Éra nespolehlivosti: Ulož, zálohuj, co můžeš, a doufej
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Éra nespolehlivosti: Ulož, zálohuj, co můžeš, a doufej

Éra nespolehlivosti: Ulož, zálohuj, co můžeš, a doufej | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

6. 5. 2016 18:00 51

Seznam kapitol

1. Občas se zadaří 2. Statistiky: s křížkem po funuse a jako na houpačce 3. Když se loučí pevný disk... 4. SSD – data s ručením omezeným 5. 4TB? Radost obnovovat, radost platit

Blahoslaven budiž ten, kdo má tak málo dat, že se mu vejdou na cloud či na vypalovací DVD Data Tresor Disc! Protože pokud máte dat podstatně více, můžete si jen vybrat mezi různě nespolehlivými způsoby jak je skladovat. A nemusíte být zrovna slavný youtuber, který si stříhá videa přímo na SD kartě, abyste zcela bez varování přišli o vše.

Reklama

Vezměte si dnes celkem obvyklý disk s kapacitou 4 TB. To je nějakých 4.000.000 MB (podle běžné výrobcovské matematiky) a když to budeme číst rychlostí 100 MB/s, dostaneme se na 40.000 sekund, tedy 11 hodin a 7 minut. To za předpokladu, že budeme „číst kulová data ve vakuu“, tedy konstantní rychlostí. V praktickém světě se hýbe hlavou, čtou se malá data a dělají se další neplechy, které z kopírování takového disku vyrobí celodenní práci jako vyšitou. V reálném světě, například při rebuildu RAID 5 pole složeného ze 4 TB disků, se klidně dostanete na tři dny.

S většími disky tedy roste rozsah katastrofy spojené se selháním, čas nutný pro recovery i pracnost recovery, která se nutně promítne do ceny, kterou budou data recovery firmy žádat. Morální poučení z naší story? Buď se smiřte s tím, že vám občas disk blafne a odejde do křemíkového nebe i se svým obsahem anebo zálohujte. Zálohujte, protože až vám selže SSD disk, bude pozdě myslet na to, že jste ve folderu „Moje dokumenty“ měli kompletní účetnictví za posledních pět let. A i v případě, že vám klekne harddisk a data na něm nebyla chráněna kryptograficky, se vám zřejmě pokřiví úsměv nad cenou za data recovery. Je potom marné hořekovat, že vás pouhé zpřístupnění dat vyjde na to, co by stál trojnásobně velký externí harddisk.

Nezbývá mi než smutně podotknout, že pokud potřebujete ukládat větší objemy dat, dnes opravdu není moc na výběr. Buď se smíříte s tím, že opravdu bezpečně uložíte jenom opravdu cenná data a valná většina bude z jednoho nespolehlivého disku zálohována na jiný nespolehlivý disk, nebo to přijde na nehorázné peníze.

LTO mechanika by byla skvělá věc jak pro náročnější uživatele, tak i malé firmy – ale ta cena, ta příšerná cena!  Z té se mi podlamují kolena. RDX mechaniky nejsou nic jiného než převlečené externí harddisky a sdílí s nimi nepříjemné vlastnosti, jako náchylnost na náraz.

Takže se vracíme zpět k externím diskům a budeme zálohovat na ně v pevné víře, že po čase půjdou zase nastartovat. V pevné víře, která je u mě oslabena právě tím, že mi přesně takový záložní disk nedávno nenaběhl.

Roky nám vývojáři slibují optickou holografii, dokonce i v „nerotačním“ provedení. Roky plynou a nikde nic. Opravdu nemůžeme mít alespoň přiměřeně levné LTO mechaniky, které nebudou stát víc, než moderní výkonné PC? LTO je technologie stará, spolehlivá a ověřená, přímo určená přesně pro zálohování velkých objemů dat. Jenom je neuvěřitelně, neuvěřitelně drahá.

Nebo budeme spoléhat na nekonečnou životnost dat na neomezeném cloudu? Tak tomu věřím ještě méně, než věčnému bratrství se Sovětským svazem...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama