Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru

Mirek Kočí

Mirek Kočí

23. 12. 2009 03:00 40

Seznam kapitol

1. Úvod - výkonnější a navíc zdarma 2. Přetaktování - ladíme frekvence a stabilitu 3. BIOS - Krok za krokem 4. Regulace ventilátoru - již skoro mistrem
5. Pevné nervy a tlačítko Enter 6. Flashování a případná záchrana 7. Závěr

Zatím nový BIOS si do základní desky dneska zvládne nahrát téměř každý zkušenější uživatel, v případě grafických karet to už tak snadné není. Připravili jsme pro vás přehledný a jasný návod, jak upravit a potom nahrát zpátky firmware do grafických karet. Přetaktování a regulace větráku už nebude třeba řešit specializovanými programy.

Reklama

Protože to bude již skoro rok, a my naše slovo vždy držíme, dostáváme se dnes k pokračování tutoriálu o přetaktování grafických karet. Velkou většinu základních faktů a podnětů k přetaktování jsem nastínil už v minulém článku Grafika na steroidech - přetaktování ve 3D. Jednalo se o jednoduchý návod pro začínající taktovače (overclockery), ve kterém jsem nastínil základní problematiku. Na ten tedy odkazuji a nebudu se k některým pojmům dále vracet, předpokládám jejich znalost. V podobě praktického návodu a obrázkového průvodce si dnes ukážeme jak na flashování a editaci BIOSu. Společně se také podíváme na jeho nástrahy a možnosti.

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru
i Zdroj: Pctuning

Chtěl jsem udělat návod o problematice flashování trochu jinak než je obvyklé. Téměř všechny podobné články jsou spíše obecné a nekonkrétní, čímž je část čtenářů zmatena a článek pro ně pozbývá smyslu. Tentokrát to uděláme jinak a názorně. Půjde tedy o návod pro začínající taktovače, které povedeme doslova za „ručičku“. Jak jistě všichni dobře víte, opakování je matkou moudrosti, pojďme si tedy připomenout nejdůležitější informace o přetaktování z minulého článku.

Softwarové přetaktování

Nejznámější metodou pro přetaktování karet s čipy ATi a nVidia je softwarová cesta v některém z nástrojů, pohodlně a doslova během pár chvil. Jeho síla je především v jednoduchosti, kdy pomocí táhel nastavíte frekvence, otáčky ventilátorů a uložíte. Právě pro jednoduchost, tuto metodu využívá většina z nás, ale i tato cesta má i své nevýhody. Rezidentně běžící program vám může čas od času spadnout, spotřebuje malou část systémových prostředků, a pokud přeinstalujete systém, budete muset nastavit vše znovu. I když zvolíte variantu, kdy se program jenom spustí, nastaví požadované hodnoty a pak zase vypne není občas úplně ideální. Zkušeného uživatele to tedy může nepříjemně omezovat a tak raději sáhne po té „složitější“ variantě.

Extrémní úpravy grafické karty - BIOS na míru
i Zdroj: Pctuning

Nástroj eVGA Precision s novým, vylepšeným skinem

Flashování BIOSu

Tou je změna (editace/modifikace a následné flashování) BIOSu grafické karty. BIOS je program, který řídí nastavení a funkce grafického akcelerátoru. Obsahuje informace o frekvencích paměťových modulů, jádra, shaderů a také instalačního software (ovladačů). Na rozdíl od softwarového taktování, není tato metoda oficiálně podporována výrobci grafických karet a můžete tak přijít o záruku. Ještě než se pustíme do flashování, kartu přetaktujeme a její frekvence podrobíme řádným zkouškám. Pokusným králíkem nám dnes bude GeForce GTX 275, postup lze s určitými odlišnostmi aplikovat i na grafické karty Radeon od společnosti ATi. Vše si ale vysvětlíme krok po kroku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning