kauza-apple-vs-blogy-stale-pokracuje
PCTuning Článek

Kauza Apple vs. blogy stále pokračuje

Docekal
Docekal
24. 3. 2005 00:00 5 Sdílej:

Apple prozatím "vítězí", EFF se snaží celý proces zvrátit a američtí žurnalisté se obávají vlivu kauzy na případy nutné ochrany zdrojů. Bloggerům se mezitím začalo mimo jiné říkat "online žurnalisté". A o významu blogů se mimochodem mohutně diskutuje i v Čechách

Reklama
Reklama

V krátkém článku Apple vítězí u soudu nad weby věnujícími se Macintosh tématům jsem zmiňoval kauzu úniku informací z Apple na trojici webů věnujících se produktům této firmy - souvisí s tím i rozhodutí soudu, které upírá zveřejnitelům informací "novinářské" právo na ochranu zdrojů - a nakazuje jim, aby Apple sdělili zdroje svých informací.

Kauza pochopitelně pokračuje - jeden z obviněných se mezitím s Apple mimosoudně dohodl - podle informací v médiích zaplatí blíže neurčenu sumou a neskončí tak u soudu (pro studenta je to jistě zdánlivě rozumné, otázka je, zda je to správné). Další z trojice pro změnu ústy svých právníků sdělil, že vlastně nechápe, na čem by se bylo možné dohodnout. A Apple se pro změnu vyjádřilo, že "vždy bude ochraňovat své inovace". A dodali, že "nemají úmysl posílat studenty do vězení". Zajímavé.

Na Wired se v článku It''s the Content, Not the Source opět zamýšlejí nad věcmi jako "kdo je novinář" a "mají blogy právo na svobodu slova". Nad čím se ale také zamýšlejí je, zda soud náhodou nedává příliš přednost podnikání Apple - to se totiž v tomto případě odvolává na "obchodní tajemství" a staví na tom celou při.

Soudce Kleinberg se nicméně brání - podle něj nejde vůbec o otázku žurnalistiky. A ochrana zdrojů pochopitelně není absolutní (neplatí například v případě informací týkajících se kriminální/trestné činnosti). Podle soudce Kleinberga došlo právě k trestné činnosti - v okamžiku kdy někdo předal informace, které Apple chápe jako své obchodní tajemství. Jestli je tato argumentace přijatelná či nikoliv pochopitelně netuším - a s ohledem na absolutní rozdílnosti amerického vs. evropského práva, si netroufám ani hádat ani mít nějaký názor. 

Do případu se vložila i EFF (Electronic Frontier Foundation) s odvoláním na památný První dodatek - a zcela logicky dodává, že řada důležitých proláknutí do médií by bývala mohla být označena za obchodní tajemství. Cituje ale vcelku pochopitelné a rozumem lépe přijatelné případy - například informace o nebezpečnosti kouření. V takovém případě, a na to poukazuje podle všeho i soudce Kleinberg, jde skutečně o případy ve veřejném zájmu - nikoliv případy předávání informací o firemních produktech.

EFF se nicméně chystá Apple napadnout z pohledu toho, jak je vlastně definováno obchodní tajemství - a hlavně z pohledu toho, zda Apple vůbec mohla vzniknout nějaká škoda. Z pohledu právníků jde prozatím o jedinou strategii, kterou považují za použitelnou - použitelnou k porážce Apple.

Na českém Internetu se mezitím rozeběhlo téma "Diskutujte na téma: blogy" - na tento článek Živě reaguje Patrick Zandl na Marigoldu a nepochybně se časem přidají i další. Osobně považuji za vhodné pouze vybrat jeden odstavec z Patrickovy reakce a poté se téhle (staro)nové kauze přestat věnovat. Začíná to být totiž už nudné a Živě je svou averzí vůči blogům už proslulé - ale je jasné, že účel světí prostředky a diskuse na téma "zbytečnosti" blogů přivede Živě další svěží návštěvníky. Ale teď už ta slíbená citace. Považuji ji za velmi trefnou :

Velká část problémů ve vnímání weblogů plyne z toho, že blogy se většinou šmahem zaměňují za osobní deníčky adolescentů bez jakékoliv literární i obsahové hodnoty. Je to stejné zjednodušení, jako porovnávat server Novinky a Mobil.cz a z faktu, že na Novinkách o mobilech píšou velmi málo vyvozovat, že Novinky jsou mizerné. Nejsou mizerné, jsou o něčem jiném. Weblogů je celá škála – od osobních deníčků, přes politické, technické i finanční weblogy. Jde jen o to, abyste si vybrali weblogy dle svého gusta, říkat o těch ostatních, že jsou zbytečné a k ničemu, je jen znakem netolerance nebo nedostatku pochopení.

Názor Patricka Zandla si ale určitě přečtete celý.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning