K jasným zítřkům s internetem pro všechny!
Článek K jasným zítřkům s internetem pro všechny!

K jasným zítřkům s internetem pro všechny!

Michal Rybka

Michal Rybka

11. 7. 2020 03:00 7

Seznam kapitol

1. ... a internet pro všechny! 2. Informace jsou extrémně snadno dostupné 3. Koniny se šíří neuvěřitelnou rychlostí 4. Příchod eshopů změnil celý trh
5. Všechno je jednodušší a propojenější 6. Kdo vlastně kontroluje připojenou elektroniku? 7. Připojujeme stále více světa, ale za jakou cenu?

Internet je s námi už nějakých těch třicet let. Přesto dokázal úplně změnit svět. Úplně a naprosto – když se na to dívám zpětně, tak dost nečekaně. Dřív jsem ho přehlížel, dnes je, a myslím nejenom pro mě, stejně nezbytný, jako třeba elektřina.

Reklama
Reklama

... a internet pro všechny!

Bylo nebylo, na počátku 90. let nebyl internet – tedy alespoň ne pro běžné smrtelníky. Západ měl BBS, ale u nás se objevovalo připojení ke světové síti sporadicky – a začínalo hlavně od akademických institucí, od kterých se tahle novinka šířila k fanouškům moderních technologií. A pak to záleželo hodně na tom, jestli jste měli smůlu (Telecom) a nebo štěstí (třeba vysokoškolské koleje).

Přiznám se, že jsem v 90. letech neměl nejmenší tušení, jak zásadní to bude změna. V době, kdy fungovalo jenom ftp a telnet, to bylo skutečně jenom pro nadšence. Mě osobně pustili k internetu tak, že mě bez jakéhokoliv školení posadili k unixovému terminálu – no a nějak si poraď! Textový terminál, shánění nějakého manuálu, zjišťování, co to je - sranda to opravdu nebyla.

Pak to dolezlo do počítačových laboratoří vysokých škol, ale pořád to bylo hodně punkové. Ostatně i připojování k síti přes Windows 3.11 for Workgroups byla docela náročná věc. S tím, jak se připojení stále více demokratizovalo, přicházeli další a další lidé – ze začátku ti divně divní, dnes nezřídka, ehm, obyčejně divní. A potom celý internet zamířil směrem, kterému dnes často nerozumí ani ti, kteří představovali internetovou avantgardu jen před několika lety.

A to je výhoda i nevýhoda. Na jednu stranu je technologie přístupná doslova pro všechny – ale na druhou stranu se síť doslova prohýbá pod tíhou opravdu zvláštních, divných a někdy naprosto hloupých lidí. Je to v podstatě nutný trend: Dřív jsme měli na síti převážně elaborované podivné jedince, dnes je to totální zoo, kde se celebrity stanou i z lidí, kteří doslova naplivou v obchodu do ústní vody. V podstatě to dokazuje úspěch internetových technologií: Dnes dávají „relevanci“ i takovýmto jedincům.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning