K jasným zítřkům s internetem pro všechny!
Článek K jasným zítřkům s internetem pro všechny!

K jasným zítřkům s internetem pro všechny!

Michal Rybka

Michal Rybka

11. 7. 2020 03:00 7

Seznam kapitol

1. ... a internet pro všechny! 2. Informace jsou extrémně snadno dostupné 3. Koniny se šíří neuvěřitelnou rychlostí 4. Příchod eshopů změnil celý trh
5. Všechno je jednodušší a propojenější 6. Kdo vlastně kontroluje připojenou elektroniku? 7. Připojujeme stále více světa, ale za jakou cenu?

Internet je s námi už nějakých těch třicet let. Přesto dokázal úplně změnit svět. Úplně a naprosto – když se na to dívám zpětně, tak dost nečekaně. Dřív jsem ho přehlížel, dnes je, a myslím nejenom pro mě, stejně nezbytný, jako třeba elektřina.

Reklama
Reklama

Připojujeme stále více světa, ale za jakou cenu?

Připojování dalších a dalších zemí je jistě pozitivní věc, ale přináší to s sebou nepříjemné efekty. Tak za prvé – protože se těžko pokrývají řídce obydlené oblasti, přichází se se stále extrémnějšími řešeními, jako je satelitní internet a nebo balónový internet.

Satelitní internet se velmi nákladný. OneWeb nedávno málem zbankrotoval – a zachránila ho jedině miliardová finanční injekce od britské vlády a indické telekomunikační společnosti Bharti Global.

Ale i Starlink společnosti SpaceX má svoje problémy: Spousta komunikačních družic křižuje oblohu na nízkých oběžných drahách a na to si stěžují astronomové, kterým tyto družice ničí dlouhodobá pozorování. Z hlediska pozorování je těch družic zkrátka moc a jsou příliš jasné.

V Africe experimentuje Alphabet s balónovým internetem. Nově pokrývá Keňu, ovšem přináší také svoje problémy. Za prvé – jsou to balóny – 35 balónů – které pochopitelně nepostojí. Mají masivní pokrytí, nabízejí solidní rychlosti downloadu (až 19 Mbps) a také uplink (téměř 5 Mbps), ale jsou prostě v pohybu a starat se o ně je logisticky náročné.

Pokud jsem to pochopil dobře, celé to má fungovat tak, že se automaticky vypouštějí balóny do stratosféry, ty v ní plují coby věže pro mobilní signál – a když se dostanou na hranu prostoru, tak se vypustí a „seskočí na padáku“. Nepřijde mi to příliš efektivní, jako krátkodobé krizové řešení to je asi zajímavé, ale jako náhrada za klasickou síť asi ne.

Připojování dalších zemí navíc přináší rizika, protože se otevírá podstatně lepší prostor pro podvodníky, kteří operují ze zemí, kam na ně jen těžko dosáhne ruka zákona. Klasický nigerijský scam nabral s internetem na obrátkách, rozsáhle se řeší portorické klany, které doslova průmyslově okrádají důchodce v USA a mají na to telefonní centrály a dokonce i linky na podporu, kdyby podvodné platby banky nechtěly pustit. Existují dokonce i jazykové kurzy angličtiny, kde se „žáci“ učí speciálně pro podvodná call centra. S tím, jak se připojují další země, je toho víc a víc – zde máme příklad z Indie.

Zdá se, že neexistuje jednoduchý způsob, jak se vyhnout scammerům a hackerům, kteří vám tu ukradnou data o kreditce a jindy se vám dovolávají a mizernou angličtinou vás přesvědčují k investicím. Naštěstí tu máme blokování hovorů, ale i oni inovují.

Když se dívám zpět na posledních třicet let vývoje, vidím dobré i problematické. Internet mi zničil tištěná média, z čehož jsem opravdu neměl radost. Přinesl nám spoustu věcí, ale těch dobrých je mnohem víc. Jenom je třeba smířit se s tím, že technologie zkrátka přinášejí změnu – a nikdy to nebudou výhradně samá pozitiva. A na tom se asi nic nezmění ani v budoucnosti.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning