Fractal Design Vector RS: Tohle tu ještě nebylo | Kapitola 7
Seznam kapitol
Samotný výrobce přiznává, že jeho nová počítačová skříň nemá v celé jeho předchozí produkci svou obdobu. Přestože je postavena na šasi odvozeném z modelů Define R6, její povrchové panely s ostrými hranami a lomy se zcela vymykají z dosud konzervativního designu ostatních produktů. Co se však nezměnilo, je dojem luxusního výrobku.
Konverze stropního panelu
Pro výkonnější počítačové sestavy bude vhodné skříň Fractal Design Vector RS doplnit o další ventilátory určené k odtahu ohřátého vzduchu z interiéru. Zadní stěna více než jeden ventilátor nepojme, takže musíme vzít zavděk pozicím na stropě skříně, které ovšem ve výchozím stavu nejsou k dispozici. Je třeba sáhnout po dodávaném příslušenství a přistoupit ke konverzi stropního panelu.
Začneme odstrojením prosklené části panelu, která je k šasi fixována dvojicí šroubů přístupných z čela skříně. Po jejich odstranění posuneme panel o pár milimetrů dopředu, čímž se uvolní obvodové západky a panel půjde snadno odejmout.

Po odejmutí proskleného dílu panelu se na stropě skříně otevírá zcela volný otvor o plném průřezu. K šasi zůstal upevněn pouze zadní plastový díl průduchu s šikmými žebry.

Také druhý díl stropního panelu je upevněn šrouby, takže v případě potřeby je možné jej odejmout. Této možnosti využijeme například pro přístup k některým šroubům při konverzi vnitřního prostoru skříně.

Základem stropního panelu je výlisek z plastu, k němuž je lícová plocha ze skla přilepena. Všimněte si kotevních háčků po obvodu.

Tyto háčky po nasazení panelu zapadnou do vyseknutých otvorů horní hrany šasi.

Pro další postup prací si musíme připravit krabici s příslušenstvím skříně. Je fakt velká.

Výrobce neponechal nic náhodě. Veškeré díly v krabici s příslušenstvím individuálně zabalil a navzájem oddělil pěnovým materiálem. Máme zde plechový rám ventilátorů, plastový prachový filtr, vnější plechový kryt a nakonec malou krabičku s montážním a spojovacím materiálem.

Začneme montáží plechového rámu pro upevnění ventilátorů. Pozice pro ventilátory jsou na něm umístěny mimo podélnou osu blíže jednomu z okrajů a lze jej upevnit ve dvou pozicích v závislosti na tom, ke kterému boku skříně by měly být ventilátory blíže. Pokud ponecháme výchozí uspořádání skříně s koši na pevné disky, tak nemáme na výběr a plech musíme upevnit v takové poloze, jako na obrázku níže. V příslušenství najdeme čtveřici drobných šroubů se zápustnou hlavou, jimiž plech k šasi upevníme.

Prachový filtr položíme na strop skříně s kotevními háčky směřovanými dolů a zafixujeme jej zasunutím směrem k zádi.

Filtr pokrývá celou účinnou plochu stropu šasi, drží pevně a dobře těsní.

V závěrečném kroku konverze položíme na strop skříně v mírně povytažené poloze plechový krycí panel a zasunutím vzad jej zafixujeme.

Podlouhlé otvory plechového panelu opět pokrývají takřka celou účinnou plochu stropních ventilátorových pozic. Panel dokonale lícuje se zbytkem skříně a drží pevně bez možnosti vzniku vibrací.

V souvislosti s konverzí stropního panelu je na místě si představit možnosti pro osazení ventilátorů a radiátorů vodního chlazení. V případě samostatných ventilátorů pojme skříň Vector RS ve standardní koncepci až 8 ventilátorů do velikosti 140 mm, v případě otevřené koncepce (bez košů na disky) ještě o jeden více.

Také v případě radiátorů musíme rozlišovat mezi jednotlivými koncepcemi skříně. Ve všech případech jsme omezeni šířkou radiátoru max. 147 mm a výškou paměťových modulů 36 mm. U standardní koncepce je maximem radiátor délky 360 mm.

Otevřená koncepce dovoluje montáž radiátoru délky až 420 mm, avšak pouze na strop skříně.

Následující obrázek ukazuje také některé možné kombinace radiátorů vodního chlazení.

Na závěr představení skříně jsem změřil tloušťku plechů použitých na konstrukci šasi. Na pár místech, kde to bylo možné, jsem naměřil hodnotu cca 0,8 mm.

Zajímavostí kabeláže skříně je poměrně velká délka kabelu pro rozhraní USB 3.1, která bývá často výrazně kratší. Připojování usnadní spojení drobných kablíků od spínačů a kontrolek čelního I/O panelu do jediného plochého svazku.

Na poslední fotografii můžeme posoudit rozsah dodávaného spojovacího materiálu a příslušenství.
