Endless Space 2: větší, hezčí a ještě zábavnější
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Endless Space 2: větší, hezčí a ještě zábavnější

Endless Space 2: větší, hezčí a ještě zábavnější | Kapitola 4

Lucie Jiříková

Lucie Jiříková

23. 5. 2017 03:00 17

Seznam kapitol

1. Zrod hvězdy 2. Maior, melior, magis fun 3. Kouzlo objevování 4. Platíme na sekeru, ale bez dluhů
5. Vědění je základ civilizace 6. Endless Space 2 patří za rámeček 7. Závěrečné shrnutí, hodnocení hry

Vesmírná 4X tahová strategie Endless Space 2 se přibližně po osmi měsících v předběžném přístupu na Steamu překlopila do své ostré verze. A pokračování Endless Space vypadá přesně tak, jak by měl správný nástupce vypadat. Ponořte se do zábavného světa objevování, zkoumání, ničení i politikaření ve vesmíru.

Reklama

Takže když máte nějakou tu novou planetu, můžete ji začít rozvíjet novými budovami a systémy, které na ní instalujete. Za nové prvky platíte součástkami, které se váží k dané planetě. K nim časem přibudou i vzácné suroviny, které můžete těžit jenom na planetách s nalezišti, nebo které si (obvykle draze) koupíte na trhu.

Kromě součástek vaše planety produkují peníze, obilí, vliv a vědu. Peníze se váží k obchodování na tržištích a k dalším věcem, jako jsou nákupy některých budov, nebo třeba diplomacie (kdy civilizaci můžete nabídnout finanční injekci výměnou za náklonnost). Obilí živí lidi na planetě, přičemž platí, že pokud ho máte dost, lidí na planetě přibývá a pokud ho máte málo, lidí zase ubývá. Z obilí se navíc automaticky produkuje přidružená surovina – lidi, kteří, když je jich hodně, vstupují do armády a tvoří automatickou obranu dané planety.

Na pozadí probíhají i další procesy. Pomineme-li automatické čerpání peněz a dalších surovin v tazích, potom se jedná třeba o vliv. Vliv reprezentovaný růžovo-fialovými hvězdičkami například rozšiřuje pole působnosti daného systému. Díky tomu po čase můžete narazit na malou planetární soustavu umístěnou dál ve vesmíru, kterou jste dříve prostě neviděli. Společně s vlivem se potom rozšiřuje také vaše pole působnosti, takže když třeba náhodou zavřete některé rase hranice a vyhlásíte jí válku, můžete její jednotky držet v uctivé vzdálenosti tak, abyste válkou neděsili svoje obyvatele.

V tomto okně zjistíte vztah s ostatními civilizacemi
i Zdroj: PCTuning.cz
V tomto okně zjistíte vztah s ostatními civilizacemi

Co se týče vlivu, ten je extra důležitý především v politice. Diplomatické okno je rozděleno na dvě části – v jednom nabízíte něco vy, v druhém potom navrhujete, co byste za to chtěli (může zůstat prázdné). Každá nabídka přitom stojí vliv, jehož množství je závislé na tom, o jakou nabídku se jedná. Například uzavření míru je poměrně drahá záležitost, nicméně uzavření aliance je zdarma.

Diplomatické "rokování" s ostatními civilizacemi
i Zdroj: PCTuning.cz
Diplomatické "rokování" s ostatními civilizacemi

Okno diplomacie je vůbec velmi zajímavé – naprosto výborně reflektuje vztah s jednotlivými frakcemi, přičemž nabízí vždy aktuální funkce, které se liší situaci od situace. Diplomacie je tak velmi propracovaná, přitom ale velmi přehledná a pochopitelná. Musím se přiznat, že Endless Sapce 2 je vůbec první hra, kde mě diplomacie neskutečně bavila a ráda a často jsem se k ní vracela. Tento systém je natolik šikovný, že bych se ho dokonce nebála doporučit k výuce Občanské výchovy na základních školách. A tak je to v Endless Space 2 skoro se vším.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama