Intel Core i7-980X - Šest jader pro extrémní nasazení
Článek Intel Core i7-980X - Šest jader pro extrémní nasazení

Intel Core i7-980X - Šest jader pro extrémní nasazení

Z. Obermaier

Z. Obermaier

11. 3. 2010 03:00 63

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Intel Core i7-980X 3. Testovací systém 4. Přetaktování a teploty 5. Syntetické testy - Paměti
6. Syntetické testy - Benchmarky 7. Praktické testy 8. 64-bitové testy a spotřeba 9. Shrnutí výkonu 10. Zhodnocení a závěr ...

První zmínky o mnoho-jádrovém procesoru s jádrem Gulftown jsme zaznamenali už v roce 2006. První konkrétní informace o šesti-jádrovém CPU pak přišly loni na jaře. Po roce čekání je Intel u cíle, právě dnes uvádí na trh vskutku monstrózní procesor. Ten nabízí šest jader, funkci Hyper-Threading a 12MB L3 cache.

Reklama
Reklama

V této kapitole se podíváme na tabulkové shrnutí testů, srovnání ceny k výkonu jsem tentokráte vypustil. Pokud byste si chtěli udělat obrázek, podívejte se do tohoto grafu, ceny a výkon budou podobné a úsudek si udělejte sami. Pokud jste si pozorně prohlédli grafy, jistě již tušíte jak to dopadlo. Pro přehlednější ilustraci výkonu všech procesorů je zde tato kapitola.

Intel Core i7-980X - Šest jader pro extrémní nasazení

Hodnota 100 procent je stanovena pro nejvýkonnější procesor rodiny Core i7-980X. Naše zastaralá metodika zahrnuje pouze třetinu testů v multi-thread aplikacích, kde se počet jader ukáže jako výhoda. Také právě proto hodláme již brzy celé portfolio testů vyměnit, a více se zaměřit na multi-thread aplikace. Díky výše napsanému, je Core i7-980X výkonnější pouze o 11 procent než Core i7-975. Teoretického navýšení o 50 procent, díky stejnému poměru nárůstu jader se tedy nemůže projevit na plno. I tak jde o nárůst zajímavý a nikoliv nezanedbatelný. Než se podíváme na konkrétní aplikace a jejich nárůst výkonu, srovnejme ještě nejvýkonnější Phenom II X4 965 (i dosud neuvedený P II X4 975) s frekvencí 3,4 GHz nebo 3,6 GHz. Výkonová ztráta na Core i7-980X je 30 procent, při rozdílu cen 15 000 Kč (Phenom II stojí 4500 Kč) to ale není tak špatné.

Intel Core i7-980X - Šest jader pro extrémní nasazení

Podívejme se nyní na srovnání v aplikacích, kde je možné využít víc než běžná čtyři jádra CPU. Tam další dvě fyzická jádra procesoru Core i7-980X škálují solidně od 20-35 procent. Výkon v multi-thread aplikacích tedy škáluje téměř stoprocentně s nárůstem počtu jader. Závěr z toho je zřejmý, pokud potřebujete procesor na práci, a dokážete využít potenciál šesti jader s Hyper-Threading, jako například v profi grafice, videu a dalších, můžete s novým procesorem Core i7-980X počítat zhruba s nárůstem výkonnosti o 30 procent. Tato skutečnost mi dává se zamyslet nad výkonem šestijádrových Phenomů II X6, jež díky dalším dvěma jádrům nemohou počítat s nějakým razantním výkonovým posunem (max 30 procent v multi-thread aplikacích). Jsem zvědav, jak souboj šestijader nakonec dopadne.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning