Intel Core i7-3960X – šestijádrový Sandy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Intel Core i7-3960X – šestijádrový Sandy Bridge do desktopu

Intel Core i7-3960X – šestijádrový Sandy Bridge do desktopu | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

14. 11. 2011 06:00 41

Seznam kapitol

1. Úvod – obměna v high-endu 2011 2. Čipset X79 Express a nová patice LGA 2011 3. Intel Core i7-3960X 4. Jak funguje Turbo Boost 2.0 5. Testovací systémy 6. Syntetické testy – paměti 7. Syntetické testy – výpočetní operace 8. Praktické testy I. – komprese, multimédia 9. Praktické testy II. – PS, Excel, šifrování disku, JS
10. Praktické testy III. – 3D rendering + Multitask 11. Systémový test – PC Mark 7 12. Herní testy – hry, Dos Box, PhysX 13. Spotřeba a teploty 14. Shrnutí výkonu 15. Přetaktování 16. Srovnání architektur na 4,2 GHz 17. Zhodnocení a závěr...

Jsou to téměř přesně tři roky od uvedení platformy X58 Express a procesorů Core i7 architektury Nehalem / Westmere. Ta dosud nenašla pokořitele a stále platí za nejvýkonnější Desktop řešení vůbec. Její éra ale dnes v 9:01 končí, Intel uvádí nástupce X79 Express a nová šestijádra. Přichází drtič všeho, co je v této chvíli na trhu!

Reklama
 Intel Core i7-3960X – šestijádrový Sandy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

S novou platformou přichází i nová patice. Na obrázku to tak nevypadá, ale jde opravdu o velký socket. Je minimálně o čtvrtinu větší než LGA 1366. Pokud se ptáte proč je patice tak velká, odpověď je jednoduchá. Vývody pro osm (aktivních šest) jader, paměťový řadič se čtyřmi kanály a čtyřicet PCI-E linek už není možné vměstnat do menšího počtu pinů. Intel nám poslal dokument s popisem všech pinů, velká většina je napájení, uzemnění a opět napájení. Dobrou zprávou je, že tato patice bude kompatibilní i s nástupcem Ivy Bridge E. Pokud si dnes koupíte desku, bude možné za rok upgradovat na nové CPU vyrobené 22nm technologií s 3D tranzistory. Investice do desky tedy není krátkodobá, jak to u Intelu v minulosti bývalo.

 Intel Core i7-3960X – šestijádrový Sandy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

I když jsem viděl na několika deskách pouze patice společnosti Lotes, jsou mezi nimi rozdíly. Zřejmě existuje několik typů a revizí. Pokud budete procesor instalovat nebo deinstalovat, je nutné dodržet postup popsaný na patici. Pokud patici otevíráte a procesor vkládáte, musíte nejprve otevřít páčku napravo. Poté tu nalevo. Pokud postup otočíte, tak víčko patice uvolní na straně CPU a můžete poškodit špatně rozloženým tlakem piny v patici. Myslím, že si Intel tímto systémem zadělal na potíže, spousta reklamací bude kvůli výše popsanému problému. Pro demontáž CPU je postup opačný.

X79 Express

 Intel Core i7-3960X – šestijádrový Sandy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

Důležitou změnou je také adopce struktury celé platformy podle LGA 1155/1156. Původní high-end s čipsetem X58 Express je postaven na přežité koncepci severního a jižního můstku. Procesor je spojen se severním můstkem, kde je umístěno PCI-E rozhraní a dále je zde spojení s jižním můstkem. Ten se stará o periferie, SATA porty a další zařízení. Tento zastaralý koncept se zbytečně vysokou spotřebou už dnes používá pouze AMD, Intel jej opustil s prvními 32nm procesory a paticí LGA 1156.

 Intel Core i7-3960X – šestijádrový Sandy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

Čipset se nám „scvrknul“ do jediného čipu, který je vlastně jižním můstkem a výrobce jej nazývá PCH čip. Ten má na starosti také pouze připojení periferií, pevných disků, USB zařízení, zvuku a dalších komponent. Jelikož zde netečou tak objemná data, jako byla dříve běžná kvůli PCI-E rozhraní v severním můstku, je spojení mezi CPU a PCH čipem řešeno běžnými čtyřmi PCI-E linkami pod názvem DMI. Na základní desce je tedy pouze jeden čip.

Jde v podstatě o stejný čip jako u platformy LGA 1155, tedy P67 nebo Z68 Express. Uvnitř čipu jsou sice i další featury, jsou ale vypnuté. Původně měl PCH čip přijít na tuto prémiovou platformu v „plné palbě“, tedy s deseti SATA porty a SAS porty. SAS porty vyžadují více výkonu i širší spojení s CPU. Kromě toho měl být možný i softwarový RAID 5. Tohle všechno je ale vypnuté a na deskách najdeme pouze šest SATA portů. Obrázek finální podoby PCH čipu X79 Express vidíme nahoře.

 Intel Core i7-3960X – šestijádrový Sandy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

Přímo k procesoru jsou připojeny čtyři kanály pamětí. PCI-E linky (3.0) je možné rozdělit na dvě po šestnácti + osm linek nebo na jednu šestnácti a tři po osmi. Zde je jedna malá změna, pro 4-way SLI není potřeba nForce můstek. Čipset X79 Express podporuje všechny SLI kombinace nativně. Obrázek čipsetu nahoře nám ukazuje i další bizarní možnosti PCI-E linek a jejich kombinace. Záleží kolik portů bude mít deska a jak výrobce linky rozdělí. Tradičně uvidíme spíše klasické řešení – 2×16 nebo 5× 8 linek. Zde ještě malá poznámka k verzi PCI-E. Oficiálně Intel podporuje pouze PCI-E 2.0. Ovšem procesor i desky jsou připravené na PCI-E 3.0, zatím ale chybí finální certifikace, jelikož není na trhu žádný produkt s touto specifikací. Snad to tedy s reálnými grafikami bude nakonec fungovat, zde není důvod proč by nemělo.

K PCH čipu je připojeno až čtrnáct USB portů, šest SATA konektorů a další zařízení. Kromě toho má PCH také k dispozici osm dalších PCI-E linek standardu 2.0. Sem je možné připojit náročné USB 3.0 řadiče, čehož výrobci také hned využili. S touto platformou se všechny možné USB 3.0 a SATA 6 externí čipy budou moci konečně nadechnout a ukázat co v nich je.

 Intel Core i7-3960X – šestijádrový Sandy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

Na závěr ještě porovnání třech nejdůležitějších Intel čipsetů dneška. PCH čip a vlastnosti X79 a Z68 Express jsou stejné. Liší se pouze v možnostech procesoru a jeho rozhraní PCI-E. Přibyla možnost přetaktování skrze BCLK, o tom si ale povíme až v kapitole o taktování. Jak si polepší uživatel X58 Express, je také vidět z tabulky. Počet PCI-E linek je vyšší, stejně jako lepší výbava SATA porty. Také počet USB je vyšší, rozdíly ale nejsou nijak zásadní. Potěší ale spotřeba. Místo žhavého severního a jižního můstku zde máme pouze jeden čip se středním TDP. Také absence nForce můstku na high-end deskách spotřebě prospěje. Celkově jde o posun k lepšímu, méně topících čipů na desce vždy potěší.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama