Když dva dělají totéž: proč vždy nejlepší technologie nevítězí?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Když dva dělají totéž: proč vždy nejlepší technologie nevítězí?

Když dva dělají totéž: proč vždy nejlepší technologie nevítězí?

Michal Rybka

Michal Rybka

6. 9. 2020 03:00 44

Seznam kapitol

1. Zabít konkurenci 2. Když lepší prohraje 3. Marketing 4. Uživatelská jednoduchost 5. Praktičnost 6. Vlastnosti versus cena

V poslední úvaze se Adam pozastavil nad tím, že preferuji HDMI před DisplayPortem i přes výhody, které proti němu má. Věc se má tak, že úspěšnost technologií neurčují pouze technologické parametry, ale většinou úplně jiné faktory. Nerozhoduje to, která technologie je lepší, ale to, která se rozšíří víc. A to záleží na spoustě věcí.

Reklama

Klasické obchodní rčení říká „buďte první, buďte nejlepší anebo podvádějte“. Nutno říci, že není vůbec jasné, která z těchto strategií funguje nejlíp, protože se ve světě technologií setkáváme se vším – a dělají to ty samé firmy. Cíl je pokaždé stejný: Získat dominanci a vytlačit konkurenci, i když je levnější anebo technicky pokročilejší. Ostatně – jejich dobré nápady můžete vždy převzít a použít je sami později.

Asi nejlepší kanál, který ilustruje dějiny technologií a technologické války, je Technology Connections. Věnuje se primárně audiu a technologiím obecně, počítačovým technologiím spíše okrajově, ale principy jsou zhruba stejné. Videa jsou podrobná a zabývají se věcmi, které jsou pro nás tak daleko, že už skoro máme pocit, že to ani není pravda – například rozdílu mezi DVD+R a DVD-R. Pamatujete se na ty hádky?

S odstupem tak vidíme dvě věci: Za prvé, z hlediska hlubšího času jsou debaty o tom, která technologie je momentálně „lepší“, zcela irelevantní. Nezřídka zjistíme, že benefity byly marginální a nakonec bylo vše překonáno, takže z toho nezbylo ani zblo. Za druhé, ani to, že je technologie „lepší“ anebo že má dokonce nepopiratelné výhody, nakonec nezabrání její marginalizaci.

Klasika je například DVD-RAM, které v počítačovém světě nabízelo ohromné výhody proti klasickým DVD-R diskům: Vyšší životnost, snadné zapisování malých souborů, jednoduché používání. Nevýhodami ale byla omezená kompatibilita, vyšší cena a omezená rychlost zápisu, což „zabránilo DVD-RAM, aby se z ní stala nová floppy“. Paradoxem podle autora je, že DVD-RAM u PC prohrálo kvůli vyšší ceně, zatímco mělo šanci vyhrát u kamer a video rekordérů. Pravdou také je, že DVD-RAM nabízí mimořádný počet přepisů a dlouhou životnost zápisu, takže se hodí pro archivaci. Ale je už mrtvé, už se nevyrábí, Panasonic je přestal vyrábět v květnu 2019.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama