genius-sw-hf5-1-6000-nastupce-klasiky
PCTuning Článek

Genius SW-HF5.1 6000 - nástupce klasiky

Jindřich Pirner
Jindřich Pirner
5. 2. 2009 06:00 127 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Balení, instalace a dálkové ovládání  2. Displej, konstrukce a zvukové hodnocení 3. Celkový dojem a zhodnocení

Společnost Genius udělala před lety opravdu chytrý tah, když uvedla na trh na první pohled solidně zpracované surround reproduktory ze dřeva se solidním zvukem a hlavně výbornou cenou. Od té doby pravidelně vylepšuje detaily a polehoučku zyšuje zvukový výkon a pořadová čísla nových řad. Poslední šestitisícová řada už nabídne rovnou 200W R.M.S. ovšem pořád ještě není dokonalá.

Reklama
Reklama

Displej je modře podsvícený a není plně grafický, je to starý levný typ displeje, což by mi ani tak nevadilo, kdyby byl lépe čitelný. Čísla a zobrazená písmenka jsou dost tenká, tudíž se stává problémem čtení z větší dálky nebo pod větším úhlem. Opět jako u ovladače to není příliš kontrastní kombinace. Vhodnější volba by byla modrá zářící čísla na černém pozadí, ale zvolili takto. Problém také je, že displej nikdy nezhasne, ani ve StandBy módu, svítí ve dne, v noci, v zimě, v létě. A svítí navíc hodně, takže v noci mi ozařoval celé studio. Jediným řešením deaktivace displeje je vypnutí setu vzadu hlavním síťovým vypínačem. Další špatná věc je, a na tu si stěžují i ostatní majitelé tohoto setu, že i při přepnutí do stand-by se vyresetuje všechno nastavení hlasitostí jednotlivých reproduktorů, takže to musíte vždy nastavovat znovu. Pokud o nastavení nechcete přijít, musí být repro stále zapnuté a nesmíte přepínat do stand-by ani ho vypínat.


Subwoofer a satelity

Displej jsme již vyřešili, tak pojďme na zbytek věcí, které jsou na subwooferu. V přední části jsou to tlačítka pro přepínání vstupů, nastavení, standby mód a volume kolečko. A také bassreflex, který má vývod dopředu, jak je u Genius většinou zvykem. Tentokrát nemá bassreflex kruhovou podobu, ale jakousi obdélníkovou. V praxi by to neměl být žádný rozdíl, nicméně kruhová podoba je častější. Zadní části dominuje pasivní černě lakovaný hliníkový chladič, který se stará o odvod tepla z vestavěného zesilovače. Dále jsou tam pochopitelně konektory - jedna část je pro připojení reproduktorů k subwooferu pomocí úchytů pro dvojlinku a dále je tu část vyhrazená pro připojování cinch vstupů. Vpředu potom ještě trochu zamrzí (opět) chybějící výstup na sluchátka.Subwoofer má dole samozřejmě gumové nožičky, takže drží na podlaze jako přibitý. Basový reproduktor je umístěn z pravé strany. Jde o velký, 8" palcový basák. Je krytý, stejně jako satelity, jemnou látkou, pod kterou není žádná krycí plastová, natož kovová konstrukce. Podle mě by bylo lepší to zakrýt mřížkou, jako to dělá Creative nebo Logitech. Přeci jen, je to věc, která je na zemi a může se náhodou stát, že do toho kopnete. Potom ta síťka moc ochranou funkci nemá.

Zpracování jednotlivých satelitů je také tradičně komplet ve dřevě. Zadní dva reproduktory mají vzadu úchyty k připevnění na zeď. Viděl jsem i případ montáže komplet na stěnu (kromě subwooferu). V tom případě by si šikovnější člověk měl být schopen tyto úchyty přivrtat i na přední bedny - ale k ničemu nenavádím, to by se rovnalo konci záruky, vše na vlastní nebezpečí. Jen jsem chtěl říct, že vlastní kovové úchyty přidělat dodatečně nejspíš půjde.

Výkon, kvalita a nastavení zvuku

Jak jsem již psal v perexu, v této sérii SW-HF je to zatím papírově nejsilnější Genius výrobek. Jestli ale hraje víc nahlas, než jeho předchůdci, je otázka, nemám tu jeho starší bratříčky na posouzení. Podle ohlasů na internetu to hraje přibližně stejně nahlas. Tudíž pokud by si to někdo chtěl kupovat proto, že bude čekat radikálně vyšší výkon než u předchůdců, může být zklamán. Papírové hodnoty tedy jsou 200W RMS, dříve to bylo 150W RMS. Výkon subwooferu se zvýšil z 75W RMS na 100W RMS. U satelitů potom došlo ke zvýšení z 15W RMS na 20W RMS.

Z praktického hlediska mohu konstatovat, že šestitisícovky hrají hlasitě. Na ozvučení obýváku postačí zcela jistě, pro větší, zejména otevřenější prostory, už tak vhodné pochopitelně nejsou.

Co se týče kvality zvuku, tak je vše při starém. Za tak nízkou cenu ale dostanete hodně muziky a kdo je zvyklý na tuto dřevěnou sérii, bude zvukově spokojen i tentokrát.

Věrohodností podání vás to ze židle asi nezvedne, ale myslím, že rozhodně ani neurazí, Geniusy prostě nehrají zle. Nicméně výšky a středy jsou takové zastřenější, nevýrazné a kupodivu, ač jsou satelity dost velké a mají i vlastní bassreflex, tak nehrají tak nahlas, jak vypadají. U takovýchto prostorových repro za tuto cenu je spíš kladen důraz na pokrytí prostoru, tak je to i u těchto, to zvládají dobře. S čitelností jednotlivých pásem je to prostě horší, což poznáte zejména při poslechu hudby. Jak jsem psal, výšky mi přišly krapet zastřené, středy jsem tomu příliš nevěřil, ačkoliv tam jsou. Celkové úspěšné navázání pásem na sebe závisí také na tom, jak si pohrajete s nastavením hlasitostí jednotlivých reproduktorů. Subwoofer lze velice snadno přebasovat, proto jsem ho měl dost stažený, abych více-méně dosáhnul vyrovnaného poslechu. U filmů a her myslím, že bude vládnout celkem spokojenost, u hudby již možná tolik ne.

Některé starší modely trpěly neduhy jako rezonování subwooferu, ale to už se v těchto nových řadách naštěstí zlepšilo. I když i zde se můžete setkat s rezonancemi a subwoofer, vzhledem ke své velikosti není nejrychlejší,  zejména na hudbu. Při filmech a hrách bude zážitek lepší. Vysoká hlasitost se dá dosáhnout, ke konci už to sice reproduktory nestíhají, ale hraje to tak nahlas, že na maximum bych v místnosti moc dlouho nevydržel.

Jednotlivé reproduktory jsou docela háklivé na své správné umístění, jsou normální směrové. Je tedy vhodné je umístit rovnoměrně kolem posluchače, což asi dokáže každý. Jde jen o to mít místo a hlavně z těchto důvodů se to nedá vždy umístit nejlépe. Doporučuji umístit všechny satelity ve výšce uší - pokud jsou připevněné na stěnu nebo někde výše, pak by měly mít sklon dolů, mířící na předpokládané poslechové místo. Vše by mělo směřovat na posluchačovi uši.


Centrální repro je větší, má dva větší repráky a jeden výškový. Narozdíl od těch menších nemá bassreflex. Tohle repro se používá hlavně pro dialogy a mě se líbí, že je větší a tak hlas jen tak nezaleze mezi ostatní zvuky. Přední řada hraje tedy hlasitěji, proto zadní repro většinou dávám víc nahlas, pokud to lze a to v tomto případě lze - regulace všech reproduktorů se dá dělat přes ovladač, nebo přes tlačítka a kolečko na zesilovači/subwooferu.

Nastavování hodnot hlasitostí je dobrá věc, lze jít i do mínusu, což jsem v případě subwooferu hned udělal a hezky si s tím pohrál, což doporučuji každému. S tím nastavením si ale musíte poradit každý sám, je to individuální subjekt od subjektu, místnost od místnosti.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning