Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru
PCTuning Článek

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Mirek Kočí

Mirek Kočí

23. 12. 2009 03:00 40

Seznam kapitol

1. Úvod - výkonnější a navíc zdarma 2. Přetaktování - ladíme frekvence a stabilitu 3. BIOS - Krok za krokem 4. Regulace ventilátoru - již skoro mistrem
5. Pevné nervy a tlačítko Enter 6. Flashování a případná záchrana 7. Závěr

Zatím nový BIOS si do základní desky dneska zvládne nahrát téměř každý zkušenější uživatel, v případě grafických karet to už tak snadné není. Připravili jsme pro vás přehledný a jasný návod, jak upravit a potom nahrát zpátky firmware do grafických karet. Přetaktování a regulace větráku už nebude třeba řešit specializovanými programy.

Reklama
Reklama

Nejprve potřebujeme grafickou kartu přetaktovat, k tomu nám pomůže některý ze softwarových pomocníků. Osobně používám výhradně nástroj od Alexeje Nikolajčuka pro jeho „nekonečné“ možnosti. RivaTuner jako bible softwarového přetaktování grafických karet? Proč ne, pojďme si v jednoduchých krocích ukázat, jak vaší kartě navýšit pracovní frekvence.

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Klikněte na Customize (přizpůsobit) a použijte ikonu s grafickou kartou „System settings“.

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Po otevření okna „System tweaks“ zaškrtneme položku „Enable driver-level hardware overclocking“.

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Detekci ovladačů obejdete kliknutím na „Detect now“, pokud však máte dostatek času a rádi restartujete, zvolte Reboot :). Nezapomeňte z nabídky vybrat „performance 3D“.

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Jak nyní vidíte, k dispozici máte posuvníky pro jádro, shadery a paměti. Po navýšení frekvencí je uložte kliknutím na „použít“. Doporučuji mít otevřený monitoring frekvencí a sledovat, zda se takty opravdu mění.

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Klikněte na Customize (přizpůsobit) a použijte ikonu „Hardware monitoring“. Jak můžete vidět po spuštění 3D aplikace se frekvence opravdu mění.

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Grafický akcelerátor máme tedy přetaktovaný. Frekvence nejsou žádný zázrak, ale „několik“ FPS nám to ve hrách zaručeně přidá a to se přeci vždy hodí. Přetaktovanou kartu vždy testujte důkladně a dostatečně, vyvarujte se jakékoliv známky nestability. Proč o tom, ale mluvím ...

Pravidlo č.1 - maximální stabilita

Hledání maximálních frekvencí může být Alfou a Omegou pro mnohé z vás. Je dobré tedy dodržovat určité postupy, díky kterým se můžete vyhnout některým problémům při přetaktování. Často nás na našem fóru žádáte o pomoc při nestabilitě vaší grafické karty, je nutné si ale uvědomit, že ne každý MHz je skutečně životně důležitý. V některých případech není čip na vámi zvolené frekvence dimenzovaný a svádíte předem prohraný souboj. Odměnou jsou vám poté artefakty (chyby v obraze), přehřívání karty, nestabilita a pády systému. O to více je stabilita frekvencí důležitá, pokud se chystáte k flashování BIOSu. V tomto případě se vám opatrnost rozhodně vyplatí. Kartu testujte dostatečně, rozhodně nic neuspěchejte!

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Zjistěte nejprve orientačně frekvenční rezervy vaší karty. Výborně mohou posloužit hodnoty frekvencí u přetaktovaných edicí. Pokud se blížíte teoretickému maximu, snižujte velikost kroku a testujte důkladněji. Nejdříve přetaktujte jádro grafické karty, zahřívá své okolí a také paměti. Má tak na jejich přetaktování výrazný vliv. Poté taktujte jádro a paměti zároveň.

Je dobré tedy dodržovat určité postupy, díky kterým se můžete vyhnout některým problémům při přetaktování. Zde přikládám jejich souhrn:

  • Zjistěte orientačně frekvenční rezervy vaší karty. Výborně mohou posloužit hodnoty frekvencí u přetaktovaných edicí. Nezapomeňte, že každá karta je originál a v některých případech je boj zcela marný.
  • Pokud se blížíte teoretickému maximu, snižujte velikost kroku a testujte důkladněji.
  • Nejdříve přetaktujte jádro grafické karty, zahřívá své okolí a také paměti. Má tak na jejich přetaktování výrazný vliv. Taktujte jádro a paměti zároveň.
  • Pokud se začnou objevovat chyby v obraze (artefakty) snižte frekvence o 10 až 15 MHz a znovu důkladně otestujte.

Pro ověření stability grafické karty po přetaktování, využívám následujícího postupu, kdy se mi osvědčila kombinace nejnovějších her a benchmarků. Postupy pro hledání maximálních frekvencí a ověření stability lze aplikovat také na karty od společnosti ATi.

  • Crysis: Warhead: (maximální detaily, anti-aliasing, AF), klidně zapněte na pět hodin v loopu benchmark a vyjděte si s přítelkyní na chutnou večeři.
  • 3DMark Vantage: (hlavně první GPU test dá vaší kartě zabrat)
  • Furmark: režim extrémní zátěže
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning