PCTuning Článek

Kryptomining: Otázka dostupnosti hardwaru i energie

Michal Rybka
Michal Rybka
2. 5. 2021 03:00 73 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Svobodná měna 2. Když nemáte problém přeplatit ostatní 3. Nekonečné zdroje 4. Žere to 5. Až jednou narazí…

Těžba kryptoměn nám sežrala všechny grafické karty nejen ze stávající, ale i z minulých generací – a jako by to nestačilo, nyní se těžaři pustili i do disků. Jejich obrovská nenasytnost po hardwaru ale není jediný problém – problém bude i jeho energetická spotřeba.

Reklama
Reklama

Samotné evropské zelenání, spolu s notnou dávkou iluzí, vystřelí cenu elektřiny nahoru. Francouzi už dnes ví, že pokud chtějí mít doma klid, musí pro drobné odběratele udržovat ceny na přijatelné úrovni. Ceny jsou tam v průměru o 20 % nižší než v Německu, ale jak bude stoupat cena elektřiny v EU obecně, poroste i tam.

Kombinace poklesu dodávky elektřiny a případně i oscilace v její dostupnosti spolu s místním kryptominingem mohou cenami nepěkně zamávat – a až se to stane, budou mít vlády o důvod víc kryptoměny zatrhnout: Neměly je rády už od počátku.

Zlozvyky se mezi zeměmi šíří: Čína zavedla Velký firewall, Austrálie ho má taky. Čína cenzuruje internet, my ho začali cenzurovat taky. Amerika zavedla digitální daň, Evropa ji chce taky. Indie zakázala kryptoměny – a ostatní s napětím sledují, co se stane.

V případě kryptoměn si do toho ale těžařská komunita tak trochu naběhla sama. Tomu šílenství pomohla i Tesla svou investicí – a tím, že na tom vydělala, i když ji kvůli tomu kritizují za to, že to poškodí jejich ekologickou reputaci. Pamatujte: Elektromobilita taky sežere fůru elektřiny – a co se propálí při miningu, nezbude na ježdění.

Fúze je daleko, Zelení chtějí zrušit uhlí, jaderná kapacita nestačí a obnovitelné zdroje se hodí jen pro úsporný provoz, kdy se řídíte počasím. Tahle situace je v kompletním rozporu s těžařskou komunitou, která jenom roste a roste a kupuje vše, co je dostupné. Tohle na sebe nutně musí narazit – a asi to nebude úplně pěkné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning