jazpiper-ubit-128k-na-krku-a-v-usich
PCTuning Článek

JazPiper UBit: 128k na krku a v uších

Kwolek Jirka
Kwolek Jirka
1. 4. 2003 22:00 23 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Centrální jednotka ;-) 3. Zvuk: přehrávání a nahrávání 4. Data a software

Musím přiznat, že původní podnadpis tohoto článku zněl "budoucnost osobních přehrávačů". Jsem totiž přesvědčen, že přehrávačům na bázi rotujících disků (ať magnetických či optických) už pomalu zvoní umíráček. Testovaný osobní disk, diktafon a přehrávač v jednom možná přímo touto budoucností není, určitě však ukazuje cestu kam vše spěje: k osobním futuristickým datovým kuličkám, tyčinkám a propisovačkám. Pojďme se tedy podívat na posla těchto, doufejme dobrých zpráv blíže.

Reklama
Reklama

Dnes už asi napadne málokoho, že kapacity jako 20, 80 či 120MB byly kdysi vyhrazené pouze velkým a neohrabaným 5\" pevným diskům. Kdo by tehdy řekl, že do uzavřené dlaně schováte nejen 512MB ale i jeden GB dat - dnes je to pouze otázka ceny. \"USB sticky\", USB disky a flash klíčenky patří mezi produkty, které se za minulé dva roky vyhouply prakticky z nuly na výsluni prodeje. Na stejném výsluní se však hřejí i nové mp3 přehrávače... tak proč nespojit oba přístroje v jeden. Mohl by sloužit jako úložiště dat: fotografii, mailů i digitální hudby, kterou by bylo možné navíc i přehrávat. Ještě k tomu přidat nahrávání zvuku a... stop! Tak potud je to je přibližná geneze nápadu který v praxi realizuje námi testovaný typ.

JazPiper UBit (aka MP304)

Ve zkratce:

UBit je 8,5cm dlouhé multifunkční \"udělátko\": funguje jako mp3 / wma přehrávač (6 až 10 hod.), diktafon (7 - 10 hodin záznamu) a zároveň slouží jako USB disk* (standardních 128MB datové kapacity odpovídá cca 90 disketám, zařízení se po připojení k počítači přes USB chová jako klasický odpojitelný disk). *Přístroj pochopitelně pracuje na bází polovodičových flash pamětí.

Korejský mp3 specialista JazPiper (známé jsou zejména jeho mp3 diskmany) přišel na trh s novou řadou řešení na bázi paměti flash teprve nedávno. Uvítal jsem možnost testovat jedno z nich a sáhl jsem po něčem, co mi připadalo povědomé - po hrajícím \"USB sticku\". Pro šťouraly: průzkumem na internetu jsem zjistil, že UBit je pouze jedním z mnoha zástupců rodiny stejných \"jednovaječných dvojčat\" skrývajících se pod různá označení (společným jmenovatelem je čip SigmaTel STMP3410 případně označení mp304). Je tedy možné, že se setkáte s navlas stejným zařízením prodávaným... pod jinou obchodní značkou.

Co dostanete...

Už samotná, elegantní a magnetem zamykatelná krabička - šperkovnice naznačuje, kam přístroj míří - k lidem kteří ocení \"mobilový esprit\". V balení, kromě vlastního mp3 přehrávače, naleznete jednu alkalickou baterii typu AAA - ta dokáže přístroj pohánět 8-12hod v závislosti na zapnuté funkci (nahrávání je energeticky náročnější) a hlasitosti sluchátek:

Dále je zde užitečný prodlužovací USB kabel (počítač může zůstat klidně pod stolem), manuál a CD s ovladači a utilitami:

Důležitá jsou (pro hudbu především) i sluchátka umožňující vše spojit do formy techno-přívěsku:


sluchátka jsou blíže popsána v kapitole \"Hudba\" 

V následující kapitole se podíváme na vlastní přehrávač a jeho funkce.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning