Domácí síťování: OpenWrt – prohlídka systému
i Zdroj: Pctuning
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: OpenWrt – prohlídka systému

Domácí síťování: OpenWrt – prohlídka systému | Kapitola 7

Petr Šaroun

Petr Šaroun

12. 12. 2018 03:00 19

Seznam kapitol

1. OpenWrt 2. Rozhlížíme se 3. Obnovení do „továrního“ nastavení 4. Krocení divokého AP
5. Násilí, ale pro dobrou věc! 6. Opatrný rozjezd 7. Funguje to

Dnes se podíváme na běžící OpenWrt. Nainstalujeme si do OpenWrt češtinu, další vzhled, trochu si ho prohlédneme. V druhé polovině článku se podíváme na instalaci OpenWrt na zařízení, které se podstatně víc vzpouzí a rozhodně nám nic neusnadňuje. Ne všechny totiž těší, že na jejich zařízení běží OpenWrt.

Reklama

Nechce se mi věřit tomu, že po pročítání řady návodů a řešení hromady problémů mám fungující shell v zařízení a jsem si schopný i pingnout na svůj počítač. (Meraki je jen počítač s linuxem.)

Pohled na už rootnuté zařízní
i Zdroj: Pctuning
Pohled na už rootnuté zařízní

Je potřeba upravit vzorový příkaz wget http://192.168.1.2/openwrt-ar71xx-nand-mr18-initramfs.bin -O /storage/openwrt.bin tak, aby odpovídal mému nastavení. Tj: wget http://192.168.1.66:8080/openwrt-ar71xx-nand-mr18-initramfs-kernel.bin -O /storage/openwrt.bin

Stažení firmware a jeho uložení do /dev/mtdblock2
i Zdroj: Pctuning
Stažení firmware a jeho uložení do /dev/mtdblock2

Zbývá vypnout a zapnout zařízení, při startu mu mám přes konzolu posílat stisknutí 2“, teoreticky.

Na posledním kroku jsem se opět zasekl, znovu a znovu nabíhal systém Meraki. Ale s notnou dávkou brblání a kletí se to z ničeho nic a bezdůvodně rozběhlo. Na Meraki nastartovalo OpenWrt. Největší problém asi byl poslat zařízení stisknutí klávesy 2 ve správný okamžik.

OpenWrt je ještě zabydlené jen dočasně, musím provést Sysupgrade, i to je v návodu popsané.

System upgrade
i Zdroj: Pctuning
System upgrade

System upgrade
i Zdroj: Pctuning
System upgrade

Obratem jsem provedl update i na nejvyšší verzi OpenWrt pomocí balíčku, který jsme si stáhli v samotném úvodu. Těžko říct, jestli jsem mohl rovnou použít nový firmware, rozhodně jsem nechtěl riskovat ztrátu zařízení.

OpenWrt na Meraki MR18
i Zdroj: Pctuning
OpenWrt na Meraki MR18

Vyhodnocení instalace

Instalace ještě stále není hotová, například na paměti zařízení jsou zbytky původního systému, které bych mohl odstranit. Beru to jako parádní hru nebo cvičení, ne jako ekonomicky přínosnou činnost. Mimo to, čím obskurnější zařízení, tím méně lidí se o něj stará a tím spíš něco nepojede.

Předem je potřeba uvážit, jak moc náročnou instalaci zvládnete a podle toho si vybrat zařízení. Na inzertních serverech najdete průmyslová zařízení, která mají výborné parametry, ale dostat do nich OpenWrt nemusí být právě tak snadné, jako to bylo u mého Meraki.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning