Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru
PCTuning Článek

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Mirek Kočí

Mirek Kočí

23. 12. 2009 03:00 40

Seznam kapitol

1. Úvod - výkonnější a navíc zdarma 2. Přetaktování - ladíme frekvence a stabilitu 3. BIOS - Krok za krokem 4. Regulace ventilátoru - již skoro mistrem
5. Pevné nervy a tlačítko Enter 6. Flashování a případná záchrana 7. Závěr

Zatím nový BIOS si do základní desky dneska zvládne nahrát téměř každý zkušenější uživatel, v případě grafických karet to už tak snadné není. Připravili jsme pro vás přehledný a jasný návod, jak upravit a potom nahrát zpátky firmware do grafických karet. Přetaktování a regulace větráku už nebude třeba řešit specializovanými programy.

Reklama
Reklama
Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

nVidia GeForce

V tento okamžik jsou stěžejní příkazy nástroje nVFlash, není se čeho bát, i přesto že jsou lehce zapamatovatelné tak si je vypíšeme:

„nvflash -4 -5 -6 název BIOSu“ - do příkazového řádku pište bez uvozovek, jsou zde jen pro ilustraci

-4 = --overrideven: zapíná force flash, přeflashuje i v případě komplikací (PCI vendor ID mismatch)

-5 = --overridetype: přeflashuje i pokud nesouhlasí PCI device ID

-6 = --overridesub: přeflasuje i v případe pokud nesouhlasí ID podsystému mezi BIOSem a udaji v EEPROM.

Jak můžete vidět není to žádná věda, vypíšeme tedy následující příkaz: „nvflash -4 -5 -6 novybios.rom“ a stiskneme klávesu Enter. Ano opravdu chceme aplikovat nový BIOS a proto zvolíme „Yes“. Flashování by mělo trvat zhruba od 10 do 60 vteřin. Poté následuje z naší strany další restart PC, přeinstalujeme ovladače grafické karty a v nástroji GPU-Z ověříme frekvence.

ATI Radeon

Ani u flashování BIOSu karet ATI Radeon se nejedná o nic složitého. Do příkazového řádku vypište „atiflash -p 0 novybios.bin“ (opět bez uvozovek). Případně ještě můžete využít „atiflash -f -p 0 novybios.bin -log -reboot“, umožní vám průběh logovat a po ukončení flashování se počítač automaticky restartuje. Zde si opravdu vše překontrolujte raději dvakrát, protože parametr -f znamená, že program flashne opravdu cokoliv mu dodáte!

Nezapomeňte:

Ještě před samotným flashováním doporučuji odinstalovat nástroje pro přetaktování grafické karty. Rezidentně běžící program by mohl způsobovat nestabilitu. Může se například snažit aplikovat přednastavené změny i na přeflashovanou kartu.

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

U nás po pár okamžicích proběhlo vše v naprostém pořádku. Je čas ověřit frekvence v nástroji GPU-Z. Jak můžete vidět, při zatížení karty se okamžitě aktivují námi pozměněné frekvence. Nyní nám už nic nebrání v tom, abychom kartu řádně potrápili v nejnovějších hrách. Závěrem nemůže chybět také malá nápověda, co dělat, pokud by se něco nepovedlo a karta by se chovala nestabilně. Případně by při flashování nastal nějaký problém.

Co dělat, pokud se něco nepovede

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Co dělat, pokud bude karta po flashutí vykazovat známky nestability? Narazíte-li na komplikace rozhodně nepanikařte, nic není ztraceno. Následuje výpis toho, co budeme potřebovat:

  • PCI, PCI-E grafickou kartu
  • Záložní BIOS (původní)
  • Pevné nervy

Na USB disk zkopírujeme nás záložný (původní BIOS), flashujeme stejným způsobem jako v předešlém případě: „nvflash -4 -5 -6 puvodni.rom“ (opět píšeme bez uvozovek).

Černočerná tma

I když si můžete myslet, že je vše ztraceno, existují samozřejmě i nějaké varianty.Nikdo nezůstane ochuzen, majitelé karet GeForce a ATI Radeon si tak budou rovni.

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

nVidia

  • znovu vytvořte bootovací medium a na USB disk nahrajte také záložní BIOS
  • na disk nahrejte také nVFlash.exe a cwsdpmi.exe, nezapomeňte původní bios v souboru puvodni.rom, vytvořte soubor autoexec.bat a modifikujte ho následovně.

@echo off
nvflash -4 -5 -6 -! -A -y puvodni.rom

Flash disk musí být nastaven jako hlavní bootovací medium, uvítá vás automatický restart, kdy zvolíte „-y“ (parametr) a můžete si gratulovat, grafická karta je zachráněna. Doufejme.

ATI

  • opět vytvoříte bootovací medium do kterého nahrajete také záložní BIOS
  • na disk nahrejte také atiflash.exe a cwsdpmi.exe, vytvořte soubor autoexec.bat a modifikujte ho následovně.

@echo off
atiflash -f -p 0 puvodni.bin -reboot

Klíčenka musí být znovu nastavena jako hlavní bootovací medium, restart,  opět volíte parametr „-reboot“ a vše by mělo opět proběhnout bez dalších komplikací. 

Pokud ani tak karta nefunguje, ještě pořád není vše ztraceno a lze se na obrazovku podívat tak, že do systému přidáte další grafickou kartu. Ideálně nejakou starou PCI, ale použitelná je i další PCIe. Nabootujete s monitorem zapojeným do funkční grafické karty a pomocí příslušných parametrů flashovacího programu vyberete správnou kartu pro flashování a nahrajete starý, funkční BIOS.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning