Jak jsem si (skoro) zamiloval bezdrátová sluchátka
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Jak jsem si (skoro) zamiloval bezdrátová sluchátka

Jak jsem si (skoro) zamiloval bezdrátová sluchátka | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

2. 2. 2019 03:00 67

Seznam kapitol

1. Bezdrátová minulost 2. Placebo 3. I do Kolbenky 4. Do uší 5. Ten umí to a ten zas tohle...

Bezdrátová sluchátka jsou v podstatě nutností, protože jack je stále vzácnějším jevem. Díky tomu si můžeme koupit dražší sluchátka než dřív – a s jistotou, že jim časem umře baterka, takže si poběžíme pro další. Bezdrátová sluchátka přesto mají svoje výhody – a začínají být celkem použitelná.

Reklama

Zkrátka a dobře jsme v bodě, kde akusticky silné značky bojují s technologií a ty technologické zase s akustikou. Bowers&Wilkins má velmi pěkný model PX, ale ti zase bojují s ANC technologií, která jim zdaleka nefunguje tak, jak to umí Sennheiser, Beats anebo Sony. Podobný problém měly BeoPlay H9i – s vypnutým potlačením šumu hrály výborně, když se to zapnulo, hudbu to značně zkreslilo. Opět bylo vidět, že umí udělat tradiční sluchátka dobře, ale ANC technologie je pro ně nová a nevyzkoušená.  Ukazuje se, že udělat dobře hrající sluchátka, vyřešit jejich bezdrátové propojení s telefonem a zvládnout dobře fungující potlačení šumu v reálném prostředí jsou různé problémy a výrobci v tom selhávají různými způsoby.

Často oslavovaný model Bose QuietComfort 35II hraje hezky – neřekl bych dokonale, ale dobře. Jsou to sluchátka neobyčejně pohodlná, protože mají minimální přítlak mostu a jsou lehká, ale mají potíže se stabilitou linku, takže to nejsou sluchátka vhodná pro pohyb venku. Velmi podobný problém měly Sennheisery Momentum M2, ty taky vypadávaly prakticky u každého přechodu. Stabilita těchto drahých sluchátek byla horší než u levnějších Sennů, takže cena jednoduše nekoreluje s celkovou kvalitou. Ukazuje se, že zatím nejsme v bodě, že bych si mohl říct, že ten a ten výrobce umí dělat dobrá bezdrátová sluchátka a neselže.

Není tam ani korelace v ceně, u sluchátek Jabra mi signál paradoxně zlobil u nejdražšího modelu, který jsem měl v ruce – Jabra Elite 65e. Skvěle hrají, mají vibrace, je to skvělý headset, má to ANC – ale signál zlobí. Není jednoduše možné říct, že ten a ten výrobce bezdrátová sluchátka zvládá a když si koupíte dražší model, máte jistotu, že to bude fungovat dobře. Tato jistota nám stále chybí.

Víceméně konzistentní výsledky vidím u Apple / Beats, u Sony – ale u ostatních značek je to taková loterie, jeden model je super, jiný má v něčem problém. Sennheiser má modely, které se filozoficky značně liší, i Sony nabízí sluchátka s odlišným ovládáním a velmi odlišnou konstrukcí. Jeden kus vám drtí lebku, druhý je super pohodlný, jeden je akusticky v pohodě, další je dost výrazně zkreslený... Zatím ještě nejsme v bodě, že by nějaká bezdrátová sluchátka excelovala tak, že by se stala bezdrátovou klasikou, jako byly například Koss Porta Pro, které se vyrábí bez zásadnějších změn od roku 1984.

Už jsme v bodě, kdy je možné vybrat si model, který bude spolehlivý a hraje dobře – alespoň když nebude pršet a mrznout. A snad mu půjde servisně vyměnit i baterka, snad ano. Ale zatím to není o tom, že si zajdete do obchodu, vlezete mezi regály a podle výrobce si vezmete kus s jistotou, že to bude povedený model. Tam zatím ještě nejsme.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama