Intel Core i7-980X - Šest jader pro extrémní nasazení
Článek Intel Core i7-980X - Šest jader pro extrémní nasazení

Intel Core i7-980X - Šest jader pro extrémní nasazení

Z. Obermaier

Z. Obermaier

11. 3. 2010 03:00 63

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Intel Core i7-980X 3. Testovací systém 4. Přetaktování a teploty 5. Syntetické testy - Paměti
6. Syntetické testy - Benchmarky 7. Praktické testy 8. 64-bitové testy a spotřeba 9. Shrnutí výkonu 10. Zhodnocení a závěr ...

První zmínky o mnoho-jádrovém procesoru s jádrem Gulftown jsme zaznamenali už v roce 2006. První konkrétní informace o šesti-jádrovém CPU pak přišly loni na jaře. Po roce čekání je Intel u cíle, právě dnes uvádí na trh vskutku monstrózní procesor. Ten nabízí šest jader, funkci Hyper-Threading a 12MB L3 cache.

Reklama
Reklama
Intel Core i7-980X - Šest jader pro extrémní nasazení

Tentokrát jsem podrobil zkoumání schopnosti čipu pouze se vzduchovým chladičem Noctua. nejde o žádného přeborníka v chlazení, a složitější montáž připravila nejednomu uživateli pernou chvilku. V tomto případě jsem nechal ventilátor chladiče na automatické otáčky, a systém byl tedy i relativně tichý. Podívejme se ještě na BIOS desky.

Intel Core i7-980X - Šest jader pro extrémní nasazení

K přetaktování jsem použil desku EVGA X58 Classified 4-SLI a poslední BIOS 44. Měl jsem zde ale nějaké problémy s napětím a paměťmi, zde je nutné ještě počkat na finální BIOS s podporou nových procesorů. Desku EVGA jsem tedy dal prozatím "k ledu", k taktování jsem použil desku Asus Rampage II Extreme.

Intel Core i7-980X - Šest jader pro extrémní nasazení

S novým výrobním procesem, přichází i další snížení maximálně povolených napětí procesorů. U 45nm procesorů Core i7 jste se nemuseli bát s vodním chlazením ani napětí kolem 1,5V, na vzduchu se dalo ještě uchladit napětí do 1,45V. U 32nm procesorů doporučuji jako maximální bezpečné napětí s vodou i vzduchem těsně nad 1,4V. U extrémně dobrých vodních okruhů si budete moci dovolit i 1,45V, více ale opravdu nedoporučuji.

Tento konkrétní procesor byl pro mne spíše zklamáním. Čekal jsem na základním napětí alespoň 4 GHz, bohužel se nepodařilo. S mým starším ES samplem (Q3Q) to bylo možné, s finálním samplem nikoliv. Abych dosáhl stoprocentní stability v aplikaci LinX, musel jsem nastavit v BIOSu napětí 1,325V. Tato hodnota stačila pro všechny zátěžové testy i testy stability. Teploty v zátěži nebyly špatné, maximum po dvaceti minutách se pohybovalo kolem 55 stupňů. Hledal jsem dále maximální stabilní frekvenci ..

Intel Core i7-980X - Šest jader pro extrémní nasazení

Napětí jsem nastavil na 1,425V a hledal maximální frekvenci navyšováním násobiče a frekvence. Nakonec jsem dosáhl hodně pěkného taktu 4300 MHz při maximální teplotě kolem 65 stupňů. Čekal jsem krapet více, ani s opravdu brutálním napětím jsem se na hodnotu 5 GHz nevyškrábal. Připomínám, že Core i7-975 se mi na frekvenci 4,9 Ghz podařilo udržet stabilní pro SuperPi 16M se vzduchovým chlazením bez potíží. Také starší sample Gulftownu si dá na 5 GHz "na vzduchu" říci. Náš konkrétní testovací čip nebyl nic moc a nezbývá doufat, že prodejní verze na tom budou s taktováním ještě o kousek lépe.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning