Corsair Sabre Pro - minimální hmotnost, maximální přesnost | Kapitola 4
Sabre Pro Champion Series je čerstvým produktem firmy Corsair, který jde právě do prodeje. Pro novou myš je charakteristická nízká hmotnost, vysoký polling rate díky technologii Axon Hyper-Processing a decentní vzhled bez podsvícení. Spolu s ní nám zaslal výrobce k vyzkoušení i podložku MM700 RGB.
Testy senzoru
Přesnost senzoru se vyznačuje tím, jak dokáže uživateli odpouštět chyby. Ráznější projev se samozřejmě projeví při vyšším CPI, tedy vyšší citlivosti na stejnou plochu. Zatímco při nízkých CPi je projev minimální a čáry se kreslí spolehlivě, při vyšším rozlišení už je velmi složité senzor obelhat, Pokud tedy nemáte kosti z ušlechtilé oceli a v hlavě čip s Axon Hyper-Processing technology. Moje zastaralá biologická schránka byla schopna pohybem své stařecké rozklepané ruky senzor obelhávat spolehlivě do dvou tisíc CPI. Při pěti tisících už se začaly objevovat náznaky mých chyb, při osmi a půl tisících jsem ještě jakž takž spirálu i čísla ukočíroval, ale nepřesnosti pohybu byly už ve větší míře znát. No a při maximálním CPI, které vždy testuji tak nějak spíš pro zajímavost, připomínala spirála spíše první hrubý náčrt loga televize Nova z pera Vladimíra Železného. Tam mne senzor skutečně nešetřil.
Následoval test Mouse Rate Checkerem. Zde jsem musel hodně improvizovat, jelikož jsem při 8000 Hz nebyl schopen naměřit přesné hodnoty v případě testu přesnosti snímání senzoru. Domnívám se, že je to právě použitou technologií Axon v kombinaci se zastaralým Mouse Testerem. Při polling rate 1000 Hz bylo vše v pořádku, snímač krásně kopíroval linku grafu.
Při polling rate 8000 Hz ale graf vyplivl nesmyslný výsledek. Budí dojem, jakoby snímač vynechával, což je samozřejmě nesmysl. Pohyb myši byl vždy perfektně plynulý. Při maximálním polling rate jsem nikdy nezaregistroval jediné zadrhnutí.
Spolehlivost senzoru ostatně dokazují i všechny další testy. Test chvění senzoru dopadl výborně při obou hodnotách polling rate. Body krásně kopírují linky grafu, a to i v druhém případě, kdy jsem po stole s myší jezdil jako šílený.
Test zrychlení také dopadl v obou případech skvěle. Probíhal vždy stejným způsobem. Nejprve rychlý pohyb od startovního bodu k cílovému v jednom směru, poté pomalé vracení zpět do startovní pozice. V obou případech ujela myš stejnou dráhu tam i zpět.
Problém s měřením polling rate modernějších myší, které jsou schopny běhat nad 1000 Hz, jsem si potvrdil i s kolegou Mirkem Ježkem. I když jsem zkoušel měřit v Mouse Testeru, v různých webových aplikacích či v desktopové aplikaci Mouse Rate Checker, uspokojivý výsledek měření se bohužel nedostavil. Proto jsem se rozhodl tento test vypustit a věřit výrobci a pocitům z používání.