PCTuning Článek

Jak vzniká RAM aneb návštěva továrny na paměti Goodram

tomas-sulc
Tomáš Šulc
10. 8. 2010 20:00 30 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Wilk Elektronik — jméno pro mnohé neznámé 2. Goodram — filozofie značky 3. Od holého PCB do pece 4. Identifikace a zkouška funkčnosti
5. Nahrávání softwaru, balení 6. Závěr 7. Velká závěrečná fotogalerie

Každý z vás má v počítači několik GB operační paměti a naprosto běžně používá flash disky i paměťové karty. Máte ale tušení, jak se takový hardware vyrábí, testuje či jak velké jsou nároky na výrobu? Před pár dny jsme navštívili polskou továrnu na RAM značky Goodram a paměťové karty Gooddrive a vše pro vás pečlivě zdokumentovali.

Reklama
Reklama

Když se řekne operační paměť, většina z vás si nejspíš představí produkty se jmény Kingston, Samsung, Patriot či ADATA. Na našem trhu, byť zatím v poměrně malém měřítku, se ale prodávají ještě jedny operační paměti, které by nám neměly být úplně neznámé. Na rozdíl všech ostatních se totiž jako jediné vyrábějí v Evropě, dokonce jen pár desítek kilometrů od našich hranic. Jde o paměti značky Goodram, za kterými stojí polský výrobce jménem Wilk Elektronik. Ten kromě zmiňovaných pamětí vyrábí ještě USB flashové disky a paměťové karty pod podobnou značkou jménem Gooddrive. I ty lze na našem trhu koupit, byť rozhodně ne v každém internetovém obchodě. K tomu všemu se ostatně ještě dostaneme, ale napřed si pojďme říct něco málo o společnosti Wilk Elektronik jako takové.

Akciová společnost Wilk Elektronik byla založena v roce 1991 manžely Wilkovými (Wilk mimochodem znamená v češtině vlk) a už od začátku se věnovala hlavně distribuci operačních pamětí. Společnost byla úspěšná a na Polském trhu s pamětmi získal Wilk 50% podíl už v roce 1996.


-pro zvětšení klikněte-

K největším změnám ve společnosti ale došlo roku 2003. V tomto roce totiž společnost změnila strategii a začala si vyrábět operační paměti a paměťové karty sama. Přesídlila do nových výrobních prostor na okraji městečka Laziska Gorne, které leží cca 50 km severně od Českého Těšína nedaleko města Katowice. Tyto nové prostory nabízí celkovou plochu okolo 3000 čtverečních metrů a zaměstnáno je na nich cca 130 lidí, přičemž většina z nich pracuje přímo ve výrobě.

Další novinkou z roku 2003 byl vznik jména Goodram pro operační paměti, které tak přestaly používat označení Wilk. K tomu se o tři roky později přidalo ještě označení Gooddrive s tím, jak Wilk Elektronik začal vyrábět USB flash disky a paměťové karty (v plánu jsou do budoucnosti také SSD, již existuje několik prototypů). Dnes však společnost tento název přestává používat a i pro flashové paměti i karty používá označení Goodram. Důvodem je problematické prosazování dvou značek v zahraničí, zákazníci mají v dnešním globalizovaném světě problém pochytit i jednu jedinou firmu.

Wilk Elektronik se však o expanzi do zahraničí snaží už devadesátých let a to hned na dvou frontách. První z nich je cesta OEM výrobce pro velké zahraniční společnosti. Wilk tak kupříkladu dodal téměř pět tisíc paměťových modulů pro urychlovač částic CERN a společnost prodává třeba také validované operační paměti do počítačů Apple.

Druhým způsobem, jak prorazit, je prodej svých výrobců běžným koncovým zákazníkům. Produkty Goodram a Gooddrive je tak možné od roku 2003 koupit třeba u distributorů TS Bohemia nebo 100Mega  i u nás a Wilk se v současné době snaží dostat i do nabídky dalších velkých českých obchodů. Dále se polské paměti a paměťové karty prodávají třeba na Slovensku, celé Evropě, na severu Afriky či blízkém východě. Konkrétně v Dubaji má Wilk i svou velkou kancelář a v současné době Wilk Elektronik vyváží do 31 zemí světa cca polovinu své produkce.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning