Kauza PRISM: NSA denně projde 1,7 miliardy našich mailů
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Kauza PRISM: NSA denně projde 1,7 miliardy našich mailů

Kauza PRISM: NSA denně projde 1,7 miliardy našich mailů | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

14. 6. 2013 15:00 33

Seznam kapitol

1. PRISM 2. Dejte data 3. Sledování bez soudu 4. Strach po 9/11
5. Souhlasíme s tím 6. Druhy zneužití 7. Přemýšlejte

Poslední týden pečlivě sleduji vývoj skandálu kolem amerického sledovacího systému PRISM. Pro jedny je to jasný humbuk, pro jiné jasný důkaz existence Velkého Bratra. Pro mě to je stejné, jako sledovat film Beyond the Black Rainbow: Vidíte, že se děje něco zvláštního, ale máte velký problém to celé interpretovat.

Reklama

Samotná analýza dat je eticky neutrální. Jejich interpretace už ne. Je potřeba určit hranice toho, o co se stát zajímat musí, protože to je nezbytné pro jeho existenci a toho, o co by se zajímat neměl, přestože by se to řadě lidí z jeho vedení opravdu líbilo. Informace představují moc a proto je třeba velmi pečlivě sledovat, co si stát vlastně eviduje a proč. Neměl by o vás vědět nic víc, než je opravdu nutné. Je taky potřeba zjišťovat, co si o vás zjišťují soukromé společnosti a opět, nemělo by to být víc, než je nezbytně nutné.

Kauza PRISM: NSA denně projde 1,7 miliardy našich mailů
i Zdroj: PCTuning.cz

Nečekejte, že společnosti jako Facebook či Google se budou starat o vaše soukromí. Jejich obchod je obchod s vašimi daty, ne zajišťování vašeho soukromí. Mají za sebou opakované průšvihy a vůbec bych se nedivil, kdyby neměly nejmenší skurpule se spolupráci se státními organizacemi. Je na vašem uvážení, jak a zda vůbec chcete využívat systémy pro sdílení informací. Je opravdu príma využívat cloudové služby, vždyť jsou tak pohodlné a praktické. Ale je dobré se na ně dívat tak, jako by v podstatě vše, co do nich vložíte, četl někdo cizí.

Kauza PRISM: NSA denně projde 1,7 miliardy našich mailů
i Zdroj: PCTuning.cz

I kdyby odhalení Edwarda Snowdena nebyla pravdivá, není vůbec od věci chovat se tak, jako by to pravda byla. Vaše data jsou mimořádně atraktivní a přesto, že se dnes osobní údaje prodávají podle Financial Times tak lacino, že nestojí ani zlomek penny.  I tak se ale objevují názory, že je možná na čase opustit americké cloudové technologie a hledat jiné, které nepodléhají americkému právu a americkým tajným službám. Asi nejbrilantnější z argumentací se objevila na The Registeru pod názvem „NSA Prism: Why I'm boycotting US cloud tech - and you should too“. Je pojatá hodně filozoficky, nicméně je velmi zajímavá a stojí za přečtení.

Nebudu ji vám předžvykovat, tímto ji pouze doporučuji – své závěry si už vytvořte sami.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama