Fractal Design Vector RS: Tohle tu ještě nebylo
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Fractal Design Vector RS: Tohle tu ještě nebylo

Fractal Design Vector RS: Tohle tu ještě nebylo

Petr Kupský

Petr Kupský

18. 9. 2019 12:00 26

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – boky, příď a strop 4. Exteriér – záď, dno a filtry 5. Interiér – levá strana 6. Interiér – pravá strana
7. Konverze stropního panelu 8. Příklad montáže – deska, disky 9. Příklad montáže – zdroj, chladič 10. Příklad montáže – grafika, dokončení 11. Hodnocení a závěr

Samotný výrobce přiznává, že jeho nová počítačová skříň nemá v celé jeho předchozí produkci svou obdobu. Přestože je postavena na šasi odvozeném z modelů Define R6, její povrchové panely s ostrými hranami a lomy se zcela vymykají z dosud konzervativního designu ostatních produktů. Co se však nezměnilo, je dojem luxusního výrobku.

Reklama

Úvod

Když mě zástupce švédského výrobce Fractal Design v půlce srpna oslovil, zda nemám zájem o test připravovaného modelu skříně, tak mně prozradil pouze to, že skříň dostane jméno Vector RS a bude založena na hybridní verzi šasi R / S, přičemž na mysli měl zřejmě modely řady Define. Dodal ještě, že nabídne vnitřní flexibilitu mezi prostorem pro úložná zařízení a pro komponenty vodního chlazení, nový elegantní vzhled a konvertibilní strop s možností volby mezi temperovaným sklem a mřížkou umožňující průchod vzduchu. Podle tohoto popisu jsem se měl rozhodnout, zda do toho půjdu.

První, co mě po přečtení takto stručného popisu novinky napadlo, že nepochybně půjde jen o upravenou verzi Define R6 po vzoru Define S2 Vision, tedy že stále docela konzervativní R6 dostane do vínku RGB ventilátory a skleněné čelo a strop. Bylo by to logické doplnění portfolia o RGB model s větší variabilitou, než kterou aktuálně nabízí S2 Vision. Za avizovaným pojmem "nový elegantní vzhled" jsem nic záludného nehledal, ani jsem se nepozastavil nad zvláštním pojmenováním "Vector". Obě jmenované skříně jsem již otestoval, takže jsem zvažoval, zda nabídku s omluvným e-mailem tentokrát neodmítnu. Přesto jsem na ni nakonec kývl.

Fractal Design Vector RS: Tohle tu ještě nebylo
i Zdroj: PCTuning.cz

A dobře jsem udělal, neboť tohle je fakticky úplně něco jiného, než jsem původně předpokládal. Pokud se nedávným zavedením RGB prvků do modelu Define S2 Vision dalo mluvit o tom, že se ledy hnuly a výrobce začal podléhat módním trendům, tak s modelem Vector RS se ledy konzervativního designu přímo prolomily. Se slovy, která nemohu publikovat, jsem v údivu zíral na vybalenou skříň, jež mě svými lomenými plochami na čele a stropě docela zaskočila. Pokud bych skrze skleněnou bočnici neviděl interiér skříně, nikdy by mě nenapadlo, že se jedná o skříň z produkce Fractal Design.

Fractal Design Vector RS

Sám výrobce svůj nový počin komentuje tak, že za použití nekompromisního designu s ostrými úhly vyrobil skříň, která se žádné jiné z jeho předchozí produkce nepodobá. Hrany čela a stropu skříně zvýrazňuje efektní ARGB pásek s možností řízení světelných efektů pomocí základní desky, nebo přiloženého ovladače R1. Nasávací otvory pro přívod vzduchu byly navrženy tak, aby zachytily hluk instalovaných komponent bez současného omezení proudění vzduchu. Skříň by se tedy v případě chlazení měla chovat jako otevřená konstrukce, ale omezením hlučnosti by měla spíše odpovídat uzavřené skříni.

Fractal Design Vector RS: Tohle tu ještě nebylo
i Zdroj: PCTuning.cz

Inteligentní modulární rozvržení interiéru s možností osazení jedenácti HDD včetně čtyř SSD lze vyměnit za otevřený prostor pro umocnění volného průtoku vzduchu a pro případnou vestavbu komponent vodního chlazení. Skleněnou stropní desku je možné nahradit přibaleným ocelovým krytem s ventilační mřížkou.

Fractal Design Vector RS
Velikostní kategorie skříně:Midi Tower
Rozměry (hloubka × šířka × výška): 552 × 233 × 498 mm
Barevné varianty: černá Blackout, černá Blackout Dark
Materiál kostry (naměřena tl.): oboustranně lakovaný ocelový plech cca 0,8 mm
Materiál bočnic (naměřena tl.): temperované sklo tl. 3 mm, ocelový plech cca 0,8 mm
Materiál čela: plast + sklo + lakovaný plech
Podporovaná velikost desek: Mini-ITX, Micro-ATX, Full-ATX, E-ATX (až 305 × 285 mm)
Počet pozic 5,25“: 0× interní
Počet pozic 3,5“: 6× interní (po dokoupení držáků až 11×)
Počet pozic 2,5“: 2 + 6× interní (po dokoupení držáků až 4 + 11×)
Maximální délka radiátorů vodního chlazení: 420 mm nahoře, 360 mm vpředu, 280 mm dole, 120 mm vzadu
Pozice pro ventilátory: 3× 120/140 mm vpředu + 3× 120/140 mm nahoře + 2× 120/140 mm dole + 1× 120/140 mm vzadu
Standardně osazené ventilátory: 2× 140 mm vpředu + 1× 140 mm vzadu
Konektory na čelním panelu: 1× USB 3.1 Type-C, 2× USB 3.0, sluchátka, mikrofon
Maximální výška chladiče procesoru: 185 mm
Maximální délka grafické karty: 440 mm
Maximální délka napájecího zdroje: 300 mm
Hmotnost skříně: 13,98 kg

Skříň Vector RS se prozatím nabízí ve dvou variantách černého provedení. Kromě dnes testované varianty Blackout Dark TG je k dispozici varianta Blackout TG s temperovaným sklem s nižší intenzitou zatmavení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama