Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu
Článek Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

9. 10. 2015 10:00 39

Seznam kapitol

1. Nejlevnější Skylake na trhu (zatím) 2. Intel Core i5-6400 3. Testovací sestava a specifikace CPU 4. Syntetické testy - Paměti 5. Syntetické testy - Výpočetní operace 6. Praktické testy I. - Komprese, multimédia 7. Praktické testy II. - Photoshop, Excel, šifrování disku, JavaScript
8. Praktické testy III. - 3D rendering + Multitask 9. Herní testy - Hry, Dos Box, PhysX 10. Spotřeba a teploty 11. Shrnutí výkonu a ceny 12. Přetaktování Core i5-6400 13. Herní testy 14. Hodnocení a závěr

Uvažujete o nové platformě Skylake, a za nejvyšší odemčené „káčkové“modely nechcete připlácet? Můžete sáhnout po běžném čtyřjádru. Ale o kolik bude pomalejší? A jak je na tom s přetaktováním, když se před časem mluvilo o možnosti přetaktovat zamčené Skylake alespoň přes Bclk? Na obě otázky najdete odpověď v dnešním testu.

Reklama
Reklama

Hodnocení a závěr

Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Procesor Core i5-6400

V případě, že dnes kupujete novou sestavu na bázi architektury Skylake, máte několik možností. Buď investujete hodně peněz do drahé desky a odemčeného procesoru, nebo ušetříte na desce a koupíte zamčený čip. K němu vám postačí jakákoliv deska, i ta nejlevnější. Taktování neodemčených procesorů a pamětí je nemožné, není třeba utrácet za taktovačskou desku. I tak totiž získáte velice solidní výkon při směšné spotřebě. Procesor Core i5-6400 je nejlevnějším čtyřjádrem této architektury, a přesto není vůbec špatný. Nabízí v průměru výkon jako Core i7-2700K (Core i7-3770K) což jsou čtyřjádra s HT, několik let zpět jasné špičky nabídky Intelu. Proti Core i5-6600 (K) je pomalejší jen o několik málo procent, a stojí o tisíc korun méně. Pokud opravdu hledáte moderní, úsporný a stále solidně výkonný čip do herního, multimediálního nebo zkrátka domácího PC, může být i nejlevnější Skylake dobrou volbou. Ve své cenové hladině jde o jasnou volbu.

Taktování zakázáno!

Zde jsme opravdu zklamaní, i když to bylo jasné předem, alespoň s malou nadějí jsem doufal, že Intel nějaké taktování zamčených čipů umožní – neumožnil. Alespoň jeden „Strap“ mohl uvolnit i pro tyto procesory, bohužel se tak nestalo. Takt sběrnice BCLK jde zvýšit jen max o 3 MHz na 103 MHz. A to je vše, nikam dál vás tyto procesory nepustí. Pokud chcete taktovat, musíte si připlatit za odemčený procesor, jiná cesta není. A aby toho nebylo málo, zákaz taktování mají i paměti. Maximem budiž frekvence vašeho XMP profilu. A to si myslím, že bude ještě omezené. Paměti s profilem 3000 MHz určitě nepojedou na tomto taktu, ale na základním nižším XMP = 2133 MHz nebo podobném. Tedy se nevyplatí k zamčenému čipu kupovat ani nijak extra dobré moduly, stačit budou 2133–2400 MHz.

Subjektivní názor

K testu tohoto procesoru jsem přistupoval z jediného důvodu, abych vyzkoušel možnosti taktování zamčených čipů Skylake. Přetaktování se nekoná, škoda. Nakonec se ukázalo, že výkon procesorový ani herní není vůbec špatný, a já tenhle procesor klidně doporučím i do herního PC s omezenějším rozpočtem. Upřímně mi ale čistě subjektivně přišel procesor „líný“, jsem zvyklý na krapet rychlejší odezvu systému. Zde se stále kvůli nízkým frekvencím na něco čekalo, což mne zdržuje a dělá rozmrzelým. Osobně bych si ale za odemčený čip připlatil, nevyužít potenciál křemíku by mě mrzelo, byť bych CPU nakonec přetaktoval třeba jen mírně. Já rád systém ladím, a zamčený čip by mě v tomto směru frustroval a stále ponoukal k nákupu odemčeného, proto bude koupě odemčeného rovnou lepší volba – to je ale pouze můj osobní pohled. Můžete mít třeba opačný, volba je už na vás.

Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Core i5-6400: Nejlevnější čtyřjádro Skylake v testu

Základní desky a grafiku pro test poskytl ASUS Česká republika

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning