PCTuning Článek

Intel Core i9-9980XE: extrémních osmnáct jader v testu

Z. Obermaier
Z. Obermaier
25. 3. 2019 03:00 23 Sdílej:

Seznam kapitol

1. 18 jader Skylake-X druhé generace 2. Frekvence Core i9-9980XE 3. Představení Intel Core i9-9980XE 4. Testovací systém a specifikace 5. Měření aplikačního výkonu
6. Měření herního výkonu (1080p) 7. Spotřeba a teploty 8. Přetaktování Core i9-9980XE 9. Hodnocení a závěr

Pokud vás počítač živí a potřebujete maximum procesorových jader, je osmnáctijádro Core i9-9980XE jasnou, byť velice drahou, volbou. Nabízí vysoký výkon na jedno jádro i jako celek. Dá se i solidně taktovat, ale k tomu už je zapotřebí už extrémní zdroj a chlazení.

Reklama
Reklama

Spotřeba a teploty

Měření spotřeby je stěžejním momentem recenze procesorů. K měření používám zásuvkový Wattmetr s přesností na několik procent, pro naše účely však dostatečné. Klidový odběr naší sestavy měřím po několik minutách ustálení počítače, v BIOSu nastavuji všechny úsporné funkce na Auto nebo Enabled. Zátěž pak měřím v programu OCCT, kdy zaznamenávám ustálený odběr během celého testu trvajícího cca 15 minut.

Spotřeba Skylake-X je samozřejmě vysoká, dané TDP je 165 W a v reálu je příkon celé sestavy u Core i9-9980XE asi 290 W. Proti loňskému Core i9-7980XE je zde malý nárůst (12 W). To není zlé, když zvážíme nárůst frekvencí ve všech scénářích o 200–400 MHz. S přetaktováním spotřeba extrémně roste, z 290 W v základu jsem naměřil až 360 W. Je to nárůst 70 W. S výkonnou grafikou už je potřeba pořádný zdroj, chlazení VRM a procesoru.

Teploty s AIO

Teplota v klidu je solidní, v podstatě stejná, jako mají všechny moderní čipy. Měřil jsem tentokrát teplotu povrchu procesoru a VRM okruh. Po ustálení maximální zátěže procesoru se teplota procesoru jako celku dostala na skvěle nízkých 60–66 °C. Je vidět, že pastu skutečně nahradilo pájení a teploty jsou skvělé. Na default uchladí osmnáctijádro i výkonný vzduchový chladič.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning