PCTuning Článek

FractalDesign Arc Midi R2 – novinka v exkluzivním testu

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
14. 3. 2013 02:00 10 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Exkluzivně! 2. Přední panel 3. Horní část 4. Bočnice a spodní část
5. Zadní část 6. Variabilní interiér 7. Testy a airflow 8. Koupit, či nekoupit?

Nestává se příliš často, abychom dostali novou case k otestování dostali jako vůbec první redakce v ČR. Dnes se to ale povedlo. Máme k dispozici novou verzi povedeného middle-toweru značky FractalDesign s označením Arc Midi R2. Pojďme se tedy podívat, zdali se vyplatí investice do této segmentově levnější skříně či nikoli.

Reklama
Reklama

Koncepce horního dílu je takřka obdobná, jako u předchozí revize, nicméně i zde se najdou odlišnosti, které dle mého názoru jsou zpracovány dobrým směrem. Základem je ovládací panel, který ještě patří do čelního panelu. Je však ideálně dostupný především ve chvíli, kdy máte case umístěnou pod stolem.

Ovládací tlačítka, ale i konektory jsou v rámci produktů tohoto výrobce takřka vždy umístěny stejně. Právě fakt, že nedochází k přesunu, naznačuje, že je správné. Uprostřed ovládacího panelu je hlavní tlačítko, tedy POWER. To je označeno nejenom symbolem, ale vybaveno i indikační LED diodou. 

Po levé straně se nachází dvojice HDaudio konektorů pro připojení sluchátek či mikrofonu a při okraji ještě titěrné RESET tlačítko. Pravá strana je vybavena výrazně lépe, zde je totiž dvojice USB 3.0 konektorů, takže proti předchozí verzi jeden konektor zmizel, i když se jednalo o kombinaci USB 2.0 a 3.0. A pak je tu novinka, regulátor otáček.

Ten musím už nyní pochválit, jelikož právě umístění přímo na panelu je výrazně praktičtější, než potenciometr v zadní části case. Regulovat je možné ve třech stupních, které odpovídají napájení 5V, 7V a 12V. V case jsou pak připraveny celkem tři 3pin konektory pro připojení ventilátoru. Po dřívějších negativních zkušenostech se zadním regulátorem, který nevydržel výraznější zatížení, jsem nyní testoval 5 připojených ventilátorů a regulátor je zvládl. Předpokládám tedy i vylepšenou elektroniku.

Součástí skříně jsou právě tři ventilátory, takže pro obsluhu stávající konfigurace bude regulátor stačit. Volba, které ventilátory na něj ale připojíte je samozřejmě na vás. Ovládací panel je tak inovován ve společném trendu, jako série Define a lze říci, že tento vývoj je pozitivním směrem.

Pak je tu samozřejmě ještě celý horní kryt, který opět v kopii od předchozí revize nabízí obrovskou perforaci, která slouží pro intenzivní odvod vzduchu z útrob case. Opět je použit jemnější perforovaný materiál, jako jsem zmiňoval na čelním panelu. Musím však přiznat, že vypadá lépe a celkové zpracování je kvalitnější. Plech se nijak neprohýbá a perfektně drží tvar. Jinak je kryt vyroben z plastu a je možné jej po odšroubování zadních šroubů vycvaknout.

Po jeho otočení se naskytne pohled na velmi jemný prachový filtr, který je zde integrován. Ten zachytí výrazné množství prachu, i když principielně by z útrob žádný prach jít neměl. Jde tedy spíše o ochranu proti polétavému prachu v místnosti. I zde je vidět výrazná snaha o zlepšení původních neduhů.

Pod plastovým krytem se samozřejmě nachází další perforace, tentokráte už ale v plechovém vrchním dílu. Zde jsou připraveny všemožné montážní otvory pro několik typů ventilátorů. V základu je zde však upevněn jeden 140mm ventilátor v zadní části. Ten je nasměrován tak, aby odsával vzduch od komponent. K dispozici dále zbývají dvě pozice pro 120/140mm ventilátor.

Co je však podstatné, že case plně podporuje i vodní chlazení a to včetně instalace výměníku přímo do útrob case. V podstatě jedna varianta je právě do horního prostoru, kde nijak neomezíte zbylou část case ani komponenty. Oficiálně podporován je výměník 240, nicméně s trochou vůle se vejde i 360. Druhá pozice je pak za předními ventilátory, kde se opět vejde 240. V extrémním případě tak lze do case vměstnat dva výměníky najednou, nicméně pak je velmi omezen prostor pro komponenty.

Právě tento model case asi nebude zrovna tím, který by volili lidé toužící po extrémně výkonném a vodou chlazeném stroji. I přesto je tu možnost volby. Nic dalšího horní panel bohužel nenabízí. Kvalita zpracování se zde však od starší verze výrazně zlepšila, pokud tedy mluvím o perforovaném plechu. Zbytek je zpracovaný dobře.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning