PCTuning Článek

Kryptomining: Otázka dostupnosti hardwaru i energie

michal-rybka
Michal Rybka
2. 5. 2021 03:00 73 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Svobodná měna 2. Když nemáte problém přeplatit ostatní 3. Nekonečné zdroje 4. Žere to 5. Až jednou narazí…

Těžba kryptoměn nám sežrala všechny grafické karty nejen ze stávající, ale i z minulých generací – a jako by to nestačilo, nyní se těžaři pustili i do disků. Jejich obrovská nenasytnost po hardwaru ale není jediný problém – problém bude i jeho energetická spotřeba.

Reklama
Reklama

S tím, jak rostla hodnota bitcoinu a dalších kryptoměn, začali těžaři vykupovat doslova cokoliv, co se jim dostalo pod ruku. Situace dnes vypadá tak, že si můžete koupit buď profesionální grafiku (jako je Quadro), nebo něco hodně základního, jako je GeForce GT 1030. Jinak prostě nic není – tři generace grafik dozadu! Z druhé ruky dostanete grafiky notně napálené – namátkou se dívám na RTX 2060 6GB za lidových patnáct a půl tisíce anebo RTX 3080 10GB za čtyřicet tisíc.

Těžaři okamžitě vykupují všechno – a protože těží, tak mají peníze. Nepomáhá ani limitování prodaných kusů na člověka, protože si zakládají řadu účtů. Následně se přidají i kšeftaři a vykoupí zbytek. Nedostatek grafik pro PC vede k tomu, že hráči vykupují konzole, které taky nejsou.

Situace se nám valí dál a dál, těžaři si povšimli, že prodejci stále nabízejí PC sestavy i s grafikami, takže začali skupovat sestavy, z nich si nechají grafiku a zbytku se zbaví. Kupují i notebooky, které nechají běhat na farmě – žádný problém. Nově se vrhli i na disky, protože se objevily kryptoměny založené na PoC (Proof of Capacity), takže nedostatek grafik bude vylepšen i o nedostatek disků a růst jejich ceny. Dokonalé!

Řekněme si to otevřeně: Kryptoměnový klondike začíná otravovat všechny. Nvidia se pokusila omezit těžící výkon, což se jim nepovedlo, protože jim utekl otevřený driver. I v případě, že by se jim podařilo takový systém nasadit a zároveň by ho nikdo nehackl a zároveň by se těžařům nepodařilo napsat si vlastní software (což nevypadá zrovna pravděpodobně), je pořád možné, že samotné snížení výkonu situaci nevylepší, protože si těžaři prostě začnou pořizovat ještě více karet.

Hráči marně čekají na grafiky – poptávka ze strany těžařů ale není saturovaná a je docela dobře možné, že nikdy saturována nebude. Těžba je totiž kompetitivní a čím více prostředků je alokováno na těžbu, tím hůř se těží. Těžba většiny kryptoměn je založena na Proof of Work (PoW), tedy na tom, že miner musí vykonat nějakou práci – musí alokovat výpočetní výkon, což znamená alokovat energii a prostředky, aby jeho blok byl akceptován do sítě.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning