplotu procesorů mám také změřenou, ovšem není zcela srovnatelná napříč modely. U různých platforem používám jiné chladiče a srovnávat pak výsledky nemá smysl, tedy budu asi vždy srovnávat jen napříč procesory změřenými s tím konkrétním chladičem, tedy AMD procesory s AMD procesory a tak podobně s dalšími. K testu jsem použil chladič Cooler Master.

Teploty

Teplota v klidu je solidních +/- 20 stupňů - v zátěži po deseti minutách +/- 40 stupňů
Teplota v klidu je solidních +/- 20 stupňů - v zátěži po deseti minutách +/- 40 stupňů

Pokus s pasivním chlazením: Po deseti minutách dosáhl CPI teploty +/- 90 stupňů
Pokus s pasivním chlazením: Po deseti minutách dosáhl CPI teploty +/- 90 stupňů

Tentokrát je měření teploty opět divné. Všechny aplikace Windows ale ukazovaly stejné hodnoty, ať to byl monitor desky od Asus, nebo XTU od Intelu, dokonce i AIDA64. V klidu měl procesor 20C, což je nereálné (teplota v místnosti asi 22 stupňů). Spíš bych to tipoval na 30+ stupňů jako u Core i7-6700K. V zátěži pak teplota vyskočila pouze na 41C, což je opět zřejmě chybné číslo. Teplotě o deset stupňů vyšší bych ale věřil bez problémů. Deska a tento procesor ale teplotu správně neměřily. A pokud ano, jsou teploty extrémně skvělé.

Nízké teploty a frekvence čipu mne inspirovaly k testu chlazení pasivně. Bohužel to není možné. Jak ukazuje průběh testu, během deseti minut se procesor zahřál v plné zátěži na 90 stupňů. Déle jsem test nedělal, nechtěl jsem způsobit nouzové vypnutí procesoru přehřátím. Pokud ale umístíte takový čip do menší skříně, kde bude nějaký alespoň minimální "průvan", uchladíte čip "skoro pasivně" bez potíží při běžné zátěži zcela jistě. Pokud jsme jen tak brouzdal webem nebo přehrával video, zahřál se čip během asi dvaceti minut na nějakých 50 stupňů. Na renderování nebo soustavnou zátěž to ale nebude. V obývákovém použití je ale zcela pasivní chlazení CPU možné (pokud bude například ventilátor ve zdroji).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning