Když dva dělají totéž: proč vždy nejlepší technologie nevítězí?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Když dva dělají totéž: proč vždy nejlepší technologie nevítězí?

Když dva dělají totéž: proč vždy nejlepší technologie nevítězí? | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

6. 9. 2020 03:00 44

Seznam kapitol

1. Zabít konkurenci 2. Když lepší prohraje 3. Marketing 4. Uživatelská jednoduchost 5. Praktičnost 6. Vlastnosti versus cena

V poslední úvaze se Adam pozastavil nad tím, že preferuji HDMI před DisplayPortem i přes výhody, které proti němu má. Věc se má tak, že úspěšnost technologií neurčují pouze technologické parametry, ale většinou úplně jiné faktory. Nerozhoduje to, která technologie je lepší, ale to, která se rozšíří víc. A to záleží na spoustě věcí.

Reklama

Vlastnosti versus cena

Obecně není pravda, že by rozhodovala jenom cena. Ne – kdyby to byla pravda, stále by s námi byly tak zvané začátečnické či dětské počítače, které se v devadesátých letech prodávaly za pár švestek.

Existovala třída superosmibitů, které byly navržené pro minimální cenu, nabízené například firmami VTECH anebo Advantech. Šlo o velmi pokročilé osmibity s velkou pamětí ROM a řadou aplikací, od výuky, přes programování, až po word processor a spreadsheet. Dokázaly jet na baterky, dokázaly fungovat i jen se zabudovaným LCD displejem, jejich cena byla skutečně nízká a teoreticky šlo o atraktivní domácí modely.

Teoreticky, protože obvykle neměly připojení pro trvalý záznam dat a také se extrémně těžko rozšiřovaly. Byly to počítače někde mezi „mluvícími hračkami“ a něčím použitelným, což rychle zjistili nejen rodiče, ale také děti. Nechtěl to nikdo: Na hraní to bylo zastaralé a při srovnání ceny a výkonu s obyčejným PC zásadně vítězilo PC, přestože bylo mnohem dražší a na ovládání mnohem komplikovanější.

Lidé je nechtěli proto, že to bylo sice „levné auto, ale jen šlapací auto sotva na zahradu“. Ne, lidi zjistili, že je lepší pořídit si buď konzoli a pořádně hrát – anebo PC a pořádně pracovat. Velmi nízká cena u něčeho, co bylo pod horizontem praktičnosti, neznamenala nic.

Pravda je taková, že civilisté jsou ochotni připlatit si za něco, co má pro ně hodnotu. Může jít o praktičnost, o výkon anebo o design či symbol společenského postavení – nejde jenom o cenu. Ostatně ani staré videorekordéry nebyly levné a představovaly určitý symbol toho, že na to máte, že se vzmůžete víc než jen na televizi.

Zdálo by se, že názor civilistů je nepodstatný, vždyť opravdový profík se zabývá fajnovostmi, vychytávkami a detaily. Jenomže, věřte tomu anebo ne, tyhle detaily nemají fundamentální dopady na vývoj technologií. O tom rozhodují šéfové firem, kteří si vybírají technologie a komponenty a dokážou doslova ohnout vývoj dějin (což opakovaně dokazuje například Apple), potom velcí zákazníci, kteří dělají obrovské objednávky – a potom masa civilistů, která kupuje spotřební elektroniku. A jim jsou detaily technologií úplně skryté, ti si vybírají jen podle praktičnosti.

Spousta hlubokých a detailních náhledů z hlediska technologií vůbec nic neznamená. Špatné produkty zmizí hned, staré chyby budou napraveny, udělají se nové, po jedné várce neúspěšných technologií přijde jiná – a to, co vypadá jako detailní pohled na současnost, se vypaří jako pára nad hrncem. Jsem zvědavý, jak budou stárnout videa, jako jsou ta od Gamers Nexus, jak budou srozumitelná za deset, za dvacet let. Jejich Disappointment Tour 2018 a novější Disappointment Tour 2019 pokrývá největší kiksy tak, jak je viděli v minulých letech. Už pohled dva roky dozadu přináší otázku – a co z toho?

Většina jejich „zklamání“ ani neolizuje paty průšvihům, jako byl Microsoft Kin, pád Blackberry anebo nově kauza Wirecard. Neblíží se tomu ani trochu! Dnes se rozčilujeme nad touhle skříní, tamtou grafikou – ale koho to bude zajímat za 25 let? Jsou to naprosto nepodstatné věci. Profesionálové se nad tím rozčilují, obchodníci to nakonec stejně prodají a civilisté to budou používat, dokud nebudou potřebovat něco jiného. To, že si civilista nakoupil nevýhodně, obvykle ani netuší – a je mu to jedno, pokud to plní to, co potřeboval. V jejich očích vypadají technologie jinak, diametrálně jinak.

Z hlediska dějin technologií jsou přitom opravdu významné jen ty velké trendy. A ty, ve většině případů, nejsou v rukou malých profesionálů ani malých firem. Ty se mohou jen vzepřít a přinést revoluci – anebo přijmout vývoj technologií tak, jak přicházejí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama