Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů

Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů | Kapitola 5

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22

Seznam kapitol

1. Představení zdroje a úvod 2. Unikátní vlastnosti zdroje 3. Balení a příslušenství, kabely 4. Vnitřní konstrukce, pájení a ventilátor
5. Spotřeba standby, idle a účinnost 6. Zátěžová charakteristika napěťových větví 7. Zvlnění napěťových větví 8. Závěr

Dnes se vrátíme k testování počítačových zdrojů. Jako ochutnávku všech budoucích recenzí vám představíme sice starší, přesto stále hodně zajímavý 1250W zdroj od Enermaxu. Tento první test nám poslouží jako „pilotní“ díl, od kterého se ve všech dalších testech odrazíme a se kterým budeme srovnávat v první vlně testů.

Reklama
Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů
i Zdroj: PCTuning.cz

Než se podíváme na první skutečná měření, zopakujme si pro jistotu tabulku se specifikacemi zdroje. Jak už víme z prvních kapitol, maximální kombinovaný výkon zdroje je 1250 W, z čehož 1248 W patří jen a pouze 12V větvím. Zdroj ale samozřejmě dokáže jít i dále nad své specifikace, což je u kvalitních produktů běžné. Nic se neladí přesně na daný výkon, vždy bývá i dost výrazná rezerva. My se pokusíme všechny testované zdroje testovat i se 120procentním zatížením, tedy za předpokladu, že jej zdroj zvládne, což nemusí být u levných produktů pravidlem.

Spotřeba zdroje

Měření spotřeby samotného zdroje v idle a standby režimu je hodně důležité. Pojďme si nejprve vysvětlit jak a co měřím a jaký by měl být výsledek. Začněme režimem standby. Ten je pravděpodobně každému jasný, jde o stav kdy je zdroj zapnutý vypínačem, v tomto případě se na něm rozsvítí LED dioda a je v takzvaném pohotovostním režimu. Já tento stav měřím ve zcela reálných podmínkách, tedy s připojeným zdrojem k základní desce. Na desce svítí i několik tlačítek podsvícených LED diodami. Jde o situaci jež je nejběžnější, vše je pod napětím ale nic nepracuje a neodebírá se téměř žádný proud. Podle poslední normy by měla být spotřeba v této situaci pod 1 W. Dokáže se pod tuto hodnotu dnes testovaný zdroj dostat? No uvidíme.

Druhý je režim idle, jež nám ukazuje kolik spotřebuje zdroj pro svou vlastní režii bez zátěže. To jest, ovládací elektronika, ventilátor a řídící obvody. Čím nižší hodnota, tím lepší což je jasné. Upozorňuji, že ze spotřeby naměřeny v idle se nedá extrapolovat spotřeba zdroje při zátěži, tam se projeví desítky dalších skutečností. Měření spotřeby v idle nám ukáže, jak je zdroj dobře navržen a zdali jeho elektronika nejsou nekvalitní „žrouti“ energie.

Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů
i Zdroj: PCTuning.cz

Nyní tedy k výsledkům. Pokud máte dost citlivý wattmetr, dokáže vám i takto malý příkon ukázat. Pokud tak citlivý přístroj nemáte, musíte si pomoci změřením proudu na přívodním kabelu a napětí. Já tuto hodnotu měřím wattmetrem, jež není etalonem přesnosti. Tedy předpokládám, že se reálná hodnota může o dost lišit. Později se zařízením Neutron bude snad toto měření přesnější. V tuto chvíli ale zdroj přísnou evropskou normu nesplnil.

Příkon v idle, kdy na zdroj není připojená žádná zátěž, je pouze zapnutý spojením pinů v hlavním konektoru je relativně nízkých 14,6 W. Ve srovnání s několika dříve měřenými zdroji jde ale o krapet vyšší hodnotu. Jak už jsem ale řekl, tento údaj není nijak zásadní a slouží jen pro orientaci a hrubé srovnání. Tabulka dále ukazuje čas potřebný k zapnutí zdroje a jeho vypnutí. Až budeme mít naměřeno více zdrojů, budou tyto hodnoty také v grafech. Zcela poslední řádek pak indikuje správnost ochranných funkcí, tedy zkratu na větvích. Zde vše prošlo bez jediného problému.

Účinnost zdroje

I když jsem si původně myslel, že nahradit měřící přístroj s programovatelnou zátěží bude v domácích podmínkách problém, mýlil jsem se. Pomocí čtyř GeForce GTX 580, jedné GeForce GTX 480 a základní desky s čipsetem AMD 990FX jsem dokázal zajistit příkon 1400 W (1600 W činného výkonu). K testu jsem použil procesor AMD FX se zvýšeným napětím a frekvencí 4,4 GHz. Možná z následujícího textu nabudete dojmu, že to bylo snadné – nebylo, i když to krapet zlehčuji. Několik dní jsem ladil nastavení systému tak, aby byla zátěž +/- jakou jsem ji chtěl. Ještě, že se zařízením Neutron tento postup zjednodušíme – budu prakticky měřit jen ve 20, 50 a 100 procentech zátěže. Nastavení bylo zhruba následující:

20 procent (264 W), tady jsem pouze spustil zátěž procesoru a spotřeba bez potíží vystoupala i bez zatížení grafiky. 40 procent (490 W), zde bylo nutné osadit dvě GeForce GTX 580 jež jsem zatížil multiGPU benchmarkem PhysX Fluid Mark. Vybral jsem lehčí nastavení kdy obě karty nebyly vytížené na maximum. 50 procent (600 W) byla opět hračka, stačilo o kousíček podtaktovat obě karty a spustit benchmark naplno, spotřeba byla těsně kolem zmíněné hodnoty. 60 procent (770 W) už vyžaduje připojení třetí grafické karty, s podtaktováním se bez potíží dostaneme na tuto spotřebu. 85 procent (1000 W) je opět hračka, potřebujete ale už všechny čtyři karty. Čtyři GeForce GTX 580 si řeknou přesně o 1040 W.

Stoprocentní zátěž už je ale oříšek, v tuto chvíli jsem musel spustit náročný CPU test (LinX) a zatížit všechny grafiky. I tak jsem stoprocentní spotřebu zcela nedosáhl. Dostal jsem se na 1180 W, což ale stačí (příkon ze zásuvky je v tuto chvíli 1400 W). Systém už ale zamrzal a padal. Měření jsem ale udělal. A jak se dostat nad sto procent? Pomocí dalšího kabelu, který si musíte sehnat (v krabici není) jsem připojil ke zdroji ještě GeForce GTX 480 v druhém počítači. Wattmetr ukazoval neskutečně brutálních +/-1600 W což znamená výkon zdroje někde kolem 1400 W. Takhle zatížený zdroj se už nespouštěl sám a stále se vypínal, trik byl v tom, že jsem GeForce GTX 480 připojil až za chodu, nejprve najel první počítač a poté teprve druhý. Pár minut pro změření napětí ale systém běžel.

Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů
i Zdroj: PCTuning.cz

V grafu jsou tři hodnoty. Modrá je ručně naměřená a vypočítaná účinnost z vlastních měřících přístrojů. Červená je odečtená z grafu jež má na stránkách výrobce zdroje. Poslední, zelený průběh je autentický průběh tohoto zdroje na zařízení Neutron jež mi výrobce poslal. Všechny průběhy jsou víceméně podobné, jen samotný výrobce si trochu víc fandí. Zdroj má specifikaci 80 Plus Silver, to znamená, že ve 20ti procentech musí mít účinnost alespoň 85 procent, při 50ti procentech alespoň 88 procent a při plné zátěži 85 procent. To zdroj splnil i v našem vlastním měření. Enermax jako výrobce nejkvalitnějších zdrojů zde nemohl zklamat. Zajímavá je hlavně účinnost při nejnižší měřené zátěži – 89 procent. To je hodně slušné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama