PCTuning Článek

K jasným zítřkům s internetem pro všechny!

Michal Rybka
Michal Rybka
11. 7. 2020 03:00 7 Sdílej:

Seznam kapitol

1. ... a internet pro všechny! 2. Informace jsou extrémně snadno dostupné 3. Koniny se šíří neuvěřitelnou rychlostí 4. Příchod eshopů změnil celý trh
5. Všechno je jednodušší a propojenější 6. Kdo vlastně kontroluje připojenou elektroniku? 7. Připojujeme stále více světa, ale za jakou cenu?

Internet je s námi už nějakých těch třicet let. Přesto dokázal úplně změnit svět. Úplně a naprosto – když se na to dívám zpětně, tak dost nečekaně. Dřív jsem ho přehlížel, dnes je, a myslím nejenom pro mě, stejně nezbytný, jako třeba elektřina.

Reklama
Reklama

Informace jsou extrémně snadno dostupné

Dnes si už jen málokdo dovede představit, jak náročné bylo shánění informací v 80. letech. Je v podstatě jedno, o co jste měli zájem, co jste chtěli sehnat: Bylo to složité. U technické literatury vycházelo jenom něco a jenom někdy, občas se to vyvažovalo mezi Čechami a Slovenskem a když jste chtěli nějakou technickou učebnici, měli jste na výběr pouze slovenskou verzi a nebo volitelně ruskou, pokud jste byli blízko technické knihovny. Popravdě, Wirthovy „Algoritmy a štruktúry údajov“ jsem celkem nesnášel, i když jsem tuhle knihu, na rozdíl od slovenských spisovatelů-buditelů, přece jen louskal.

Shánění literatury zabralo měsíce, někdy i více než rok. Když jsem se chtěl dostat k anglickým časopisům o počítačové bezpečnosti, musel jsem sehnat kontakt na Ministerstvu školství, které shodou okolností z nějakého důvodu odebíralo Computer Security. Zapůjčení asi deseti čísel zabralo doslova měsíce. Neuvěřitelné.

Dnes? Dáte si dotaz do Google – a seženete relevantní informace doslova během pár minut – a to i když se musíte probírat placenými odkazy a špatnými a nebo nesmyslnými linky. Často seženete i skeny a nebo PDF starých a nebo extrémně obskurních dokumentů, včetně těch mimořádně vzácných. Největší obavy mám dnes z mazání a z editování starých filmů a dokumentů, ale pořád se můžeme dostat extrémně snadno k informacím všeho druhu.

Co povídám, dnes se plnohodnotně obejdeme bez televize – a můžeme se bavit u depozitů informací a videí, které jsou lepší, než to, co nabízejí oficiální média. Zajímá vás historie českého samopalu Sa 58? Kanál Forgotten Weapons mu věnoval více prostoru, než Česká televize!

Novinky z oblasti astronomie, záznamy vědeckých přednášek i nadšenců do zvláštních oborů – baví mě to, baví! Občas přemýšlím, jaké by to bylo za pozdního socíku: Dva televizní kanály, možná něco v knihovně – a zbytek? No, snad někde něco vyštracháte. Dnes je to ultra jednoduché.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning