Jak nám technologie učinila karanténu snesitelnější
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Jak nám technologie učinila karanténu snesitelnější

Jak nám technologie učinila karanténu snesitelnější | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

30. 10. 2020 03:00 20

Seznam kapitol

1. S kalkulačkou v ruce 2. Offline 3. Ještě to šlo bez sítě 4. Pořád ve spojení 5. Co nám chybí?!

Nedávno jsem četl komentář, jaké že to máme štěstí, že karanténa vládne dnes. Dovedete si představit tu nudu před třiceti lety? No – já si ji představit dovedu. Jak by vypadala karanténa v letech 1985, 2000 – a jak vypadá dnes?

Reklama

V osmdesátých letech bychom měli poměrně málo výpočetní techniky, málo interaktivity, ale měli bychom učebnice a docela dost klidu na jejich čtení. Popravdě – tehdy bylo docela dost času na čtení obecně. Proto mě překvapují články o tom, jak karanténa udělá z dětí debily. Proč? Není k tomu žádný důvod!

Dnes máme díky internetu dostupné takové online vzdělávání, které tu nikdy předtím nebylo. Měli jste třeba učitele, který dělal kvantové experimenty – třeba ty s Poissonovým bodem? Nemyslím na základce – třeba na střední? Já ne – a to jsem měl vždycky rád fyziku. A hele, Action Lab je dělá! A jak skvělé ty experimenty jsou! Kdybych měl takové učitele, kdo ví, třeba bych se stal fyzikem!

Na přelomu tisíciletí jsme na tom byli už hodně dobře. Měli jsme internet – i když šel přes telefonní linku a tehdy významný Telecom. Mělo to svoje výhody i nevýhody: Pokud jste měli zastaralé pulzní účtování, vyšlo vás připojení hodně levně. Pravda, pokud jste měli sdílenou linku pro celý barák, měli jste určitě sousedy, kteří vás opravdu nenáviděli. (Zde bych se rád omluvil všem, kteří nemohli nikam volat v našem baráku kolem roku 2000, protože jsem u vyvěšeného modemu usnul, a tak celé dopoledne nikdo nemohl nikam telefonovat, na druhou stranu nepřijeli havrani a nikoho neodnesli v rakvi, takže až tak tragické to zase nebylo.)

Sdílené spojení přes klasický modem a telefonní linky ale tragické bylo. Zapomeňte na to, že byste přes to tahali patche anebo celé hry – připojili jste se na Mageo anebo jiný server a vedli jste tam debaty s jinými online postiženými, které byly nezřídka velmi intelektuální a velmi zábavné. Nikdo to necenzuroval, nikdo to nemoderoval – bylo to výtečné!

Vzdělávání bylo problematické, protože velké projekty, jako je Wikipedia anebo Google, se teprve zvedly z prachu. Měli jsme jiné giganty, jako například na DVD šířenou encyklopedii Microsoft Encarta, která nám přinášela poznání v době, kdy Microsoft vypadal, že vládne celému světu. (Znáte Microsoft? Tu společnost, co nám čas od času do PC vnucuje updaty? No – tak to byla ona – a nevěřili byste tomu, jednu dobu to vypadalo, že ovládnou celý svět, herní trh a celou doménu intelektuálních znalostí. Kde je jim dnes konec..! Jo, ty doby, kdy jste si za 395 USD mohli koupit něco, co o chvíli později stálo 99 USD – a dnes je to zdarma..!)

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama