PCTuning Článek

FractalDesign Arc Midi R2 – novinka v exkluzivním testu

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
14. 3. 2013 02:00 10 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Exkluzivně! 2. Přední panel 3. Horní část 4. Bočnice a spodní část
5. Zadní část 6. Variabilní interiér 7. Testy a airflow 8. Koupit, či nekoupit?

Nestává se příliš často, abychom dostali novou case k otestování dostali jako vůbec první redakce v ČR. Dnes se to ale povedlo. Máme k dispozici novou verzi povedeného middle-toweru značky FractalDesign s označením Arc Midi R2. Pojďme se tedy podívat, zdali se vyplatí investice do této segmentově levnější skříně či nikoli.

Reklama
Reklama

Zadní část je výrazně zaměřená na funkčnost. Základem je samozřejmě pozice pro napájecí zdroj ve spodní části. Ta umožňuje instalaci zdroje oběma směry. Těsně pod ní vykukuje také madlo pro vysunutí prachového filtru. Kolem pozice zdroje jsou viditelné prolisy pro zpevnění konstrukce. Ty jsou velmi znát, jelikož šasi dobře drží i bez bočnic.

Jelikož se jedná pouze o middle-tower case, jsou hned nad zdrojem umístěny pozice pro karty. Mezera zde není v podstatě žádná. Case podporuje desky typu full-ATX, přičemž je k dispozici sedm slotů pro přídavné karty. Tento počet je pro běžné smrtelníky naprosto dostačující. Se čtveřicí grafických karet by byl asi problém, nicméně pro majitele takového grafického výkonu asi nebude tato case zajímavým řešením.

Po vzoru starších modelů je však přidán ještě jeden slot na pravou stranu ve svislém směru. Ten sloužil dříve pro přídavný regulátor otáček. Nyní se může hodit pro upevnění nějakého přídavného bracketu. Praktická využitelnost je však spíše individuální záležitostí. Já osobně oceňuji především fakt, že zde není zbytečná perforace.

Vedle I/O shield se nachází samozřejmě pozice pro zadní outtake ventilátor. Ten výrobce opět osadil, což jistě potěší. Jde o tichý 140mm typ s otáčkami 1000 za minutu. Alternativně jej lze ale nahradit i verzí 120mm. 

Mě však potěšila výrazněji vystouplá perforace s minimem odporového materiálu, díky čemuž se nemusíte bát aerodynamického hluku. Zde je zpracování opravdu nadstandardní. Lepší může být snad jedině drátěná mřížka.

Nad základní deskou ale ještě zbývají cca. 2 cm prostoru, které výrobce využil pro pasivní odvod vzduchu skrze perforace. Funkčnost nejsem schopen nějak výrazněji zhodnotit, nicméně vzniklý prostor slibuje alespoň dostatek prostoru pro montáž horního výměníku vodního chlazení, jak jsem již zmiňoval.

Interiér

A nezbývá, než se podívat do útrob case. A to ideálně skrze pozici zdroje, na kterou se také zaměříme hned na začátek. Zde je použito standardní, ale povedené provedení, které kombinuje pěnové těsnění na lemu upevňovacího plechu a také na spodních podložkách. 

Zdroj je tak upevněn jako v peřince a nehrozí, že by zbytečně vibroval. Výtku si zaslouží snad jen spodní perforace, která zbytečně omezuje tok vzduchu. Když vezmu v potaz ještě filtr a perforaci zdroje, je toho materiálu před ventilátorem opravdu zbytečně dost.

Jinak ale rozložení přesně odpovídá moderním middle-towerům se zdrojem dole. Evidentně se dostatečně myslelo i na cablemanagement, pro který jsou připraveny průchodky s gumovým těsněním, ale také spousta vylisovaných háčků pro zachycení stahovacími páskami.

Motherboard tray je navíc výrazn prolisovaný, což už známe z jiných produktů tohoto výrobce. Je tak zaručena velká pevnost i při použití slabšího plechu. Výrobce však všude využívá 0,8mm plech, takže pevnost je opravdu nadstandardní. Ze zkušenosti mohu říci, že šasi se začalo kroutit až po odvrtání horního plechového dílu. Jinak je velmi stabilní. Nově je vylisován i lem kolem back-plate, což dovoluje lepší dostupnost kolem desky a opět zvyšuje pevnost.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning