Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Mirek Kočí

Mirek Kočí

23. 12. 2009 03:00 40

Seznam kapitol

1. Úvod - výkonnější a navíc zdarma 2. Přetaktování - ladíme frekvence a stabilitu 3. BIOS - Krok za krokem 4. Regulace ventilátoru - již skoro mistrem
5. Pevné nervy a tlačítko Enter 6. Flashování a případná záchrana 7. Závěr

Zatím nový BIOS si do základní desky dneska zvládne nahrát téměř každý zkušenější uživatel, v případě grafických karet to už tak snadné není. Připravili jsme pro vás přehledný a jasný návod, jak upravit a potom nahrát zpátky firmware do grafických karet. Přetaktování a regulace větráku už nebude třeba řešit specializovanými programy.

Reklama

Protože to bude již skoro rok, a my naše slovo vždy držíme, dostáváme se dnes k pokračování tutoriálu o přetaktování grafických karet. Velkou většinu základních faktů a podnětů k přetaktování jsem nastínil už v minulém článku Grafika na steroidech - přetaktování ve 3D. Jednalo se o jednoduchý návod pro začínající taktovače (overclockery), ve kterém jsem nastínil základní problematiku. Na ten tedy odkazuji a nebudu se k některým pojmům dále vracet, předpokládám jejich znalost. V podobě praktického návodu a obrázkového průvodce si dnes ukážeme jak na flashování a editaci BIOSu. Společně se také podíváme na jeho nástrahy a možnosti.

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru
i Zdroj: PCTuning.cz

Chtěl jsem udělat návod o problematice flashování trochu jinak než je obvyklé. Téměř všechny podobné články jsou spíše obecné a nekonkrétní, čímž je část čtenářů zmatena a článek pro ně pozbývá smyslu. Tentokrát to uděláme jinak a názorně. Půjde tedy o návod pro začínající taktovače, které povedeme doslova za „ručičku“. Jak jistě všichni dobře víte, opakování je matkou moudrosti, pojďme si tedy připomenout nejdůležitější informace o přetaktování z minulého článku.

Softwarové přetaktování

Nejznámější metodou pro přetaktování karet s čipy ATi a nVidia je softwarová cesta v některém z nástrojů, pohodlně a doslova během pár chvil. Jeho síla je především v jednoduchosti, kdy pomocí táhel nastavíte frekvence, otáčky ventilátorů a uložíte. Právě pro jednoduchost, tuto metodu využívá většina z nás, ale i tato cesta má i své nevýhody. Rezidentně běžící program vám může čas od času spadnout, spotřebuje malou část systémových prostředků, a pokud přeinstalujete systém, budete muset nastavit vše znovu. I když zvolíte variantu, kdy se program jenom spustí, nastaví požadované hodnoty a pak zase vypne není občas úplně ideální. Zkušeného uživatele to tedy může nepříjemně omezovat a tak raději sáhne po té „složitější“ variantě.

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru
i Zdroj: PCTuning.cz

Nástroj eVGA Precision s novým, vylepšeným skinem

Flashování BIOSu

Tou je změna (editace/modifikace a následné flashování) BIOSu grafické karty. BIOS je program, který řídí nastavení a funkce grafického akcelerátoru. Obsahuje informace o frekvencích paměťových modulů, jádra, shaderů a také instalačního software (ovladačů). Na rozdíl od softwarového taktování, není tato metoda oficiálně podporována výrobci grafických karet a můžete tak přijít o záruku. Ještě než se pustíme do flashování, kartu přetaktujeme a její frekvence podrobíme řádným zkouškám. Pokusným králíkem nám dnes bude GeForce GTX 275, postup lze s určitými odlišnostmi aplikovat i na grafické karty Radeon od společnosti ATi. Vše si ale vysvětlíme krok po kroku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama