Domácí síťování: Disky do domácích serverů a NAS
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: Disky do domácích serverů a NAS

Domácí síťování: Disky do domácích serverů a NAS | Kapitola 2

Petr Šaroun

Petr Šaroun

28. 6. 2018 03:00 49

Seznam kapitol

1. Pevné disky 2. Teplota disků 3. Statistiky poruchovosti 4. Produktová čísla 5. Představení disků
6. Seagate IronWolf Pro 7. Seagate Exos 8. WD Gold 9. Testy všech disků 10. Hlučnost, teplota, závěr

Pokud se poohlížíte po disku, který se nezalekne provozu 24/7, je tento článek právě pro vás. Nepůjde ani tak o test pevných disků, probereme problematiku kvalitních harddisků tak, abyste se v budoucnu lépe orientovali v tom, jaký disk vybrat pro požadovaný účel. Proč jsou disky pro firemní segment o tolik dražší a jaké mají výhody?

Reklama

Teplota disků

Teplota je zásadní nepřítel elektroniky, výrobce obvykle deklaruje, že hodnotu MTBF 1 000 000 hodin a provoz 24/7 platí JEN v případě, kdy teplota okolí je do 26 °C a teplota disku v bodě měření nepřesáhne 40 °C. Obvyklá teplota prostředí je 16 °C až 30 °C, doporučené je rozmezí 21 °C ~ 26 °C. Pokud používáte heliem plněné disky, uvažte nastavení teploty mírně nižší 21–23 °C.

Vzduchem plněné disky je lepší chladit v horkém počasí při intenzivní práci, ze zkušeností tolik nezáleží, jestli je teplota disku 40 nebo 45 °C, ale 40 °C a 68 °C je rozdíl. Všimněte si, že minimálně některé disky po překročení teploty 50 °C padají do upozornění ve S.M.A.R.T.

Před zavedením heliem plněných disků byla nižší teplota (např. 9 °C) horší než vyšší (45 °C). Nemám zkušenosti s provozem heliem plněných disků v horku, provozuji je jen v klimatizovaných místnostech.

Helium má hodně úžasných vlastností, mimo jiné to, že je schopné procházet póry kovu. Dlouhodobé skladování helia je problém. Vysoká teplota uvnitř disku zapříčiní expanzi helia a jeho zvětšenou chuť opustit disk navždy. Heliem plněné disky jsou podle všeho spolehlivější, ale citlivější na přehřátí. Správně provozovaný disk plněný heliem vydrží o mnoho let déle, než helium stačí většinově emigrovat (~10 let). V disku musí být nějaký plyn, hlavičky totiž „plachtí“ nad povrchem disku a bez plynu uvnitř by došlo k jejich střetu s povrchem.

Disk je tak trochu i Teslova turbína, díky otáčení ploten vznikají uvnitř disku turbulence, helium je snižuje.

Teplota disků uvnitř NAS nebývá stejná, uvážil bych dát dražší disk na lépe chlazenou pozici. Lacinější, desktopový disk (nejspíš jen 5400/5900 otáček) se nebude tolik zahřívat a celkově ho není líto.

Disky jsou na teplotu velmi citlivé, výrobce uvádí i povolený teplotní gradient (přírůstek), pokud disk vytáhnete zmrzlý na -25 °C z auta a jen ho přenesete do místnosti vyhřáté na +25 °C, může se tím zničit.

Firma Intel

Přiznávám, nemám je rád. Nepřekousl jsem, že spolu s procesorem kupuji i integrovanou grafiku, kterou nechci ani napájet, větší cache by byla mnohem lepší. A sehnat dobrou novou desku pro ještě slušný procesor je děs. Nepřekousl jsem fakt, že dokonce i u drahých K modelů jsou jádra k víčku procesoru připatlaná něčím, co podezřívám, že je výměšek anální žlázky záhadného tropického zvířátka. Nepřekousl jsem fakt, že posledních pět procesorů, které jsem od nich koupil, bylo nějakým způsobem vadných, od TSX bugu po chyby Spectre a další. Intel má samozřejmě potřebu vydělat, jako každá firma, to chápu, ale přál bych si, aby to byl oboustranně výhodný obchod. Takový pocit naprosto postrádám.

Tento dokument jim vyčítat nebudu.

Údaje v tomto dokumentu jsou uvedeny velmi obecně, přesto jim lze věřit víc než výrobcům pevných disků. Výrobci se logicky snaží „nehanit“ svoje desktopové disky, raději vyzdvihují přednosti svých firemních řešení.

Hned první tabulka je zásadní, shrnuje vlastnosti pevných disků, desktopových i firemních. Všimněte si předpokládané zátěže a doby provozu disků.

Porovnání disků
i Zdroj: PCTuning.cz
Porovnání disků

Zmíním pár informací z tohoto dokumentu:

 • Někteří výrobci produkují značně rozdílné disky pro desktop a server.
 • Firemní disky mají mnohem víc namáhaná ložiska, motory i mechanismy hlav, které musí být znatelně lepší.
 • Firemní disky jsou vyráběny z trvanlivých a odolných komponent, aby vydržely tuto zátěž.
 • Firemní disky mají rychlejší mikroprocesory, desktopové disky používají často vnitřní jen jedno jádrové CPU.
 • Firemní disky mívají kompenzaci vibrací disku.
 • Firemní disky používají ECC kontrolu chyb u cache, desktopové disky spíš ne.

Porovnání disků
i Zdroj: PCTuning.cz
Porovnání disků

Červeně jsem vyznačil parametry, kterým věnujte pozornost.

 • Rozdílné uchycení vnitřního mechanismu
 • Rozdílná kvalita média
 • Méně robustní design
 • Řízení turbulencí
 • Dvoujádrový procesor
 • Plnohodnotné NCQ
 • Vyšší odolnost vůči vibracím
 • DRAMATICKÝ rozdíl MTBF
 • Možnosti ECC
 • Zásadní provozní rozdíly
 • Záruka 5 let vs. ~2 roky.

A přesto všechno, pokud máte jen zcela bezcenná data, jsou ideální laciné desktopové disky, můžete ušetřit. Proč psát nákupní seznam na luxusní dopisní papír, když postačí umaštěný papír od tlačenky. Je to o ceně dat.
Disk na filmy stažené někde z ulož.to může být laciný, tak si ty filmy v nejhorším znovu stáhnete.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama