Enermax Clipeus – solidní skříň za přijatelnou cenu | Kapitola 2
Seznam kapitol
Společnost Enermax jsme tu ještě neměli a přitom je v jejím sortimentu řada velmi zajímavých počítačových skříní. Pro tento a příští týden jsme si připravili dvě recenze na horké novinky v nabídce Enermaxu. Obě case jsou v cenové hranici 1000 až 2000 Kč a obě jsou velmi zajímavé. Tak se pojďme podívat na první z nich!
Označení Clipeus značí mimo jiné anatomickou strukturu u hmyzu. Především ale oznařuje velké štíty, které ve starověku používali Řekové a Římané. Troufám si s jistotou tvrdit, že právě zde se s názvem Enermax inspiroval.
Pokud se totiž podíváte na fotografii této case, tak vám bude vše naprosto jasné. Nicméně nás bude v první řadě asi zajímat specifikace a obsah balení a až poté se můžeme věnovat case samotné.
Balení je u této skříně naprosto jednoduché. Kartonová krabice s decentnějšími potisky hlavně zdůrazňuje název skříně a z boku nabídne i specifikaci. Uvnitř je pak ochrana bedny v podobě kombinace kartonu a polyuretanové pěny. Case je zabalena ve velmi slabounkém igelitu, který možná ochrání tak před prachem, ale před poškrábáním jen těžko.
Poté, co case vyndáte z krabice, asi vás nepřekvapí nižší váha, tedy nějakých 6 kg. Na druhou stranu, ono to zase není tak málo – prostě průměrná hodnota u tohoto typu case. Co vás ale jistě zaujme hned na první pohled, je především přední panel. Jelikož se jde spíše o levnější počítačovou skříň za cenu nějakých 1300 Kč, tak se výrobce zaměřil hlavně na přední část a je to znát.
Čelo je evidentně plastové, jak už to u levnějších modelů bývá
Case je vyrobena z ocelového plechu s označením SGCC a čelo je plastové z ABS. Čelní panel je právě tím, čím bych rád začal. Jeho dominantou je totiž spodní třetina, která je určena výhradně pro sání předního ventilátoru. Když jsem mluvil o inspiraci štítem ze starověku, myslím si, že právě tento perforovaný díl jej má ztělesňovat. Podle mého názoru se tvar velmi povedl a dodává celému přednímu panelu jistou agresivitu. Samozřejmě se nejedná o plast, ale o plechový výlisek.
Verze "M" nabídne perforovaný kryt ventilátoru s prachovým filtrem
Agresivní vzhled spodní části čelního panelu ještě dokreslují boční zářezy v plastu, jejichž vnitřní plocha je lakována do lesklé černé barvy. Podle mého názoru vše příjemně ladí a hodí se k tématice. A když už jsme u tohoto tématu, tak bych měl zmínit hlavně další verze této case. Výrobce totiž nabízí hned dvě varianty, které mají teoreticky jen drobné odlišnosti, ale podívejme se na to.
Obě verze vedle sebe, ta s označením "A" má kryt ventilátoru akrylátový
My máme v testu k dispozici model ECA3210-M, který disponuje předním ventilátorem s červeno-modrým podsvícením a perforovanou mřížkou. Je možné ale pořídit ještě model ECA3210-A, jenž má ventilátor v kombinaci modré a bílé a mřížka ventilátoru je z kouřového akrylátu, tedy bez perforace. Ventilátor pak nasává vzduch jen ze spodní štěrbiny.
Vzhledově je tedy možná verze “A” atraktivnější, protože přes průhledný akryl vypadá ventilátor efektně, ale co se týká účinnosti chlazení, tak bych rozhodně doporučoval verzi “M”, tedy tu, kterou máme zde. Druhá nepatrná odlišnost se pak ukrývá ještě v interiéru, kdy “A” má pojistky mechanik a disků v barvě modré, kdežto “M” je má černé, obdobně barvené jsou i zadní záslepky pro přídavné karty. Tím výčet odlišností končí a díky faktu, že cena obou modelů je totožná, je výběr opravdu jen čistě na vás.
Teď ale zpět k popisu – zbylou část čelního panelu pak již zabírají především pozice pro zařízení. Model Clipeus totiž nabídne čtveřici 5,25” pozic, tedy počet naprosto typický pro middle-towery. Externí pozici 3,5” zde najdete jen jednu.
USB 3.0 zatím stále chybí – je to docela škoda
I když by reliéf čelního panelu naznačoval pozice dvě, tak ta spodní slouží výhradně předním konektorům. Nečekejte ale nijak výraznou výbavu – Clipeus nabídne dvojici USB konektorů, ale pouze specifikaci 2.0 a pak samozřejmě HD audio.
Logo výrobce je pouze natištěné a působí dosti nenápadně...