Čtvery ventilátory s RGB LED od Corsairu pro zářící PC v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Čtvery ventilátory s RGB LED od Corsairu pro zářící PC v testu

Čtvery ventilátory s RGB LED od Corsairu pro zářící PC v testu | Kapitola 9

Adam Vágner

Adam Vágner

1. 9. 2020 03:00 4

Seznam kapitol

1. Pro světlejší zítřky 2. iCUE SP120 RGB PRO 3. LL120 RGB Dual Light Loop 4. iCUE QL140 RGB 140mm PWM Dual Fan Kit 5. ML140 PRO RGB LED 140MM PWM
6. Commander PRO 7. Srovnání hlučnosti 8. Srovnání výkonu 9. Závěrečné shrnutí

Pokud se vezete na módní vlně zářících počítačů, nabídneme vám dnes něco speciálního. Podíváme se rovnou na čtveřici modelů ventilátorů s podsvícením pomocí adresovatelných RGB LED od Corsairu od těch základních se čtyřmi LED až po ty nejnašlapanější vybavené rovnou 34 adresovatelnými LED.

Reklama

Dnes jsme si představili většinu podsvícených ventilátorů z nabídky Corsairu a podívali se, jak budou fungovat, pokud je osadíte na trochu výkonnější chladič procesoru.

Ventilátory jsou kvalitní, netrpí nějakými parazitními zvuky, jen na základní SP120 bylo slyšet slaboučké vrčení motorku, ale to jen tak do vzdálenosti 10-20 cm. Bohužel nejsou zrovna levné, už základní modely cenou daleko převyšují klasické neznačkové „číňany“ a s podsvícením RGB si na ně Corsair přirazil ještě kolem dvou stovek na kus. Za nejlevnější SP120 RG PRO tak dáte 400 korun, za bílou LL120 už šílených sedm stovek, za QL120 osm stovek, QL140 stojí dokonce devět stovek a za ML140 nějakých 800 korun s tím, že má jen čtyři LEDky. No, za LEDky se platí.

Ani se výrobcům moc nedivím, že jsou do toho tak žhaví. Ale kupce si to určitě najde. Do kancelářské sestavy asi podobné ventilátory nikdo dávat nebude v ceně lepšího herního počítače za třicet tisíc se to už tak nějak ztratí.

Celé řešení pro zapojení ventilátorů a podsvícení není úplně blbuvzdorné. Commander PRO je schopný detekovat, jestli zapojujete třípinový nebo čtyřpionvý ventilátor a přepnout mezi regulací pomocí napětí či PWM, krabičky pro řízení podsvícení samy nepoznají, jaký typ ventilátorů je na nich zapojený. Po zapojení tedy ještě musíte v nastavení iCUE vybrat, o který model jde, jinak vám bude svítit třeba jen polovina LED a efekty taky nebudou fungovat podle vašich představ.

Čtvery ventilátory s RGB LED od Corsairu pro zářící PC v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Rozteč i uspořádání pinů je u RGB stejná jako u konektoru pro ventilátory, takže si musíte hlídat, abyste jej omylem nervali do napájecího konektoru, protože to jde. Zapojení konektoru pro RGB je snadné, ven už to tak jednoduše nejde. Tedy u některých kusů jde čtyřpin se zámkem odpojit bez problémů, u jiných jsem si už ale musel pomoct tupým předmětem a na zámek zatlačit.

Nejvíc mi na tom všem asi vadila změť kabelů, zejména pokud popropojujete více krabiček dohromady s kontrolérem. Většina z nich má navíc ještě samostatné napájení přes konektor SATA,

V dalším článku nebo článcích už se budeme věnovat tomu, na co sady ventilátorů určené primárně, pozapojujeme je pro systémové chlazení a zkusíme si pohrát nejen s podsvícením ventilátorů i počítače, ale i s regulací otáček.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama