foxconn-3gth-202-chimaera-skrin-ze-ktere-jde-v-noci-strach
PCTuning Článek

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

charles
Charles
1. 5. 2005 22:00 75 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Představení začíná - zevnějšek 2. Pohled dovnitř 3. Chimaera v akci (osazení) 4. Testovací sestava, Teplotní testy 5. Závěr

Už opět uběhl nějaký ten čas, co jsme se naposledy podívali na počítačovou skříň, která by byla něčím zajímavá. Minule to byl exot (nebo chcete-li vysavač) z dílen Asusu v podání modelu Vento 3600. Nyní se podíváme na počin z dílen Foxconnu, který opět na první pohled zaujme svým vskutku nevšedním zpracováním (zejména svými rohy zkrášlujícími přední masku). Pokud máte rádi skříně, na kterých se nějaký designér při návrhu vyřádil, máte zde tedy jeden kus k vašemu posouzení. Ve výbavě je i bočnice s oknem společně s modře svítící katodou. Nechybí ani zdroj, takže už nezdržujme a pojďme se tomuto "stvoření" podívat na... tesáky. Nebudou chybět ani teplotní testy.

Reklama
Reklama

Po představení skříní Damier V5000 od Thermaltake a Vento 3600 od Asusu, které vyvolávají poměrně dost rozporuplné reakce co se jejich designu týče, tu máme opět něco mimo rámec běžných křivek. Sice nejde o model od výrobce tak zvučného jména jako ti před chvíli zmiňovaní, nicméně to jej předem nijak nezahanbuje. Každý má možnost ukázat, co umí (v tomto případě spíše jak komu jeho designérský počin sedne do oka). Je mi opět předem jasné, že v dnes představované skříni najde zalíbení opravdu jen málokdo. To ne z toho důvodu, že by byla špatná, nebo nějak nepovedená, ale proto, že zkrátka vkus máme každý jiný a jde tedy o individuální záležitost. A ještě aby to nebylo málo, tato skříň je ztvárněna opravdu dost nevšedním způsobem. To ale nechme už na posouzení každého z nás a pojďme se na ni podívat z blízka.

Ještě pro informaci doplním pro ty, kteří nevědí, odkud se označení této skříně vzalo. Musíme zabrousit do řecké mytologie, kde Chimaera bylo stvoření složené ze 3 různých zvířat a to konkrétně ze lva (tělo), kozy (druhá hlava na hřbetě za lví hlavou) a z hada (namísto ocasu). Toto stvoření chrlící oheň devastovalo zemi, dokud nebylo zabito hrdinou jménem Bellerophon s pomocí jeho okřídleného koně (Pegasus). Proto je tato skříň ztvárněna takovým způsobem, že by měla připomínat příšeru. To bychom měli k názvu, vraťme se však zpět do reality.

Na krabici naleznete na zadní straně výčet "vychytávek" a na přední straně je skříň vyobrazena v celé své kráse. Po jejím otevření a odstranění krycích prvků se nám naskytne konečně pohled na skříň takovou, jakou ji konstruktéři z Foxconnu stvořili.

Myslím, že snad každého musí zaujmout zpracování čelní masky, která je z umělé hmoty a je provedena takovým způsobem, že by měla připomínat hlavu zvířete. Tento dojem zde vytváří výrazné rohy po stranách, dvě průhledné výplně znázorňující oči (za nimi se nalézají červené LEDky, takže v případě zapnutí počítače svítí) a do třetice ve spodní části kovová mřížka, za níž se skrývají výstupní konektory a z designerského hlediska zastupují zvířecí tlamu s výraznými zuby.

Zde máte pohled přímo zepředu a zezadu, aby byly křivky jasně viditelné. Tmavě modrá část je pokryta 2mm silnou vrstvou čirého plastu, takže se ve finále dost leskne. Skrývá v sobě čtyři 5.25" a dvě 3.5" pozice, které jsou opatřeny klasickými rovnými krytkami, na kterých jsou ještě nacvaknuty další krytky tak, aby zapadly do designu skříně. V případě umístění mechaniky namísto prázdné šachty tak ale dojde k poměrně výraznému narušení designu a i křivek, které jej tvoří. Vrchní modré krytky nejsou rovné, ale jsou na bocích vyvýšené, takže osazením mechaniky vznikne jakýsi ostrý přechod (respektive prohlubeň), což nevypadá esteticky zrovna nejlépe. Vcelku nepříjemným faktem je zde to, že na skříni nenajdete tlačítko Reset.

Při pohledu na zadní část je zřejmé, že skříň je již standardně vybavena zdrojem. O jeho parametrech se zmíním později. Dále je zde vidět perforace pro ventilátor o průměru 12cm, který jak uvidíte na dalších fotkách, je ve výbavě též. Zadní stěna je společně s vrchní připevněna ke kostře skříně nýty, takže je nelze oddělat.

Obě bočnice jsou ztvárněny tak, že na nich pokračují linie z čelní masky (z fotky je ale zřejmé, že přechod z čelní masky na bočnici není zrovna nejjemnější a jsou zde patrné rozdíly ve ztvárnění těchto linií - což je v podstatě sice jen detail, ale když už si tato skříň na designu zakládá, mělo by to být vypilováno do nejmenších detailů) a pokračují tak v nastoleném designu. Levá bočnice je navíc opatřena oknem z čirého plastu, takže je vidět do útrob skříně, což se hodí zejména vezmeme-li v potaz, že mezi příslušenství patří i modře svítící katoda. Mě osobně se ztvárnění tohoto okna zamlouvá a jak uvidíte na fotkách dále, tak s osvětleným vnitřkem to vypadá celkem slušně. K otevření bočnice je třeba jen odšroubovat dva šrouby s velkou hlavičkou pro ruční manipulaci (není třeba šroubovák), poté uvolnit západku v zadní části uchopením za její madlo, bočnici posunout směrem dozadu a po uvolnění z drážek odejmout.

V levé bočnici patrná perforace, pod kterou se skrývá zelená plastová trubka opatřená protiprachovou síťkou přivádějící čerstvý vzduch do prostoru k chladiči procesoru. Toto výrobce označuje jako "3GHz Air Duct". Účinnost je však bez nějakého dalšího zásahu silně závislá na použitém chladiči procesoru, ale o tom až později.

Když už byla řeč o čelní masce a jejím ztvárnění, podívejme se pod ní. Co se stane, když tento "tvor" svou masku odloží? Uvidíme mu do hloubi duše a spatříme jeho pravé já? Toť otázka. Nicméně v tomto případě chladného kovu a plastické hmoty spatříme rozmístění jednotlivých prvků v přední části skříně. Lze spatřit 3 červené LEDky, přičemž díky tomu, že jsou ve finále kryty průhlednými plastovými krytkami, je možné je jednoduše vyměnit za LEDky jiné barvy.

Kovové výplně prázdných 5.25" pozic jsou naštěstí nacvakávací a tak v tomto případě nepotřebujete dalšího nástroje (v některých případech jiných skříní drží opravdu na fest). Pouze kovová výplň jedné 3.5" pozice je zde po stranách přichycena "napevno" a je třeba v případě potřeby použít síly k jejímu uvolnění. Jakmile však skříň vybavíte a uvedete do provozu, tak se těmito aspekty samozřejmě už nebudete mít potřebu nadále zabývat.

V dolní části se nacházejí za kovovou mřížkou následující konektory: 4x USB 2.0, 1x IEEE1394, výstup pro sluchátka a vstup pro mikrofon. Všechny kablíky vedoucí od těchto konektorů jsou stíněné, což je důležité zejména pro vysokorychlostní rozhraní typu USB 2.0. Navíc jsou dostatečně dlouhé, aby dosáhly kamkoli po celé skříní. Abychom náhled na zevnějšek završili, neopomeneme ani tlapy, na kterých vše stojí a jež ztvárněním zapadají do designu skříně (vypadají totiž jako drápy)


- pro zvětšení klikněte -

Vzhledem k výšce skříně je rozpětí naprosto dostačující a nemůže se tak stát, že by skříň měla tendenci se převracet. Jak je z obrázku patrné, tak vnitřní strana nožek je opatřena ozubením, takže když pohybujete jednou z nich, pohybuje se zároveň ta na opačné straně (pro detailisty co musí mít vše symetricky je to plus, jinak jde jen o zajímavost). V přední části je vidět dostatek prostoru pro přívod čerstvého vzduchu do nitra skříně.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning